Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva
Anasayfa > dildeki kitle Hastalığı ve Tedavisi
Sponsor Bağlantılar

dildeki kitle

Soru :

hocam öncelikle kolay gelsin annemin dil altında kütle çıktı özel bir hastaneye gittik erc.üniversitesine sevk etti sadece rahatlamak amacı ile soruyorum hocam annem yarın muayene olacak tümer olmama olasılığı varmıdır lütfen cevap yazarsanız ol bol dualarımızı alırsınız

Aranan Kelimeler:

Etiketler:

16 Aralık 2010

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“dildeki kitle” için 3 Yorum

 1. dursun diyor ki:

  selam hocam öncelikle böyle bir paylaşıma yer verdiğiniz için tşklr
  hocam bizim çocuğun dilin alt kısmında kütle vardı ve 2 defa amaliyat geçirdi ama yine tekrarladı bu konuda görüş ve düşüncenizi veya bir tavsiyede bulunursanız çok memnun oluruz minnetar kalırız şimdiden tşklr ve başarılar dilerim.

  • Deva diyor ki:

   Çene altında oluşan şişlik pek çok nedene bağlı olarak görülebilir. Ancak bulunduğu yerin tam bilinmesi, bizi tanı koymada yönlendirir. Genel olarak bu tür şişlikler; bademcik, burun, dil, diş, tükrük bezleri….gibi yapıların enfeksiyöz (mikrop ile oluşan) veya tümöral (iyi veya kötü huylu kitle-şişlik-) hastalıklarında lenf bezi büyümesi (LENFADENOPATI -LAP- ) şeklinde ortaya çıkabilir. Dil, çene…..uyuşmasının nedeni, bu lenf bezini büyüten esas altta yatan hastalık olabildiği gibi, farklı bir neden ile de olabilir. Şikayetlerinizin ayrıntılı olarak araştırılması gerekir. Mutlaka KBB Uzmanına muayene olmalısınız. Görmeden tanı konulamaz.

 2. Deva diyor ki:

  Tanımlamaya çalıştığınız kitle; ağız içinde dil altında ve tam orta hatta ise, bazen ÇENE ALTI TÜKRÜK BEZİ (SUBMANDİBULAR GLAND) KANALININ TIKANMASINA BAĞLI OLARAK, KANALIN AĞIZ İÇİNE AÇILDIĞI DELİK (OSTİUM) BÖLGESİNDE ÖDEME (ŞİŞME) BAĞLI BÜYÜMÜŞ KİTLE GÖRÜNÜMÜ OLABİLİYOR. Eğer, ’dil altında kitle’den’ kastınız çenenin tam altında, orta hatta ve dışarıdan görünmeyen ve muayenede ele gelen bir oluşum ise, farklı düşünmek gerekir. Sonuç olarak her iki durumda da bu kitle; enfeksiyöz, tümöral, travmatik…..olabilir. Görmeden tanı koymak Tıbbi Etik yönünden son derece sakıncalı.

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz