Dizde tendinit

merhaba hocam esimin dizinde tandinit var biz yurtdisinda yasiyoruz dizi surekli agriyor ameliyatta olmak istemiyor cunku bilegide agriyordu ameilyat oldu ama gecmedi ondan dizindende olmak istemiyor.ne yappabiliriz

Cevap

Aşağıda ki bölüme bakabilirsiniz

One thought on “Dizde tendinit

 1. tendinit sık olarak omuz, dirsek, bilek, kalça, diz ve ayak bileği çevresindeki yumuşak dokunun (bağ, eklem zarı ve kirişlerin) yangılı (iltihabi) durumudur. Bir kemik ile yumuşak doku ya da kas arasında dolgu görevi gören sıvı dolu minik keseciklere bursa adı verilir. Bursalar tüm vücutta bulunur. Bursalardan bir kaçı kızarıp şişerse ve içlerindeki sıvı miktarı azalırsa buna bursit denir. Tendinit ise tendon (Kiriş) denilen bağ dokularındaki yangıdır. Bağ dokuları kaslardaki hareketleri kemiğe iletir ve kemiğin hareket etmesini sağlar. Tüm vücutta bulunurlar. Eldeki tendonlar küçük olduğu gibi vücutta topuktaki Aşil tendonu denilen büyük tendonlar da bulunur.

  Bursitin en yaygın nedeni eklemin fazla kullanılması ile aşırı zorlanması ya da doğrudan darbe almasıdır. Diz ya da dirsekte oluşabilir. Örneğin, fazla diz çökme ya da dirseklerin normalden fazla bükülü durması gibi. Tendinit ise etkilenen bölgede sık sık tekrarlayan bir yaralanma sonucudur. Her iki durum da yaşla da ilgilidir. Yaşlandıkça tendonlar yaralanmaya daha açık olurlar.

  Marangoz, bahçıvan, müzisyen ve atlet gibi meslek gruplarındaki kişiler her iki durum için daha fazla risk altındadırlar. Aynı şekilde iltihap, artroz (kireçlenme), gut, tiroid hastalığı ve diyabet de bu durumları arttırır.

  Tendinit eklemin hemen dışında ağrı meydana getirir. Tendinitin bazı isimleri arasında “tenisçi dirseği”, “yüzücü omzu” ve “atlayıcı dizi” vardır. Tenisçi dirseği dış dirsek bağ dokusundaki yaralanmayı anlatır. Sık sık bileğin döndürülmesi veya elle tutma hareketinin yapılması bu durumu oluşturur. Marangozlar, bahçıvanlar, boyacılar, müzisyenler, manikürcüler ve dişçiler bu hastalığa daha çok yakalanırlar. Ağrı dirseğe yakın kısımda olur, bazen de yukarıya ya da aşağıya doğru yayılabilir. Bu durumun tıbbi adı “lateral epikondilitdir”.

  Omuzu etkileyen iki tip tendinit vardır. Biseps tendiniti omzun ön tarafında ağrı yapar ve bu ağrı aşağı kola doğru iner. Kol yukarı kaldırılınca da ağrı devam eder. Kolun üst tarafının önündeki biseps kası kol kemiğini (humerus) omuz ekleminde sabit tutmaya yarar. Aynı zamanda tenis gibi aktivitelerde kolun hareket hızını ayarlar. Omuzun döndürücü manşetinin tendiniti omzun ucunda ve üst-dış kol kısmında ağrı yapar. Uzanma, ittirme, çekme, kaldırma ve kolu omuz seviyesine yükselten her harekette ağrı yapar. Döndürücü Manşet (Rotatör kaf) 4 kastan oluşan bir gruptur ve kolu omuz kemiğine bağlar. Kolun dönmesini ve yukarı kalkmasını sağlar. Eğer rotatör kaf ve bursa şişmişse humerus başı ile omuz kemiğinin ucu (akromion) arasında sıkışır. Kolların tekrarlayan hareketi ya da yaş ile buradaki yapılar zarar görebilir.

  Romatoid artrit tarafından oluşan yangı rotatör kafta tendinit ya da bursit oluşmasına neden olur. Omzun kullanıldığı sporlar ve meslekler bunun en yaygın sebebidir.

  Eğer bağ dokusu dans, bisiklet, veya koşma ile zorlanırsa mikroskopik olarak yırtıklar meydana gelebilir ve yangı hissi oluşur. Düşme sırasında buna engel olmak da kasların kasılmasına ve diz kapağı üzerindeki bağ dokusunun yırtılmasına sebep olacaktır. Bu tip yaralanma sıkça yaşlı kişilerde meydana gelir. Ama basketbol gibi zıplama hareketinin fazla yapıldığı sporlarla uğraşanlarda da görülür. Dizinde tendinit olan kişilerde koşma, hızlı yürüme ya da zıplama sırasında ağrı duyulur. Dizdeki tendinit tendonda büyük yırtıklar açılmasına sebep olur. Tüm tendonun yırtılması sadece ağrılı olmakla kalmayıp kişinin eğilmesini ya da uzanmasını da imkansız kılar.

  Topuk arkasındaki kasları tutan tendonda yırtılma olursa Aşil tendon yaralanması meydana gelir. Bu durum çok sık görülen bir yaralanmadır ama aynı zamanda zayıf kaslar nedeniyle de oluşabilir. Bu tür yaralanma merdiven çıkma gibi basit hareketler sırasında da görülebilir. Ama aynı zamanda düzenli spor yapmayan, sadece haftasonu spor yapan ve ısınmadan spor yapan kişilerde de görülür. Profesyonel sporcularda görülen Aşil tendon yaralanması ani hızlanma ya da zıplama gerektiren sporlar sırasında görülür. En yaygın görüldüğü sporlar futbol, tenis, basketboldur. Ve bu yaralanma sporcunun o sezon bir daha sahaya çıkamaması demektir.

  Tendinit ve bursitin teşhisi doktor tarafından muayene edilerek başlar. Hasta ağrısını anlatır ve hangi şartlarda bu ağrıyı duyduğunu ve nasıl başladığını da anlatır. Bütün bunlar teşhis için önemli ipuçlarıdır. Hangi tendonun etkilendiğini anlamak için terapistler bazı testler yapabilirler. Röntgenler bağ dokusu ya da bursaları göstermez ama kemik problemlerini ya da artrozu dışlamada kullanılabilirler. Yırtık bir tendon olması durumunda röntgenler hangi tendonun etkilendiğini göstermede yardımcı olabilirler. MR da hem kemik hem de yumuşak dokuyu gösterdiği için faydalıdır.

  Tendinit teşhisinde anestetik enjeksiyonu da başka bir yoldur. Ufak bir miktar anestetik etkilenen kısmı enjekte edilir. Eğer ağrı geçici olarak yok oluyorsa etkilenen tendon bulunmuştur.

  Bu durumların tedavisinin ilk adımı ağrıyı ve yangıyı azaltmaktır. Bunun için dinlenme, ağrı kesici ve ağrıyan yerin yukarıya kaldırılması uygulanır. Akut yaralanmalarda buz da kullanılabilir ama bu durum genelde kronik olduğundan buzun pek faydası olmayacaktır. Tenisçi dirseği gibi bazı durumlarda dirsek bandajları kullanılabilir. Böylece tendon hareketleri kısıtlanarak rahatlama sağlanır. Ayak bileği, diz ya da el için de kullanılabilecek ortopedik cihazlar vardır.

  Ultrasonla derin dokular ısıtılır ve kan akışı arttırılabilir. Yavaş yavaş hafif germe ve gevşeme egzersizleri uygulanır. Yumuşak dokuya yapılacak masajın faydası olacaktır. Bu işlemlerden sonra bir buz kompresi uygulanabilir.

  Eğer durumda iyileşme olmazsa doktor yangılı bursa ya da tendonun etrafındaki alana kortizon enjeksiyonu yapabilir. Bu tedavi çok yaygın olsa da dikkatle uygulanmalıdır. Çünkü tendonda zayıflama ya da yırtık meydana getirebilir. 6 – 12 ay sonra hala iyileşme olmamışsa doktorunuz artroskopik ya da açık cerrahi girişim uygulayarak hasarı tedavi eder ve tendonlar ile bursa üzerindeki basıncı azaltır. Eğer bursanın sebei bir enfeksiyon ise doktorunuz antibiyotik tedavisi de uygulayabilir.

  Tendon tamamiyle yırtılmışsa hasarın tamiri için ameliyat gerekecektir. Ameliyattan sonra hasta 3 – 6 hafta kadar bir alçı kullanır ve koltuk değnekleri ile basar. Tendon yırtılması parçalı ise cerrahi girişime gerek kalmadan sadece alçı ile tedavi gerçekleştirilebilir.

  Tendonun tam ya da parçalı yırtığının tedavisinden sonra kasların bükülme ve düzleştirme yeteneklerini arttırmak için rehabilitasyon yapılabilir. Bir rehabilitasyon programı 6 ay kadar sürebilir ama hasta program bitmeden normal hayatına döner.

  Yangıyı engelleme ve tekrar oluşmasındaki şiddeti azaltmak için dikkat edilecek bazı ufak noktalar vardır:

  Egzersiz öncesi ısınma ya da gerilme hareketleri yapın.
  Eklem çevresi kaslarını güçlendirin.
  Sık sık tekrarlanan işleri yaparken mola verin.
  Etkilenmiş olan eklemleri destekleyin. Bunun için dizlik vb cihazlar kullanabilirsiniz.
  Ağır objeleri kaldırmak için iki elinizi kullanın.
  Çok uzun süreli oturur durumda kalmayın.
  İyi bir duruş sahibi olun ve günlük aktiviteler sırasında vücudunuzu uygun kullanın.
  Yeni aktiviteler ve egzersize yavaş yavaş başlayın. Daha sonra zamanla arttırın.
  Eğer daha önce tendinit geçirmişseniz yeni egzersiz ya da aktivite öncesi doktorunuza danışın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>