Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva
Anasayfa > derin nefes almak Hastalığı ve Tedavisi

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

derin nefes almak

Soru :

hocam ben 30 yaşındayım.1 haftadır gündüzde oluyor ama özellikle gece, nefes alma ihtiyacı duyuyorum ve arkasından derin derin esneyerek rahatlıyorum.bu böyle 15-20 dakika devam ediyor.ne yapmam gerekiyor.yardımcı olursanız sevinirim.saygılar..

Sorunuzun Cevabı

darlığı, hastanın güçlükle alıp vermesi halidir.

Nefes darlığı, sübjektif olarak duyulan rahatsız edici bir duyudur. Hasta soluma eforunun arttığını duyar. Nefes darlığına “zorlu solunum” demek de mümkündür.

Normal bir insanın alışkın olduğundan fazla bir iş yaparken fazla solunum gereksinmesi (hiperpe) bir nefes darlığı değildir. Her kişinin bir iş kapasitesi vardır. Bunu aşınca normalden daha derin ve daha hızlı solumaya başlar. Özellikle hareketsiz bir hayat yaşayanlar, yaşlılar, şişmanlar ve kadınlar küçük bir eforla daha fazla solunum gereksinmesi ile karşılaşırlar. Bunları nefes darlıkları arasına katmamak gerekir.

Kısacası dispne bir hastalık halidir.

İstirahat halinde bir şahsın bir dakikada soluduğu hava (dakika solunum hacmi), zorlu şekilde bir dakikada soluduğu havanın (maksimum solunum kapasitesi) 1/3 ünden azdır.
Bu oranın büyümesi, yani solunum yedeğinin azalması, dispneye neden olur.

Dispneye neden olan başlıca hastalıklar ve nedenler şunlardır:

1-HİPERVANTILASYONA (SOLUNUM ARTIŞI) YOL AÇAN NEDENLERLE DİSPNE

Anemi Karbonmonoksid zehirlenmesi Methemoglobinemi Sulfhemoglobinemi Oksijen basıncının düşmesi Ateşli hastalıklar Hipertiroidi Asidoz

2-HİPOVANTILASYONA (SOLUNUM AZALMASI) YOL AÇAN NEDENLERLE DİSPNE

Aşırı şişmanlık Diyafragma inişinin engellenmesi Diyafragma hernileri Solunum kasları yetersizliği Solunum merkezi baskılanması Göğüs deformitelerl Ankllozan spondilit

3-HAVA YOLLARINDA TIKANMAYA BAĞLI DİSPNELER

Farinks ve larinks hastalıkları Retrofarenjeal abse Farinks tümörü Yabancı cisim, yapışkan balgam Akut larenjit, difteri Kronik larenjit Larlnks spazmı, allerjik ödem Larinks tümörü Travma Ses telleri felci Larinks, trekea ve bronşların sıkıştırılması Guatr Aorta anevrizması, vasküler halka Mediasten tümörleri, adenomegalilerl Özofagus kanseri Bronş kanseri Bronş stenozu

4-AKCİĞER HASTALIKLARINA BAĞLI DİSPNELER

Akut bronşit, Bronkopnömoni, Kronik bronşlt ,Aınfizem, Bronşial astma, Bronşektazl, Atelektazi, Absorpsiyon atelektazisi ,Dıştan baskı ile atelektazi, Bronş kanseri, Bronşioler kanser ,Akciğerlere kanser metastazı ,Pnömoniler, Pnömokok pnömonisi, Stafiokok pnömonisi, Streptokok pnömonisi, Friedlaender pnömorıisi, Pseudomonas pnömonisi ,Influenza pnömorıisi ,Diğer virus pnömonileıi, Mikoplasma pnömonis,i Psittacosis pnömoms,: Q ateşi pnömonisi , Tüberküloz Pnemonisi , Mikotik pnömoniler, Allerjik alveolit, Aspirasyon pnömonisi (Mendelshon sendromu), Löffler sendromu, Akciğer emboli ve infarktüsü Multiple ,Akciğer Embolis,i İnterstisyel akciğer hastalıkları ve yaygın fibroz ,Pnömokonvozla,r Antrakoz, Silikoz, Berilloz ,Akciğer sarkoidozu, Lymphangitis ,cartinomatosa ve alveoler karsinom,a Milyer tüberküloz, Akciğerlerin mantar infeksiyonları ,Histoplasmosis ,Coccidioidomycosis, Blastomycosis ,Nocardlosis ,Cryptococcosis ,Torulosis, Actinomycosis, Aspergillosis, Moniliasis ,Kollajen hastalıklar, Polyarteritis nodosa, Romatoid artrit, Sistemik eritemli Lupus, Skleroderma, Diğer akciğer fibrozları, Radiasyon fibrozu, Idiopatik pulmoner fibroz, Pülmoner alveoler proteinoz ,Pülmoner alveoler mikrolitiaz .

5-PLEVRA HASTALIKLARINDA DİSPNE

Pnömotoraks Plevra boşluğunda sıvı

6-KARDİAK DİSPNE

Efor dispnesl Kardiak astma Akut akciğer ödemi Periyodik solunum

7-NON-KARDİYOJENİK AKCİĞER ÖDEMİ

8-PSİKOJENİK DİSPNE

Hülasa ; Tıp dilinde dispne denilen nefes darlığı önemli bir hastalığın belirtisi olabilir.

Spor yaptıktan, koştuktan veya yorucu bir iş yaptıktan sonra nefes darlığı normal sayılabilir. Ancak ortada neden yokken nefes darlığından şikayet etmek mutlaka üzerinde durulması gereken bir konudur. Çünkü kansızlık, kalp hastalıkları, mide hastalıkları, bronşit, tiroid bezinin büyümesi, akciğer hastalıkları, zatürree, astım, zehirlenme, şişmanlık, nefes darlığına neden olabilir.

nefes darlığından şikayet edenlerin sigarayı kesinlikle bırakmaları, ağır yemekleri de terk etmeleri gerekir.

Mutlaka uzman bir hekime bizzat muayene olarak tedavi olmanız gerekmektedir.

Aranan Kelimeler:

Etiketler: ,

09 Nisan 2011

“derin nefes almak” için 1 Yorum

  1. hakan diyor ki:

    son sekiz ay falan oldu sürekli derin nefes alma hissi duyuyorum bazen aldığım nefes bana yetmiyormuş gibi oluyor.derin nefes alırken sol göğüs tarafımda bi ağrı hissediyorum. ve aynı zamanda yanma hissi duyuyorum. doktora gittim sadece ekg kan tahlili bir de akciğer filmine bakıp bi sorun olmasığını söylüyorlar

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz