dizlerim agriyor

Benim sorunum 3 hafta önce başladi. Bir sabah sag dizimde agriyla uyandim,o gün tüm gün yürüyemedim.Kremle ertesi gün geçti.3 gün sonra busefer sol dizim agrimaya bşladi.3haftadir böyle.Doktora gittim. kondromalazik patella oldugunu söyledi. MR ve film istedi. çektirdim.o doktor olamdiği için acilde olan bir doktora gösterdim.oda birsey olmadigini soyledi.simdi hangisi dgru.Mr sonucum:
-Kuadripes-patellar tendonlarin,medial ve lateral kollateral ligamanların,ön ve arka çapraz baglarin bütünlükleri ve sinyal intensiteleri normal olarak degerledirildi.
-medial ve lateral menisküs arka boynuzlarindada grade I dejenerasyon izlenmiştir.Medial ve lateral menisküs ön boynuzlarinin konfigürasyonlari ve sinyal intensite paterni tabiidir.
Eklem mesafesinde effüzyon izlenmedi.Popliteal fossada yer işgal eden lezyon saptanmadi.
Sonuc:
Medial ve lateral menisküs arka boynuzlarinda da grade I dejenerasyon.
Suprapatellar bursada minimal effüzyon.
Bunlar MR sonuclarim.menisküsmüyümş yoksa kondromalazik patella miyim. acildeki doktor birseyim yok dedi.Ee yoksa dizim hala neden ariyo. Tedavisi varmi. eski gunlerime donebilicekmiyim.tesekkurler.

4 yorum “dizlerim agriyor

 1. muro

  slm benim dizlerım ikisi birden ağrıyor ortapediye gttim bir şey yok dediler
  fizik gıttım flim çekıldı diz kapak kemıklerde çekilme varmış ilaç verdi ama geçmedi sol diz kapagı aitı ayağimi acınca düz tutunca veya araç kullanırken pedalları kulanınca gerılme ile çok acıyor dizlerim soguk hava ve merdiven çıkarken daha çok agrıyor yardımcı olursanız teşekur edrm

 2. ÇETO

  2 YIL ÖNCE SOL DİZDEN MENİSKÜS OLDUM ŞİMDİ İKİ DİZİMDE ÇOK AĞIRYOR MERDİVEN İNİP ÇIKMAKTA ÇOK ZORLANIYORUM DAYANILMAZ AĞRI OLUYOR NE YAPMALIYIM TEŞEKKÜR

 3. cengiz

  3 haftadır sağ dizim ve 2 ayak topuğum acıyor dizim dokununca ve hareket ettirince merdiven inerken acıyor ,,,, topuklarım ise üstüne basınca acıyor özellikle sabah uyanınca ilk yere basınca internette araştırdım topuk dikeni fln diyor ama bir çıkıntı yok şimdilik bu çarşamba randevu aldım gitmeden bir bilgilendirme ne çıkabilir çok tehlikeli kötü birşey çıkarmı

 4. En önemli diz ağrısı yapan hastalıklar :
  1-Ostroartroz ( kireçlenme ) ,
  2-Menisküs yırtıkları , bağ hasarları
  3- Romatizmal hastalıklardır.

  osteoartroz oluşumu konusunda ana düşünce ; dize binen stresin artması ve buna kas-iskelet sisteminin cevap vermesidir.

  Şişmanlık, meniskus yırtıkları, kırık sonrası gelişen diz eklemi yüzündeki düzensizlikler, dış ve iç bağlardaki bozulmaya bağlı diz eklemindeki instabilite(gevşemeler) osteoartroz oluşumundan sorunlu tutulmaktadır.

  Hastaların ilk yakınması ağrıdır. Ağrı aktivite ile artar ıstırahatla genellikle kaybolur.

  Menisküs yırtıklarına gelince….
  İlk zorlanmada sağlam bir meniskusun tam yırtılması çok seyrektir. Kas zayıflığı, kötü postürde çalışma alışkanlığı, şişmanlık , ileri derecede şekilsel bozukluklar, spor travmaları gibi faktörler meniskus yırtıklarını ortaya çıkarabilirler.

  Dış meniskus daha hareketli olduğu için iç meniskus lezyonları daha sıktır… Diz kilitlenmesi dışında meniskus yırtılmalarının tedavisi acil değildir. Kilitlenmiş diz 24 saat içinde ameliyat edilmelidir.

  Romatizmal hastalıkların olup olmadığının tespit edilebilmesi için , romatizmal kan tetkiklerinin yapılması gereklidir.

  menisküs veya bağ hasarı olup olmadığının tespit edilebilmesi için ; bir diz MR’ı çektirdikten sonra fizik tedavi veya ortopedi uzmanına bizzat muayene olmanız gereklidir.

  Ayrıca diz ekleminde ağrı ve hareket kısıtlığı olan hastaların mutlak surette sakınması gereken bazı durumlar vardır..
  bunlar :
  1) merdiven inip çıkmak
  2) bağdaş kurup oturmak
  3) namazı diz üzerine kılmak
  4) uzun süre ayakta durmak
  5) alaturka tuvalet kullanmak
  6) normal ideal kilonun üzerinde olmak , şişmanlamak

  tedavisine gelince…

  6 tip tedavi vardır.

  1) fizik tedavi görmek
  2) buz tatbik etmek
  3) diz eklemi içinde sıvı varsa dizdeki sıvıyı enjektörle almak
  4) diz eklemi içine hyalüronik asit enjeksiyonu yapmak
  5) dizlere elastıki diz korsesi veyahutta elastıki bandaj tatbik etmek
  6) hiç bir tedavi ile iyileşmeyen vakalarda en son çare olarak mecburen ameliyat olmak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>