Dizlerimde Çıtlama

Merhaba 31 yaşındayım dizlerimde cömelip kalktıgım zaman çıtlama oluyor ağrım yok.Sorun nedir acaba yanlı diz kapaklarıma bastırdıgım zaman agrı hissediyorum.

Sorunuzun Cevabı

En önemli diz ağrısı ve çıtlaması yapan hastalıklar :
1-Ostroartroz ( kireçlenme ) ,
2-Menisküs yırtıkları ,
3- Romatizmal hastalıklardır.

osteoartroz oluşumu konusunda ana düşünce ; dize binen stresin artması ve buna kas-iskelet sisteminin cevap vermesidir.

Şişmanlık, meniskus yırtıkları, kırık sonrası gelişen diz eklemi yüzündeki düzensizlikler, dış ve iç bağlardaki bozulmaya bağlı diz eklemindeki instabilite(gevşemeler) osteoartroz oluşumundan sorunlu tutulmaktadır.

Hastaların ilk yakınması ağrıdır. Ağrı aktivite ile artar ıstırahatla genellikle kaybolur.

Menisküs yırtıklarına gelince….
İlk zorlanmada sağlam bir meniskusun tam yırtılması çok seyrektir. Kas zayıflığı, kötü postürde çalışma alışkanlığı, şişmanlık , ileri derecede şekilsel bozukluklar, spor travmaları gibi faktörler meniskus yırtıklarını ortaya çıkarabilirler.

Dış meniskus daha hareketli olduğu için iç meniskus lezyonları daha sıktır… Diz kilitlenmesi dışında meniskus yırtılmalarının tedavisi acil değildir. Kilitlenmiş diz 24 saat içinde ameliyat edilmelidir.

Romatizmal hastalıkların olup olmadığının tespit edilebilmesi için , romatizmal kan tetkiklerinin yapılması gereklidir.

menisküs veya bağ hasarı olup olmadığının tespit edilebilmesi için ; bir diz MR’ı çektirdikten sonra fizik tedavi veya ortopedi uzmanına bizzat muayene olmanız gereklidir.

Ayrıca diz ekleminde ağrı ve hareket kısıtlığı olan hastaların mutlak surette sakınması gereken bazı durumlar vardır..
bunlar :
1) merdiven inip çıkmak
2) bağdaş kurup oturmak
3) namazı diz üzerine kılmak
4) uzun süre ayakta durmak
5) alaturka tuvalet kullanmak
6) normal ideal kilonun üzerinde olmak , şişmanlamak

tedavisine gelince…

6 tip tedavi vardır.

1) fizik tedavi görmek
2) buz tatbik etmek
3) diz eklemi içinde sıvı varsa dizdeki sıvıyı enjektörle almak
4) diz eklemi içine hyalüronik asit enjeksiyonu yapmak
5) dizlere elastıki diz korsesi veyahutta elastıki bandaj tatbik etmek
6) hiç bir tedavi ile iyileşmeyen vakalarda en son çare olarak mecburen ameliyat olmak

benim size önerim ; bir fizik tedavi uzmanına muayene olup gerekli tedaviyi almanızdır

37 yorum “Dizlerimde Çıtlama

 1. Semih

  20 yaşındayım çıtladıktan sonra üstüne halı saha maçı yaptım ağrı yoktu sonra ağrı başladı pazar gününe kadar düzelir mi

  • Diz ağrısı pek çok insanın ortak şikayetidir. Diz ağrısının nedenleri basit olanlardan oldukça karmaşık olanlara kadar geniş bir yelpazede bulunmaktadır. Dizin zorlanmasından menüsküse kadar diz ağrısının pek çok farklı sebebi olabilir. Ağrının sebebi ne olursa olsun en azından doktora gidene kadar ağrıyı hafifletecek uygulamalar ile diz ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

   Diz Ağrısı İçin Buz

   Buz kompresi diz ağrısı için uygulanabilecek ilk yöntemdir. Bu, dizde darbeye ya da ters bir harekete bağlı olarak oluşabilecek şişin engellenmesi ve ağrının hafifletilmesi için kullanılan etkili bir yöntemdir. Öncelikle ağrılığınızı dizlerden almak için sırt üstü uzanın. Sonra ağrıyan dizin üzerine buz dolu bir torba yerleştirip en az 20 dakika bekletin.

   Eğer ağrı hafifse buz torbasını kaldırdıktan sonra dizi sıkıca sararak birkaç gün dinlenin. Buna rağmen şişme ya da ağrı 1-2 gün aynı şiddette devam ediyorsa bir doktora görünmelisiniz. Dizi sarmak için bandaj kullanmanız tavsiye edilir ancak ilk anda bandajınız yoksa bir kaç tişört ile sarabilirsiniz.

   Diz Ağrısı İçin İlaçlar

   Steroid olmayan enfeksiyon engelleyici ilaçlar (NSAID) dizde oluşabilecek şişmeyi engeller ve ağrıyı hafifletebilir. Bu ilaçlar arasında en bilineni aspirindir. Ancak bu tip ilaçların uzun süreli kullanımı vücutta başka sorunlara yol açabileceği için dozaj ile ilgili tavsiyeleri doktorunuzdan alabilirsiniz.

   Dizlerinizi Hareket Ettirin

   Diz ağrısı şikayetiniz varsa onları hareketsiz bırakmak yapabileceğiniz en kötü şey olacaktır. Darbeye ya da ters bir harekete bağlı olan diz ağrılarında bile dizleri açmak için günlük olarak hafif hareketler yapmalısınız. Eğer dizlerinizi dinlendirmek adına uzun süreli hareketsiz bırakırsanız eklemleriniz hareketsizliğe alışacak ve daha sonra hareket ettirdiğinizde daha çok ağrıya maruz kalacaksınız.

   Ağrıyan dizi hareketsiz bırakan hastaların dizlerinin iyileşme süresi düzenli hareket yapan hastalara göre 2 kat daha uzundur. Tamam dizlerinizi ağrıdan korumak için bir süre dinlendirmeniz gerekiyor ama tamamen hareketsiz bırakmanız anlamına gelmiyor.

   Diz Ağrısı Çeken Kişilerin Yapması ve Yapmaması Gerekenler

   Çok fazla istirahat etmeyin. Çok fazla dinlenmek kaslarınızı zayıflatır bu da ağrının daha kötü hale gelmesine neden olabilir. Dizleriniz için güvenli bir egzersiz programı seçin ve düzenli bir şekilde bu programı uygulayın. Eğer hangi hareketlerin güvenli olduğundan ya da hangi hareketi ne kadar süreyle yapmanız gerektiğinden emin değilseniz doktorunuzla ya da bir fizyoterapist ile görüşün.
   Kardiyo egzersizleri dizlerinizi destekleyen kasları güçlendirir ve esnekliği arttırır. Ağırlık egzersizleri ve germe hareketleri de aynı anlamda faydalıdır. Kardiyo için bazı iyi seçenekler yürüyüş, yüzme ve su egzersizleridir.
   Ağrıyan ya da dengesiz bir diz düşme riskinizi arttırır. Bu da dizinizin daha fazla hasar görmesine neden olabilir. Bu sebeple düşmemek için gerekli önlemleri alın ve daha dikkatli olun.
   Eğer çok kiloluysanız, kilo vermek dizlerinizin üzerindeki stresi hafifletecektir. Vereceğiniz birkaç kilo dahi farkı hissetmenizi sağlayacaktır.
   Eğer ihtiyacınız varsa koltuk değneği ya da baston kullanmaktan utanmayın.
   Eğer doktorunuz da uygun görürse akupunktur tedavisinden faydalanabilirsiniz.
   Doğru ayakkabılar kullanmaya özen gösterin. Kullanacağınız yanlış ayakkabılar sorunu daha da kötü hale getirebilir.
   Koşma, atlama ya da kicbox gibi sarsıcı egzersizlerden kaçının. Ayrıca eskrim gibi dizinize çok fazla stres yükleyecek egzersizlerden de uzak durun. Bu tür egzersizler hem ağrıyı arttırır hem de doğru yapılmadığı takdirde yaralanmaya neden olur.
   Doktorunuz da uygun görürse ergoterapi ya da fizyoterapiye başvurabilirsiniz. Bu tür yöntemler diz ağrısı çeken kişilere iyi gelebilmektedir.
   Yeterli miktarda uyumaya özen gösterin.
   Doktorunuzla görüşüp önereceği merhemlerden, jellerden ya da spreylerden faydalanabilirsiniz.
   Yukarıda diz ağrısına ne iyi gelir sorusuna kısaca yanıt vermeye çalıştık. Dizler yapıları gereği karmaşık bölgeler olduğu için diz ağrıları diz kapağından kemiklere, kıkırdaktan eklem sıvısına ve bağlara kadar pek çok farklı alanda oluşabilecek sorunlar yüzünden meydana gelebilir.

   Bu nedenle sık sık diz ağrısı çekiyorsanız ya da yanlış bir hareket sonrası dizinizde ki ağrı 4-5 gün boyunca azalmadan devam ettiyse daha yerinde bir teşhis ve tedavi yöntemi için bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

   Diz Ağrısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

   Yüksek topuklu ayakkabılar dizlerdeki baskıyı %23 oranında arttırmaktadır.
   Sigara içmenin diz ağrıları üzerinde de etkisi vardır. Sigara içmek kan tedariğini azalttığı ve doku onarımını geciktirdiği için iyileşmeyi yavaşlatır.
   Diz ağrısı doktorların en sık karşılaştığı muskuloskeletal şikayetlerden birisidir.
   Diz ağrısına ani yaralanmalar, tendo yangısı, bursan iltihaplanması, osteoartrit, yerinden oynamış bağlar ya da eklem iltihabı gibi rahatsızlıklar neden olabilir.
   Dizlerle ilgili problemler ya da yaralanmalar genellikle spor, işle ilgili görevler ya da evde yapılan işler esnasında meydana gelir.
   Diz vücutta yer alan en büyük eklemdir.
   Diz ağrısı atletler için özel bir problemdir ve atletlerin yarısından fazlası her yıl bu probleme katlanmaktadır.
   Dizinizde ağrı olduğunda egzersizi durdurarak, fiziksel aktivite öncesi ve sonrası bacaklarınızı esneterek, uygun ayakkabıları giyerek ve egzersizinizin yoğunluğu ile şiddetini kademeli olarak arttırarak dizlerdeki yaralanma riskini azaltabilirsiniz.

 2. Semih

  Ayakkabı bağlamak için eğildim kaltığımda dizim 3-4 kere üst üste çıtladı ve daha sonrasında ağrı başladı ağrının geçmesi için ne yapmam lazım

  • dinlendirin biraz yaşınız kaç

 3. Dilan

  Merhaba. Ben henüz 15 yaşındayım ama uzun zamandır dizimde çıtlama oluyor. Yalnızca çömelirken. Sadece bacaklarımda ağrı oluyor. Doktora gitmeli miyim?

  • evet ortopediye başvurun kireçlenme olabilir

 4. Cemile

  Merhaba Hocam ben henüz 18 yaşındayım dizlerimde cömelip kalktıgım zaman çıtlama oluyor ağrım yok.Neden oluyor acaba? Ne yapabilirim?

  • genelde bu durum kireçlenmeye bağlı olabilir kontrolden geçin lütfen

   • fırat

    Benim sol dizimin yaninda kütleme var.ağrım yok rahatça kosabiliyorum.iç meniskusun olduğu yerde ama yirtik yok heralde.dizimi çok fazla kiramiyorum sanki kemikler kemik birbirine deyip kitliyor hissim var. Ve doktora gitmiyorum ameliyat olucam diye sizce bana ne derler korkuyorum gitmeye.sağ dizinde az kütlemede var.

 5. Ayşegül

  Sayın hocam 17 yaşındayım. Dizlerimi büktüğüm zaman , çömeldiğim zaman çıtlama sesi duyuluyor. ben bundan rahatsız oluyorum. Fakat herhangi bir ağrım olmuyor. sadece ses geliyor. Sizce nelerden kaynaklanıyo olabilir ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>