Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa     Doktora Sor     Kadınlara Özel
dilde beyazlama mide bulantısı Neden Olur

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

dilde beyazlama mide bulantısı

Soru :

merhabalar hocam sızden bı konuda bılgı almak ıstıyorum.yapılan kulturde klamıdya teshısı konuuldu ve antıbıyotık tedavısıne basladım agustos ayında monodoks 2 hafta ıesef 1gr daha sonra azıtromycın grubu antıbıyotık ve daha sonra tavanıc 500mg ve tetradoks verdı doktor.tavanıc 28 gun kullandık Eşimle birlikte ve 24.gununde eşimde kusma(3 gun devam ettı) bende mide bulantısı oluştu ve ikimizin dilinde de beyazlama.gastrolojı uzmanına gıttım 3 uzmana bırısı barsak florasında bozulma var dedı bırısı kolıt teshısı koydu dıgerı akut gastrıt teshısı koydu.ben gıdıp 85.gunde hıv testı yaptırdım negatıve cıktı hepatıtler negatıve cıktı.bu dıldekı beyazlamalar uzun sure antıbıyotık kullanımına baglımıdır?artık hıv oldum dıye uykularım kacmaya basladı.eşimle ikimiz aynı ılacları kullandık ıkımızdede dılde beyazlama var ya ılacın etkısı yada hıv dıye dusunmekten artık cıldırmak uzereyım…lutfen bılgı verırsenız sevınırım

Etiketler: ,

10 Kasım 2010

“dilde beyazlama mide bulantısı” için 2 Yorum

 1. yakup diyor ki:

  Eşim yaklaşı 15 yıla yakın bir süredir gastrit tedavisi görüyor. Ancak dilinin üst kısmında sert bir tabaka oluştu,zaman zaman yarılmalar ve acı,ekşi,sicak ve soğuk yiyeceklerde hassasiyet görülmektedir.yaklaşık 8 yıldır meteospazmil, debridat forte ve helikol kullanıyor.Maalesef bu dildeki sert tabaka damaktada görülmeye başlamıştır.takip edeceğimiz yolu bildirirseniz memnun olurum

 2. Deva diyor ki:

  Sağlıklı olduğumuzda dilimiz pembe bir renktedir. Ancak renk değişiklikleri beslenme tarzıyla da yakından ilgilidir. Örneğin lifli besinler, tohumlar, çiğ sebze ve meyvelerle beslenen toplumların dil rengi, Batı toplumlarınınkinden çok daha pembedir. Bunun nedeni, tahmin edilebileceği gibi, Batılıların giderek daha fazla endüstriyel besinlere yönelmeleri ve doğal besinlerden uzaklaşmalarıdır.

  Dilimizin mukozası, kendi kendini çok çabuk yenileyen hücrelerden oluşur. Bu ölü hücrelerin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Bu temizlik işlemi, doğal olarak çiğneme sırasında gerçekleşir. Eğer çiğneme sırasında alınan besinler sert ve lifli değilse temizlik tam olarak gerçekleşemez. Çünkü sert ve lifli besinler, örneğin taze sebze ve meyveler dili temizleyen başlıca besinlerdir. Eğer bu besinler yeterli düzeyde alınmazsa dilin o doğal, canlı pembe rengi giderek değişir, bozulur. Genellikle sağlıklı kişilerin beslenme alışkanlıklarına göre bu pembe renk değişik tonlara bürünebilir.

  Dilimizin üstünü kaplayan tabakanın sık sık yenilenmesi, hastalıklardan hemen etkilenmesinin nedenini de kolaylıkla açıklar. Dilde görülen bir iltihaplanma, organizmanın demir ya da vitamin eksikliğinin belirtisidir.

  Dilinizi kendi kendinize muayene edebilirsiniz. Bunun için küçük bir aynayla incelemek, parmakla dokunarak muayene etmek yeterlidir. Doktorunuz, gerekirse mukozadan hücre alıp laboratuvar incelemesi de yaptırtabilir.

  Dil, cildimizden çok daha kolay etkilenebilen, daha zayıf ve daha nemli bir organdır. Bu nedenle en basit doku bozukluğu, zedelenme ya da hasar, görünümünde hemen değişiklikler yaratır. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda hiç zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

  Değişiklik ya dilin renginde, ya da dokusunda ortaya çıkar. Dokuda çıktığında, insan tat alma duyusunda da bir değişiklik hissedebilir. Tat alma duyusu zayıflar; dil, ağızda sertleşmiş gibi bir duyguya kapılırsınız. Hatta dil hissizleşebilir. Böyle durumlarda kişi, kendi kendini tedavi etmekten kaçınmalıdır.

  Dildeki yaralar ya da kabarcıklar basit bir gargarayla bile iyileşebilir. Ancak bu durum gerçek bir hastalığı gizlemiş de olabilir. Bu yaralar aft, mantar enfeksiyonları, herpes gibi bir virüsün yol açtığı doku bozuklukları olabilir. Bu gibi durumlarda bir sindirim sistemi uzmanına, bir gastroenteroloğa ya da bir cildiye uzmanına başvurulabilir. Bir dahiliye uzmanı da ilk aşamada teşhis koyabilir.

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz