Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva
Anasayfa > Deri altında olan ben Hastalığı ve Tedavisi

Deri altında olan ben

Soru :

Benim yüzümde doğuştan deri olan bir ben var. Ben estetik açıdan rahatsız oluyorum. Acaba bunun bir tedavi yöntemi veya ameliyatla aldırma şansı varmı. Şimdiden teşekkür ederim.

Aranan Kelimeler:

Etiketler:

08 Şubat 2011

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“Deri altında olan ben” için 6 Yorum

 1. tobeornottobe diyor ki:

  merhaba.benim tam olarak sol gözümün hemen altında
  (ölçüsünü tam veremiyeceğim bilmiyorum) ort büyüklükte bir benim var.şimdiye kadar hiç doktora gidip herhangi bir bilgi almadım sadece gözüme çok yakın ve derime işledigi için tehlikeli oldugunu söylemişlerdi.eger istersem herhangi bir tehlike altında kalmadan aldırabilirmiyim acaba?

 2. meraklı diyor ki:

  yüzümde 15 tane küçük küçük siyah noktalar var ve yazın daha belirgin oluyolar.çil benzeri şeylerdende var .yaş ilerledikçe büyüyolar..nasıl kurtulurum

 3. abdullah diyor ki:

  benim doguştan alnımda deri altı 1cm büyüklüğünde ben var aldırmayı düşünüyorum sonuçları ve fıyatı hakkında bilgi istiyorum teşekkürler

 4. Deva diyor ki:

  Ben, insan vücudunda veya yüzünde oluşan koyu renkli et parçalarıdır. Zaman zaman güzel bir görüntü veriyor olsada kimilerini rahatsız edebilecek büyüklükte olabiliyor. Dr.Cenk Tokat(Estetik Uzmanı) Yüzdeki ben veya vücutdaki ben(siyah et parçası)lerden rahatsızlık duyanlar için te-davi yöntemlerini anlatıyor..

  Benler insan vücudun-daki gelişim nedeni tam olarak bilin-meyen farklı koyuluk tonların-da renkli yassı veya kabarık yapılardır. Doğum lekeleri ve damar genişlemeleri benlerden ayrı değerlendirilir. Benler genellikle ilk 20 yıl içinde ortaya çıkar, 1% doğumda da benlere rastlanabilir. Doğumsal olanlar minör malformasyonlar olarak değerlendirilirken sonra-dan gelişenler derinin çeşitli hücrelerinden (melanositler gibi) köken alan iyi huylu kitleler olarak kabul görür. Bir insan vücudun-da ortalama 20-80 civarın-da ben vardır. Genetik yatkınlık görülür. Güneşe maruziyetin ben oluşumun-da etkisi olduğu düşünülmektedir. Nadiren bu benlerden kanser gelişimi görülebilir, bu nedenle benlerdeki değişimler göz ardı edilmemelidir.
  Aşırı güneş ışığı maruziyeti, benlerin sürekli tahriş edilmesi (kurcalama, her traş sırasın-da kesilme, tıbbi olmayan yöntemlerle beni düşürmeye çalışmak gibi) ve genetik yatkınlık gibi sebeplerle benlerden deri kanseri gelişimi görülmektedir. Bir benin kansere dönüşümünü düşündüren değişimler: hızlı büyüme, şekil değişikliği, kabarma, kaşınma, renk değişimi, koyulaşma veya alacalanma, çevre deri renginde açılma ve kanamadır.

  Benlerin alınması konusun-da yaşanan “dokundurma, kanser olur!” düşüncesi gerçekte tıbben doğruluğu olmayan bir korkudur. Doğru şekilde tamamen alınan benler hiçbir şekilde kansere yol açamaz. Bu hatalı düşüncenin açıklaması; o ben zaten kansere dönüşmüştür ve hasta benindeki değişimi önemsemediği için geç kalmıştır. Evet, bazı benler kansere dönüşebilir. Bu kanserlerin bazıları çok kötü huylu olabilir. Bu nedenle benlerdeki değişimlere dikkat edilmeli, şüphelenilen durumlar-da vakit kaybetmeden Estetik Cerraha başvurulmalıdır.

