depresyon

doktor bey esımde bende kamu personelıyız ısımız sıkıntılı streslı esım dun krize girdı doktor sakınlestırıcı verdı serumla atlattı ama ruh halı tabıkı kotü hala donuk bakıslar,yemek yememe,hayata küsme tarzı dısarıdan belırgin davranıslar sergiliyor doktora gitmek ıstemıyor mesleğımızden dolayı sıkıntı yaratır dıye psıkyatrıye gitmek evdebulunan atarax 25 den 1 tane alıyor sızın cevabınızı az çok tahmın edıyorm dr gotürün mutlaka dıceksınız ama gitmiyor benım sızden rıcam benım baska nasıl yardımım dokunabılır sımdı uyumak sessızlık ıstıyor atarax 25 hapın harıcınde tavsıye edeceğınız bır surup yada extra bır ılac varmı?yardımınıza ıhtıyacım var nasıl su kara bulutu dağıtabılırım saygılar

One thought on “depresyon

 1. Sıkıntı ve üzüntü halinin devamlılık gösterip, günlük yaşamı bozmaya başlaması ; tıpta ‘depresyon’ olarak bilinen bir rahatsızlıktır.

  Depresyon geçici bir ruh hali değildir.
  Günlük olaylara bağlı üzüntü depresyon değildir. Üzüntülü ya da kederli bir insan , hayatına devam edebilir. Depresyonlu kişi ise yaşantısını engelleyen belirtilerle boğuşmak zorunda kalır.

  Tedavi edilmeyen depresyon aylar ya da yıllar boyu sürebilir.

  Depresyonun en sık bilinen belirtileri şunlardır :

  1.Devamlı üzüntü hali,
  2.Hayata karşı isteksizlik,
  3.Tükenmişlik hissi,
  4.Gelecekten ümitsizlik,
  5.Sık ağlamalar,
  6.Kendini değersiz ve çaresiz hissetme,
  7.Unutkanlık ve konsantrasyon bozukluğu,
  8.Uyku bozuklukları,
  9.Kilo değişiklikleri,
  10.Parasal ve sağlık sorunlarına dair aşırı endişelerdir.

  Herkesin başına gelebilen depresyon , bazen hiçbir belirgin neden olmadan da ortaya çıkabilir.

  Diğer bir değişle ,depresyonun ortaya çıkması için kişinin yaşamında ille de bir sebep olması gerekmez.
  Bunun nedeni , hastalığın çoğunlukla beyindeki biyolojik değişiklikler veya bir takım maddelerin miktarının değişmesi sonucu oluşmasıdır.

  Tedavisine gelince..

  Depresyon tedavi edilebilir.

  Tedavi yöntemleri başlıca 3 tiptir :
  1-psikoterapi : Psikoterapi, tedavide önemli bir rol oynar.

  2-Antidepresan İlaçlar : Antidepresan ilaçlar beyindeki çeşitli maddelerin seviyesini artırmak suretiyle etki ederler. Bazı maddelerin beyindeki miktarlarındaki azalma depresyona yol açabilir. Bu maddelerin beyindeki düzeylerinin dengelenmesi hastalığın tedavisinde rol oynar. Antidepresan ilaçların 6 ay ile 1 yıl arası kullanılması gerekmektedir.

  3-Elektrokonvulsif Terapi (EKT) : EKT insanlarda gereksiz yere korku uyandıran bir tedavi yöntemidir. EKT genelde antidepresan ilaçlara yanıt vermeyen veya ilaç kullanamayacak hastalar için en iyi seçimdir…..

  Depresyonun tedavisi hem doktor hem de hasta için sabır ve sebat gerektirir.

  En kısa zamanda bir Psikiyatriste gitmenizi öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>