Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa     Doktora Sor     Kadınlara Özel
Dilin arkasında kabarcıklar ver Neden Olur

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Dilin arkasında kabarcıklar ver

Soru :

Dil’in arka kısmında kırmızı kabarcıklar oluştu. Bu kabarcıklar dilin orta kısımlarına doğru daha küçük boyutlardalar. Dokunduğumda bu kabarcıkların yumuşak olmadıklarını farkettim. Cildiye doktoruna gösterdiğimde dişlerimi fırçalarken dilimi de fırçalamamı önerdi ve Mikostatin kullanmamı söyledi. (gunde 4 defa)  iki hafta kullandım ancak bir değişiklik olmadı. Açıkcası dilimin orta kısımlarındaki ufak kızarıklıkların doktor tarafından görüldüğünü ancak arka kısımlardaki büyük kabarcıkların tam olarak gorulemedıgını dusunuyorum. Büyük olanlar yaklasık serce parmak tırnagının 1/3 ‘ü buyuklugunde olarak kabaca tarıf edılebılır. yardımcı olursanız sevinirim. Kolaylıklar.

Cevap

Dil, cildimizden çok daha kolay etkilenebilen, daha zayıf ve daha nemli bir organdır. Bu nedenle en basit doku bozukluğu, zedelenme ya da hasar, görünümünde hemen değişiklikler yaratır. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda hiç zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Değişiklik ya dilin renginde, ya da dokusunda ortaya çıkar. Dokuda çıktığında, insan tat alma duyusunda da bir değişiklik hissedebilir. Tat alma duyusu zayıflar; dil, ağızda sertleşmiş gibi bir duyguya kapılırsınız. Hatta dil hissizleşebilir. Böyle durumlarda kişi, kendi kendini tedavi etmekten kaçınmalıdır.

Dildeki yaralar ya da kabarcıklar basit bir gargarayla bile iyileşebilir. Ancak bu durum gerçek bir hastalığı gizlemiş de olabilir. Bu yaralar aft, mantar enfeksiyonları, herpes gibi bir virüsün yol açtığı doku bozuklukları olabilir. Bu gibi durumlarda bir sindirim sistemi uzmanına, bir gastroenteroloğa ya da bir cildiye uzmanına başvurulabilir. Bir dahiliye uzmanı da ilk aşamada teşhis koyabilir.

10 Mayıs 2012

“Dilin arkasında kabarcıklar ver” için 16 Yorum

  1. misafir dedi ki:

    Dikimin arkasinda yani boğaza doğru olan kısımda nercimek e benzeyen baloncuklar var 5 6 tane gecen sen doktora gittiğimde vardi ses tellerimin odem yaptığını soylediler bi ton ilaç kullanmama rağmen geçmedi 1 senedir boyle

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz