çok halsizim

merhabalar ben ben 16 yaşındayım. 3-4 gündür çok halsizim,başım dönüyor ve bazen uyuşuyor. canım hiç oturmak,yürümek istemiyor hep yatmak istiyorum. bazen oturduğum zaman boynum yoruluyor ve bir yere koyma ihtiyacı duyuyorum. yalnız benm bazı hastalıklarım var bu yüzden son 1 haftada günde 48 mg prednol (KORTİZON İLACI) ilacı kullanıyorum. bunlar bu ilacın yan etkilerimidir?

One thought on “çok halsizim

 1. halsizlik ve yorgunluk için bilmeniz gereken bazı hususlar vardır.
  öncelikle bu konuda gereken önlemleri almanız gerekmektedir.

  insanı yorgun düşüren 11 enerji düşmanı vardır.

  yapılan bilimsel çalışmalar ; kronik yorgunluk ile tüm bu etkenler arasında şaşılacak bağlantılar olduğunu tespit etmiştir.

  1- Derin uykuda bizi rahatsız edenler

  Gürültü stres yaratır ve stres tansiyonu yükseltir. Sonuçta sürekli halsiz ve uykulu oluruz. Bunun için size önerim, yatak odanızdan saat gibi ses çıkarabilecek tüm eşyaları kaldırmanız olacaktır.

  2- Kahve ve çay

  6 fincandan sonrası zararlıdır.Kafein uyarıcı etki yapar, yani beyne daha fazla enerji emri verir. Günde 3
  fincan kadar çay veya kahve içersek, bu canlandırıcı özellikten iyi şekilde faydalanırız. Fakat miktar ikiye katlanırsa, kafein ve tein, vücudumuzdaki demiri emer. Bu durumda beyin ve kalbe yeterli oranda oksijen gitmez….Sonuçta kendimizi çok yorgun hissederiz.

  3- Karbonhidrat uyku hapı etkisi yapar

  Tüm karbonhidratlar, aç karnına yenildiği zaman ağırlık yapar. Siz siz olun, aç karnına bu besinleri tüketmemeye özen gösterin.

  4- Su eksilirse dikkatiniz de dağılır

  Her gün yaklaşık 8 bardak su içmemiz gerekiyor, yoksa hissedilir bir biçimde enerji boşluğuna düşeriz. En iyisi, her saat başı içine biraz limon suyu sıkılmış bir bardak su içmektir.

  5- Cep telefonu hipnozdan beterdir.

  20 dakikadan uzun telefon görüşmelerinin uyku hipnozu gibi bir etki yaptığı ortaya çıktı. Dolayısıyla, uzun süreli ve sık olarak telefonla konuşmak bizi yorar.

  6- Duş almak yerine yatağa geri dönmek daha iyidir.

  Suyun sıcaklığı vücut sıcaklığının çok üzerindeyse bünyemiz uyku getiren hormonları fazlasıyla salgılamaya başlar. Akşamları iyi uyumak için sıcakla, sabahları enerji depolamak için ılık suyla yıkanın.

  7- Bazı besinlere karşı dayanıksız olabilirsiniz

  Her şeyi doğru yaptığınız halde zinde değilseniz, “çölyak” hastası olabilirsiniz. Bu bünyenizin tahıl nişastalarını işleyememesi anlamına gelir. Baş ağrısı ve yorgunluktan şikayet eden bu kişilerin buğday, arpa gibi tahıllardan uzak durması gerekir.

  8- Kola bünyeyi aside boğar

  Az harekete bir de aşırı kola, çay ve et tüketimi eklenirse, bünyede aşırı asit meydana gelir. Sonuçta da dolaşım bozuklukları, migren, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi rahatsızlıklar yaşanır.

  9- Gürültü de yorar

  Uzun süreli gürültüye maruz kalan insanların enerjisi tükeniyor. Bağıra çağıra konuşan insanların arasında olmak bile insanı yormaya yetiyor.

  10- Floresan ışığı kronik esnemeye neden olur

  Floresan ışık, öğrenme ve konsantrasyon yetimizi yüzde 60 oranında düşürür. Gün içinde saatlerce bu ışığa maruz kalan birinin bağışıklık sisteminin zayıfladığı ispatlandı. Bu da kronik yorgunluğa neden olabilir.

  11- Küften uzak durmalı

  Bulunduğunuz ortam yeterince havalanmıyorsa küf oluşabilir. Bünye, küfe tıpkı mikroplarda olduğu gibi karşılık verir, bununla mücadele eder. Bu da açıklanamayan sürekli yorgunluğa neden olabilir.

  Zencefil ve karanfilli bir kek vücudunuzdaki mutluluk hormonlarının üretimini artırır, sizi canlandırır. Muskat da “myristicin” adı verilen bir madde içerir ki, bu madde doping ile çok büyük benzerlik taşır.

  Halsizlik ve yorgunluğun önlenmesinde pelinotu’nun kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmesinde de yarar vardır. Aynı şekilde arpa çayınında faydası vardır.

  Ayrıca aşırı halsizlik ve yorgunluk yapan bir çok hastalık vardır.
  bunun için bizzat ;
  1- nöroloji
  2- fizik tedavi
  3- dahiliye
  4- endokrinoloji
  5- hematoloji
  6- onkoloji uzmanlarına bizzat muayene olmanızı öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>