Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa     Doktora Sor     Kadınlara Özel
Cinsel İlişki Sonrası Vajinadan Kan Gelmesi. Neden Olur

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Cinsel İlişki Sonrası Vajinadan Kan Gelmesi.

Soru :

Merhabalar. Kız arkadaşımla ilişkiye girdikten bir gün sonra kendisi her tuvalete çıktığında vajinasından kan geldiğini söylüyor ve ardındanda çok büyük acı duyuyor.. İlişkiden önce , ön sevişme esnasında zevk almasına rağmen vajinası çok çabuk kuruyordu. Bende kuruyken birazda zorlayarak içine girdim. Bu şekilde bir dakikaya yakın bir süre kaldım ama fazla gel git olmadı.. Vajinadan kan gelmesinin bununla bir ilgisi olabilir mi ? Çok zorlamış olabilir miyiz ? Ciddi bir sorun yaratır mı ?

Cevap

Bu kanamanın çeşitli sebepleri olabilir:
– Vajinal enfeksiyon (vajinit)
– Vajina içerisinde bir lezyon
– Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
– Cinsel ilişki sırasında vajinada yırtılma oluşması
– Erkeğin penisinden olan bir kanamanın vajinaya bulaşmış olması nadiren yanıltabilir ve kanamanın vajinadan olduğunu düşündürebilir
– Semende (menide) kan olması da aynı yanılgıya düşürebilir
– Servisit (rahim ağzı iltihabı)
– Servikal polip
– Servikal erozyon (rahim ağzında yara)
– Kanama bozuklukları ve bazı kan hastalıkları
– Rahim veya özellikle rahim ağzı kanseri de bu duruma sebep olabilecek en ciddi durumlardan birisidir. Rahim ağzı kanserinin bazen ilk belirtisi ilişki sonrası kanama olabilir.
– Nadiren idrar yollarından gelen kanama da vajinadan geliyor sanılarak yanılgı yaratabilir
– Gebelik varken ilişki sırasında kanama olması düşük tehtidi olabilir ve ileri gebelik aylarında bebeğin eşinin önde olması gibi durumlarda da ilişki ile kanama olabilir.

Hangi sebeple olursa olsun ilişki sonrasında kanama olması hemen doktora başvurmayı gerektiren şikayetlerden birisidir. Detaylı bir jinekolojik muayene ve bazı tahliller sonrasında sebep aydınlatılacaktır.

Tedavi kanamaya yukarıdaki durumlardan hangisi sebep olmuşsa ona göre planlanır. Yukarıdaki sebeplerin tedavileri ilgili konularda anlatılmıştır.

Etiketler: , , ,

24 Haziran 2011

“Cinsel İlişki Sonrası Vajinadan Kan Gelmesi.” için 42 Yorum

 1. Ahmet diyor ki:

  Merhaba hocam. Kız arkadaşım 20 yaşında ve bende öyle. Regli dönemi bitti 1 gün sonra ilişkiye girdik. Biraz kanama vardı ilişki bittikten sonra. Ve üstünden 1 gün geçti durduk yere çamaşırında kan görmüş. Bunun sebebi fazla seks yapmamızdan dolayı mıdır yoksa ciddi bir sorun var mıdır. Teşekkür ederim..

 2. Esra diyor ki:

  Nişanlimla adetin bittikten ertesi gün sevistim zorladı ve 3 gün boyunca kan geldi yumurtalık kısmım ara sıra b
  atma oldu bozulmuş mudur acaba

 3. bhr diyor ki:

  mrb hocam. Ben yeni evliyim. Sporcuyum yaklaşık on senedir spor yapıyorum.Benim rahmimde polip var. Eşimle ilk ilişkimde çok acı çektim ve ilişkiden 10-15 dk sonra kan geldi.kızlığım bozulmuş mudur? Eşim neden hemen değil de ilişkiden 10-15 dk sonra kan geldiğini sorup duruyor bunu öğrenebilir miyim? şimdiden teşekkür ederim.

  • Deva diyor ki:

   bu durum bazen görülebilir hymen yapısına göre kanama değişkenlik gösterebilir hiç olmayada bilir eşiniz bu konuda anlayışlı ve bilgili olmalı

   • bhr diyor ki:

    teşekkür ederim hocam. birde benim rahmim de polip var ne yapmalıyım o konuda ameliyat dediler ama çok korkuyorum.

    • Deva diyor ki:

     Poliplerin büyük kısmı herhangi bir yakınmaya neden olmaz. Ancak polip fark edildiğinde cerrahi olarak alınmalıdır. Bu işleme polipektomi adı verilir.

     Geçmişte polip tedavisinde en sık başvurulan yöntem kürtajdır. Ancak kitle çok oynak olabildiğinden kürtaj sırasında alınamama olasılığı yüksektir. Bu nedenle modern jinekolojide polibin tedavisi histeroskopi ile alınmasıdır. İşem muayenehane şartlarında ağrısız bir şekilde yapılabilir. Ofis histeroskopi adı verilen bu girişimi tolere edemeyen hastalarda ise genel anestezi altında operatif histeroskopi uygulanır. Operasyon son derece kısa olup hastanın hastanede yatması gerekmez ve 1-2 saat içinde normal yaşantısına dönebilir.

     Polip saptandığında cerrahi olarak alınmasının birkaç nedeni vardır:

     Tanıyı kesinleştirmek. Kanama bozukluğunun polip dışında başka bir nedene bağlı olmadığını göstermek için. Örneğin beraberinde tıbbi tedavi gerektiren endometrial hiperplazi olmadığının gösterilmesi için.

     Kanseri ekarte etmek. Menopoz sonrası kadınlarda kanama olduğunda ilk akla gelecek patoloji rahim kanseridir. Bu nedenle menopoz sonrası kadınlarda kanama varlığında polip saptandığında altta yatan bir kanser olmadığını dokümente etmek için polip mutlaka alınmalı ve patolojik incelemeye gönderilmelidir. Menopoz sonrası kadınlarda poliple beraber endometrial kanser görülme olasılığı %10-34 arasında değişmektedir.

     Kanamayı durdurmak. Polipe bağlı kanamayı durdurmanın en garantili yolu nedeni yani polibi ortadan kaldırmaktır.

     Üreme potansiyelini arttırmak. Hem kendiliğinden olan hamileliklerde hem de tüp bebek tedavileri öncesinde polip saptandığında gebelik şansını arttırmak için polipektomi yapılmalıdır. Yapılan bir araştırmada 2 santimetreden küçük poliplerin tüp bebek tedavilerinde gebelik şansını azaltmadığı ancak oluşan gebeliğin düşükle sonuçlanma riskinde bir artışa neden olduğu gösterilmiştir. 2002 yılında yapılan başka bir çalışmada ise poliplerin rahim içinde glycodelin adlı bir maddenin artmasına yol açtığı ve bu durumun hem yumurtanın döllenmesini hem de embryonun rahme tutunmasını olumsuz yönde etkileyebileceği gösterilmiştir.

 4. nur diyor ki:

  adetim bittikten 4-5 gün sonra ilişkiye girdim zorlamalı ve bir kaç gün ard arda bu olaydan 3 gün sonra kahverengi leke geldi ve sonrasında kasıklarımda çok fena ağrı,sancıoldu ertesi günde kan geldi adet sandım ama değil adetin son günleri gibi az az geliyor . sizce ne olabilir ?

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz