Çocukta ağız suyunun aşırı akması

Selam
2 yaşındaaki oğlumun ağzından sürekli suyu akıyor. bütün dişleri çıktı.Doktoruna danıştık fakat çok üstünde durmadı. Ama içim hiç rahat değil bunun sebebi ne olabilir ve çözümü var mıdır. çocuk artık önlük takmayı reddediyor ve gerçekten 10 dk.da kıyafeti sırılsıklam oluyor. sanki açık kalmış ip şeklinde akan bir musluk gibi akıyor ağzının suyu. çocuğun her türlü gelişimi normal seyrediyor herhangi bir rahatsızlıı da yok.lütfen bana bir yol gösterin. teşekkürler.

60 yorum “Çocukta ağız suyunun aşırı akması

 1. Hüsniye

  Mrb 13aylık bebeğim var 3.5aylıktı salyalar başladı yasını geçti hala akıyo ngötürmedim doktor kalmadı ne yapmam lazım bıktık artık salyadan önü hep yas önlüksüz gezemiyo yardımcı olun lütfen bi yol gösterin bize

 2. sevda

  8 yasında oglum var konusurken bıle saltanatı Hakîm olamıyo

 3. Tugce

  Benimde 4 yaşında oğlum var geceleri sadece uyurken salya akıyor bazen oksuruyom yutkunuyor tekrar neden olabilir

  • kaka testi yaptırın parazit olabilir

 4. zeynep

  merhaba oglumun agzından 6 aylıkken su akmaya basladı şu anda 4 yasında ne yaptıysam gecmedı aydın’da gıtmedıgım doktor kalmadı her hangı bı tedavi görmedı 3 bucuk aylıkken dıslerını çıkartmaya basladı ne yapmalıyımbazen cok bazen de az akıyo ne gıbı bı yol izlemelıyız cocuk hastanesındekı tum doktorlara gııtık ama bu sonuc alamadık uyurken akmıyo uyanıkken akıyo

  • Ailenizin en küçük bireyi ve yeni sorumluluğunuz bebeğiniz çoğu zaman neşe kaynağınız olacağı gibi bazı zamanlarda da sizi sıkıntıya sokabilir. Bebekler sürekli bakım istediği için biraz zorlansak da onların sağlığı için her şeyi yaparız. Bebeklerde başlıca problemlerden biri de salyadır. Peki salya neden olur?

   Bebeklerde salya akmasının başlıca nedenleri vardır:

   DİŞ ÇIKARMA: Bebeklerde salyanın başlıca belirtilerinden biri dış çıkarmadır. Eğer bebeğinizde fazla salyalanma varsa bunun dişleriyle ilgisi (ilk iki yıl) için geçerlidir.

   TÜKÜRÜK BEZLERİNDE İLTİHAP: En dikkat çeken nedenlerden biridir. Büyük sorun teşkil eder, uzman görüşü çok önemlidir. Böyle durumlarda hastaneye gidilmesi şarttır.

   BAĞIRSAK PARAZİTİ: Bağırsaklarda parazit varsa salya görülür.

   MİDEDE ASİT: Midede asit oluşumunun bebeklerinin bazı kaslarının tam gelişmemiş hatta mide kapakçığının tam gelişmemiş olmasından kaynaklanması başlıca nedenidir.

   KİMYASAL MADDELERE TOLERANS: Önemsiz gibi dursa da aslında hepimizin başına gelebilecek olaylardandır. Bebeklerinde bazı kimyasal maddelere ya da deterjan, temizleyici jel gibi maddelere toleransları vardır.

   YUTAKTA SORUN: Bebeğinizin yediklerini hazmedememesinde başlıca problemdir. Ülserler genellikle burada başlar.

   İLAÇ TOLERANSI: Bebeklerde bazı ilaçlar toleransa neden olur ve bebeklerinizin salya çıkarmasına sebep olur.

   BEYİNSEL NEDENLER: Dikkat edilmesi gereken yerlerden biri de beyinsel fonksiyonlardır. Eğer fonksiyonlardan biri zedelenirse çene kasları işlevini yerine getiremez onun için nöroloji uzmanına başvurmak şarttır.

   PSİKOLOJİK NEDENLER: Yukarıda saydığımız belirtilerin hiçbiri yoksa sorun büyük olasılıkla bebeğinizin ruh halinden kaynaklanıyordur.

   Salya akmasının azalması için:

   Bebeğinizin bir uzmana görünmesi şarttır onun vereceği tedavi şekline göre hareket edilmesi gerekir: Bunun yanında bebeğinizin ağzını temiz tutmak için diş kaşıyıcı nesnelerin alınması, aşırı hijyenik deterjan kullanımının azaltılması, çene kaslarını güçlendirici egzersizlerin yapılması, gerekirse parazit giderici ilaçların kullanılması, diş etlerinin yumuşaması için krem kullanılması, salyanın sürekli olarak silinmesi, ağızda oluşabilecek aftı engelleyecek tedavi, ülseri engelleyecek tedavi uygulanması şarttır. Son olarak bebeğinizin salya akıtma davranışının altında fizyolojik hiçbir neden olmayacağı gibi sadece psikolojik bir nedene bağlı olabileceğini de unutmayın.

  • A betul

   Zeynep hnm gecti mi salya probleminiz gectiyse nasil gecti bende ogrenebilir miyim

 5. Ferda

  Merhaba benim oglum 4 yasinda ve surekli uyurken veya uyanikken agzinin sulari akiyor nedeni ne olabilir ve ne yapabilirim?

  • parazit taraması yapalım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.