  İnsan vücudun-da çok sayı-da ben vardır. Özellikle yüzdeki benler sosyal sebeplerle bireyi rahatsız edebilir. Bireyin de bu benlerini kurcalama riskini de göz önüne alarak alınmaları önerilebilir. Ancak tüm benlerin aldırılması sadece ailevi deri kanseri yatkınlığı olan bireylerde ve gerçekten kansere dönüşme riski yüksek olan benlerde (örn, doğumsal kıllı dev nevüsler) düşünülmektedir. Bu nedenle uzman doktor tarafın-dan değerlendirme şarttır.

  Benlerin alınması lokal anestezi altın-da yapılmaktadır. Küçük iğnelerle yeterli miktar-da lokal anestezik madde benin etrafına ve altına uygulanır. Kısa sürede o bölgede yeterli uyuşma sağlanır. Ardın-dan yeterli salim çevre doku da benle birlikte, tam kat deri ve bir kısım deri altı yağ dokusu ile beraber bir elips şeklinde çıkartılır. Böylece bene ait hiçbir parça vücutta bırakılmaz. Bu yöntem hem benin tamamen uzaklaştırılmasını sağlar, hem de benin patolojik olarak tamamen incelenebilmesine olanak tanır. Ben değil de, benzer iyi huylu bir deri kanseri çıksa bile hem tam tanı hem de tam te-davi sağlanmış olur. Kötü huylu deri kanseri gelişmiş ise de, tam ve detaylı tanı sağlayarak te-davinin doğru yönlendirilmesine olanak verir. Bu nedenle alınan benin patolojik incelenmesi gereklidir. Böyle doğru şekilde ben alınması kanser riskini arttırmaz, orta-dan kaldırır.

  Ben çıkarıldıktan sonra yara özel dikişlerle kapatılır. Tüm işlem 30 dk ka-dar sürer. Bura-da Estetik Cerrahinin bir işi en az izle tamamlama farkı ortaya çıkar. Benin etrafın-da salim dolu ile alınması, kalacak olan izin benden birkaç mm daha uzun olmasına neden olur, ancak risk almamak için buna değer. Genellikle 4-5 mm çapın-daki bir benin alımın-dan sonra 8-10 mm uzunluğun-da kırışıklık benzeri bir iz kalır, ancak bu iz daha az dikkat çekecek şekilde planlanır (örn alın kırışıklık çizgisi gibi)

  Mü-dahalenin ardın-dan bir pansuman yapılır ve yara kapatılır ve hasta hemen evine veya işine dönebilir. Lokal anestezinin etkisi 2-3 saat sonra geçer ve 1-2 gün için hafif sızlama tarzın-da bir ağrı oluşturabilir. Bunu orta-dan kaldırmak için ilk günlerde ağrı kesici tabletler, önerilir. Bazı mü-dahalelerden sonra antibiyotik kullanımı da önerilebilir. Belli dönemlerde kontrole çağrılır ve pansuman yenilenir. Genellikle ilk 2 gün, günlük kapalı pansuman yeterlidir, sonrasın-da dikişler olsa da yıkanma önerilir. Alınacak dikişler varsa yerine göre 5-15 gün sonra alınır. İzin daha az dikkat çekmesi için masajlar ve güneşten koruma önerilir. Bu kontroller sırasın-da patoloji raporu da değerlendirilir.

  Ben alımın-da farklı yöntemler de önerilmektedir. Lazer, bunlar-dan biridir. Ancak patolojik değerlendirme için parçanın yukarı-da anlatıldığı gibi çıkarılması gerekir. Lazer ile yakılarak benin uzaklaştırılması patolojik inceleme şansını engeller. Ayrıca derinin derin katlarına uzanan benleri lazerle yakarak almak, o bölgede benden biraz geniş çukur şeklinde bir ize neden olur. Ayrıca benin tamamının alındığı şüphelidir. Radyo frekans yüzeysel traşlama veya bistüri gibi kullanılır, bu nedenle bırakacağı iz lazerdeki gibi bir çöküklük veya cerrahideki gibi bir çizgi olabilir. Kimyasal veya kriyoterapi (dondurma) yöntemleri de çevre doku hasarı nedeniyle geniş bir iz bırakabilir.

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz