crp yüksekliği

ikigün önce test yaptırdım ve CRP H135çıkmış bunedirve sedimasyonda 44 çıkmış bunları bana cevaplarsanız sevinirim iyi günler

Sorunuzun Cevabı

CRP; C Reaktif Protein’in kısaltmasıdır.

Normalde insan vücudunda düşük değerlerde bulunan bir proteindir.

Sağlıklıkişilerde serum bazal CRP düzeyi ortalama 0.8 mg / L civarındadır.

İltihabi durumlarda, romatizmal hastalıklarda, ve kötü huylu tümörlerde yükselebilir. Herhangi bir hastalığa özgü değildir ve teşhis için kullanılmaz. Bazen normal olması bazı hastalıkların var olmadığı şeklinde yorumlanabilir ancak kesin bir gösterge değildir. Bazı hastalıkları teşhisi konulduktan sonra tedavi uygulanırken, tedaviye alınan yanıtın takibinde kullanılabilir.

sedimantasyon konusuna gelecek olursak …

Kısaca “sedimantasyon “denen bu inceleme yönteminde, alyuvarların çökme hızları ölçülür. ESH (Alyuvar çökme hızı) birçok hastalıkta tanıya yardımcı bir inceleme olarak kullanılır.

ESH ’ın normal sınırların dışına çıkması bir hastalık durumunu gösterir ama hastalığın türü ve yapısı hakkında bilgi vermez. Herhangi bir yakınma ile hekime başvuran kişide sedimantasyon hızının ölçülmesi, tanıya giderken atılacak adımların yönünü belirler.

Sedimantasyon hızının değeri milimetrik olarak ya da Katz indeksi kullanılarak tanımlanır. Katz indeksi, birinci saat değeri ile ikinci saat değerinin yarısının aritmetik ortalamasıdır.
Normal sınırlar; kadınlar için 8, erkekler için 5’dir.

Üst sınırı ise; kadınlar için 20, erkekler için 15’dir.

ESH yaşamın ilk haftalarında çok düşüktür.

Yaşlılarda ise herhangi bir sebep olmaksızın hafifçe yükselebilir.Adet gören kadınlarda belirgin bir artış göstermez.
Gebeliğin dördüncü ayından itibaren yükselmeye başlar ve doğumdan sonraki 3-8 hafta yüksek kalır.Katz indeksi, gebelikte 40 gibi çok yüksek değerlere ulaşabilir.
Günümüzde, laboratuvarların çoğunda yanlızca ilk yarım saatlik değerler verilmelidir. Katz indeksi hesaplanmaz.

Sedimantasyonun arttığı durumlar =
1)Enfeksiyon hastalıkları
2) İltihabı hastalıklar
3) Tümörler
4) Verem
5) Romatizmal ateş
6) Romatoid artrit
7) Bağ doku hastalıkları
8) Glomerüloreflit
9) Miyokard enferktüsleridir.

One thought on “crp yüksekliği

  1. Didem

    Sayın Hocam 2 haftadır özellikle sol olmak uzere kasık ağrılarım var, akabinde boyun ve sırt ağrıları çekiyorum.Bununüstune doktora gittim. CRP 58 sediimentasyon ise 14.9 çıktı.cok ağrım var ve tuvalete çıkamıyorum karnım cok sis ve cok agrı yapıyor tuvalete çıkmak için dupalac içiyorum nerdeyse o bile işe yaramıyor cok terliyorum .Doktorum bana meiact ve dorsilon tedavisi uyguluyor bunlar işe yarar mı? Düşürmek için neyapabilirim?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>