Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > doğumdan sonra oluşan bacak ağrıları Hastalığı ve Tedavisi

doğumdan sonra oluşan bacak ağrıları

Soru :

Merhaba,

ben 11/05/2010 tarihinde sezeryanla doğum yaptım. iki ay sağ bacağımın kalçamla birleştiği noktasında ağrılar başladı. Özellikle oturup kalkarken bir müddet klozete bile oturmakta güçlük çektim. bebeğimi emzirirken altını değiştirirken inanılmaz şekilde bacağıma bıcak sokuluyor sanki kırıyorlar. Bel fıtığı olabilirmi diye doktora gittim. Emar istedi. Çok küçük bir fotık olduğunu bunun benim ağrılarıma neden olmayacağını söyledi. Daha sonra noroloji doktoru benim ortopedi doktoruna gitmemi söyledi. Ortopedi doktoru bir çok doğum sonrası kadınlarda bu ağrının görüldüğünü dinlenmeyle ve zamanla geçeceğini bir şey yapamıyacaklarını söyledi. Ağrıları 5-6 ay çok yoğun çektim. Daha sonra azalmaya zadece eğilip doğrulurken afif bir ağrı girmeye başladı. 1 ay önce işe başladım ağrılar dahada arttı. Artık bacağımı uzatıp oturamıyorum, çalışırken masamdan kalkarken çok ama çok zorlanıyorum. Serviste giderken resmen bacağımı kırıyorlar bıçaklar sokuluyor. Çok sıkıntı çekiyorum. Ağrılar tamamen bacağımı sardı. Lütfen bana bu konuda yardımcı olun lütfen. Çok zahmetim var. Ne yapmalıyım hangi doktora gitmeliyim bu konuda bana yardımcı olacak iyi ve uzman doktoru nasıl bulabilirim. Allah aşkına bana yardımcı olun. Ağrılar bazan dayanılmaz oluyor. Şimdiden vereceğiniz bilgiler içim çok ama çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.

Aranan Kelimeler:

Etiketler: , , ,

03 Şubat 2011

Benzer yazılara bakmanızı öneririm

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“doğumdan sonra oluşan bacak ağrıları” için 13 Yorum

 1. Gülçin diyor ki:

  27.gün önce sezaryen ameliyati oldum diz ve bacaklarım çok ağrıyor oturup kalkarken zorlanıyorum ameliyatla ilgili olabilirmi ve sürekli uykum geliyor ve halsizlik var .

 2. irem42 diyor ki:

  Ben üç ay önce dogum yaptim.Dogumum sezeryan belden uyusturmaydi.dogumdan bir kac hafta sonra sol ayagim diz hizasi agrimaya basladi ve bebegimin altini değiştirirken yada oturup kalkmak istedigimde çok zorlaniyorum .Dizimin arkasida günden gune şişiyor .bunun sebebini ogrene bilirmiyim simdiden çok teşekkür ediyorum.

 3. Zeynep diyor ki:

  Merhabalar ben 6ay önce doğum yaptım sezeryanla doğumdan sonra eklemlerinde ağrı kaldı diz kapaklarım dirseklerim ve özellikle el bileklerim ve parmaklarım artık her şeyi tutmakta zorluk çekiyorum ellerimin karşıladığını hissediyorum her geçen gün geçer diye bekledim ama nafile hiç azalma olmuyor nedeni nedir acaba sizce normalmi di r bu ağrılar ama bazen çekilmiyor teşekkürler

 4. yasemin diyor ki:

  s.aleyküm ben fredrich ataksi hastasıyım yürüme kabiliyetimi kaybettim 15 gün önce lokal anastazi ile sezaryen ile doğum yaptım ve bacaklarımda müthiş ağrılarım oluyor parol yutuyorum 4 ,5 tane yarım saat hafifliyo geri başlıyo ne yapmalıyım

 5. fatih diyor ki:

  selam yaklaşık bundan 17 gün önce eşim sezeryanla erken doğum yaptı ama ağrıları bacak ağrısı devam ediyor bacak ağrılarından yürüyememezlik oturamıyor ne yapmamız gerek

  • Deva diyor ki:

   sevgili fatih sezaryen sonrası bu tip sorunlar olabilir ama emin olmak için genel bir kontrolden geçmesi gerekiyor

 6. nihat diyor ki:

  merhabalar
  eşim 10 gün ikiz önce doğum yaptı.sırtında doğumdan önce de sonra da ağrıları var.asıl rahatsızlık veren husus ıse dogumdan sonra eşimin sırtında aleni bir kambur görüntüsünün oluşması.bu kambur geçicimidir,ne yapılmasını önerirsiniz?
  teşekkürler,iyi çalışmalar…

 7. Deva diyor ki:

  Sırt ağrılarının nedeni sırtımızda omurganın her iki yanında bulunan kasların gerilmesidir.

  Bu gerilmenin en önemli nedeni strestir. Strese girdiğimizde ilk önce boyun kaslarımız gerilir. Bu gerilme sonucunda “C” harfine benzeyen boyun omurgamız düzleşir, omuz ve sırta giden sinirlerin çıkışları daralır, sinirler baskı altında kalır.

  Bu baskı ile birlikte sırttaki kaslar gerilir. Bu yüzden ağrı duyarız. Kasların uzun süre gergin halde kalması kas topaklarına neden olur. Yani tıpta fibrozit dediğimiz oluşumlara neden olur. Bu fibrozitler en ufak bir yorgunlukta, ağır kaldırma sonucunda, klima veya vantilatör altında uzun süre kalmada ağrılar yaratır, dayanılmaz ağrılar çekeriz.

  Kas gerginliğini azaltmak için farkında olmadan sırtımızı kamburlaştırır, artık son dönemlerini yaşayan ihtiyarlara döneriz.

  Kifoz (kamburluk), skolyoz gibi yapısal duruş bozukluklarıyla birlikte sırt ağrısı sıklıkla görülür. Sağlıklı bir insanda omurganın arkadan görünümü düz bir çizgi şeklindedir. Ancak skolyoz hastalığında omurganın sağa veya sola eğrilmesi sonucu omurga helozon gibi kıvrık ya da yatık görülür. Bu ciddi bir ortopedik sorundur.

  Yanlış duruş alışkanlıkları ise doğrudan sırt ağrısı nedeni olmasa bile önemli bir risk faktörü.
  Eğer yapısal bozukluk yoksa karın, sırt ve bacak kaslarını güçlendiren, omuz kuşağı kaslarını ve bacak kaslarını esneten egzersizlerle elbette her yaşta duruş düzeltilebilir.

  sırt ağrılarından kurtulmak için şu yollar izlenmelidir.:

  1. İlk olarak ağrımızın nedeni belirlenmelidir. Ağrının boynumuzdan mı, sırt kaslarından mı kaynaklandığı yoksa başka bir hastalığımız mı olduğu tespit edilmelidir.

  Unutulmamalıdır ki akciğer hastalıkları, safra kesesi ve mide rahatsızlıkları da sırtta ağrı yapar. Teşhis öncelikle fiziki muayene, şikayetlerin dinlenmesi ile (ne yazık ki hastayı aktif olarak dinlemek çoğu zaman ihmal ediliyor ve yanlış sonuçlara yönleniliyor), sonra da MR, BT ve direkt grafi incelemeleri ile konur. EMG de bize yardımcı olur.

  2. Sonra sıra sırt kaslarının gevşetilmesine gelir. Kas gevşeticiler ve lokal etkili merhemler (bu merhemleri iyice yedirerek sürdükten sonra mutlaka en az on dakika ütüyle ısıtılmış havlu, sıcak su torbası veya saç kurutma makinesiyle sıcak uygulanmalıdır) kullanılır, ama sadece ilaç tedavisi yeterli değildir.
  Mutlaka fizik tedavi veya alternatifi (masaj, manipulasyon, nöral terapi, akupunktur, soft lazer) uygulanmalıdır. Fibrozitler teker teker tespit edilip yok edilmelidir.

  3. Fizik tedavi ile birlikte stres etkeni de ortadan kaldırılmalıdır. Mümkünse hastanın yaşamında stresi körükleyen unsurlarda radikal değişiklikler yapmak, tatile çıkmak, hobilere daha uzun zaman ayırmak oldukça faydalı olur.
  Eğer bu değişiklikler yeterli olmazsa bir psikiyatrisin veya psikologun yardımını almak yararlı olur.

  4. Tedavi bitiminde doktorunuzun önereceği sırt kaslarını güçlendirecek egzersizleri yapmak gereklidir. Eğer gerekli ortam bulunursa sırtüstü yüzmek en iyi egzersizdir. Güneş, deniz, sıcak kum, kaplıcalar çok faydalıdır. Soğuktan mümkün olduğunca korunmak gereklidir.

  5. Tüm bu tedaviler sırasında ve sonrasında bazı hareketlerden kaçınmak gereklidir. Yerden bir şey alırken öne veya yana eğilmek yerine çömelmek, yukarı doğru uzanmak yerine bir şeyin üstüne çıkıp işimizi görmek sırt ağrısı riskini azaltır.

  Ayrıca sürekli pozisyon değiştirmek, yani uzun süre oturmamız gereken bir iş yapıyorsak en geç yarım saatte bir dolaşmak, aynı yerde ayakta durmaktan kaçınmak, televizyon seyrederken veya gazete okurken sırtımızı ve başımızı dayayacak koltukları tercih etmek dikkat etmemiz gereken unsurlardandır.

  6. keyifliyken yapacağımız ters hareketlerden bir sıkıntı doğmaz, ama stresliyken yapacağımız her ters hareket sağlığımızı ciddi olarak etkiler.

  sırt ve bel ağrılarını önlemek , omurda etrafındaki kaslarınızı güçlendirmek için şu egzersizleri yapmanız gerekmektedir.

  Hareketlere, verilen sırayla, yavaş ve dikkatle deneyerek başlayın. Özellikle başlangıçta aşırılığa kaçmayın. Egzersizden sonra hafif ve birkaç dakika süren rahatsızlık önemsizdir; rahatsızlık şiddetli olursa ve 15 – 20 dakikadan fazla sürerse doktorunuza danışmadan devam etmeyiniz.
  Egzersizleri üzerine halı ve keçe serilmiş sert zeminde yapınız. Sizi rahatlatırsa ensenizin altına ufak bir yastık koyabilirsiniz. Başlamadan yapılan sıcak tedavisi adalelerinizin gevşemesine yardımcı olabilir.
  Tekrarlar ve hareketler arasında vücudunuzun tam gevşemesine dikkat ediniz ve yorulunca dinleniniz.

  1) GERME HAREKETLERİ:

  a) Gerinme: Sırtüstü yatar pozisyonda, eller yana açık, bacaklar düz iken bacakları aşağıya, kolları yanlara doğru iyice uzatmaya çalışın.
  Aynı pozisyonda, kollan yukarıya bacakları aşağıya uzatmaya çalışın.

  b) Dorsal germe: Diz-Göğüs: Sırtüstü yatar pozisyonda bir dizinizi ellerinizle kavrayın ve göğsünüze doğru yavaşça çekin. Yavaşça bacağınızı uzatın ve diğer dizle aynı şeyi yapın. Benzer hareketi, iki dizinizi de çekerek tekrarlayın.

  c) Hamstring germe:
  Sırtüstü yatar pozisyonda iken bir diz bükük, diğer bacak düz tutulur. Düz olan bacak yavaşça yukarı doğru kaldırılır. Aynı hareket diğer bacakla da tekrarlanır.

  Bir duvarın bir metre kadar açığında yüzünüz duvara dönük durun. Ayaklarınızı hiç kıpırdatmadan ve topuklarınızı hiç yerden kaldırmadan duvara doğru uzanıp dirseklerinizi bükerek yüzünüzü duvara yaklaştırıp, uzaklaştırın. Aynı hareketi bir bacak önde bükük olmak üzere köşede tekrarlayın.

  2)PELVİK TİLT:

  a) Düz bir zemine sırt üstü uzanın, dizlerinizi bükün, ayak tabanı yere basar şekilde bel bölgenizi yerden kaldırın. 10’a kadar sayın, gevşeyin. Hareketi 10 kez tekrarlayın. (Hareketi ellerinizi bel çukuruna koyarak kontrol edebilirsiniz.)
  Egzersizi yaparken, mümkün olduğu kadar esnek olmaya dikkat edin ve yavaş yapmaya özen gösterin.
  Bu egzersizi tam olarak yaptığınız zaman bir sonrakine geçebilirsiniz.

  b) Ayağa kalkıp (sırtınızı duvara dayayın ya da dayamayın). Çenenizi öne doğru, karnınızı içeriye çekerek, ayaklarınızı yerden kaldırmadan, vücudunuzu uzatmaya çalışın. Bu şekilde 6 sn. kadar kalın ve bırakın. Bu egzersizi 10 kere tekrarlayın.

  3)ABDOMINAL EGZERSİZLER:

  a) Serbest olarak sırtüstü yere uzanın ve başınızı yerden 4-5 parmak kadar yukarı kaldırın, bu pozisyonda 3 sn. tutun ve indirin.
  Aynı hareketi
  l) eller göğüste birleşmiş,
  2) eller omuzlara değerken,
  3) eller avuçiçi önde olacak şekilde alın üstündeyken ve
  4) eller ensede birleşmiş olarak tekrarlayın….son olarak
  5) Aynı hareketi dizler bükük ellerle dizlere uzanarak tekrarlayın.

  b) Sırtüstü yatar pozisyonda bir bacak diz bükülmeden kaldırılabildiği kadar kaldırılır ve beş aşamada yavaşça indirilir, Her aşamada bacak 5 sn. tutulur.

  4) MOBILIZASYON EGZERSİZLERİ:

  a) Kedi – Deve : Emekleme pozisyonunda sırt çukurlaştırıp kamburlaştırılır.
  Aynı pozisyonda iken bir kol öne doğru kaydırılarak uzatılırken diğeri dirsekten bükülür. Aynı hareket öbür kolla da tekrarlanır.
  b) Rotasyon: Bir taburede dik olarak otururken vücut belden itibaren kollarla beraber yanlara doğru çevrilir.
  c) Yüzüstü yatar pozisyonda iken, kalça yerden kaldırılmadan 5 aşamada eller üstünde kalkılır.

  Son olarak sırt ve belinize nasıl özen göstereceğinizden bahsedeyim..

  OTURURKEN:
  Sert sandalyede omurganız dik olarak, bir veya iki diziniz kalçanızdan daha yukarıda olacak şekilde oturun. Kısa dinlenme süreleri için koltuklu sandalye çok iyi destek sağlar.

  AYAKTA DURURKEN
  sırt ve beliniz düz olarak ayakta durmaya çalışın. Ayakta çalışırken beldeki çöküklüğü hafifletmek için ayak iskemlesi kullanın. Dizlerinizi bükmeden öne doğru eğilmeyin. Bayanlar için orta yükseklikteki topuklar beli daha az zorlar. Topuksuz ayakkabılardan sakının.

  YATARKEN:
  Sert yatakta yatın. Yumuşak yatakların altına 2 cm kalınlıkta kontrplak koyun. Yüzüstü yatmayın. Sırtüstü yatarken dizlerinizin altına bir yastık koyun. Yan yatarken bacaklarınızı kalça ve dizden bükük olarak tutun.

  ARABA KULLANIRKEN:
  Koltuğunuz sert olmalı. Pedalları kullanırken bacağınızın tam gerilmemesi için direksiyona mümkünse yakın oturun.

  KALDIRIRKEN:
  Kaldırmayı uygun şekilde güvenli yapın. Dizlerinizi bükün, yükü vücudunuza yakııı tutun ve kalkmak için bacak adalelerinizi kullanın. Ani hareketlerden sakının. Ağır herhangi bir şeyi belinizden yukarı seviyeye kaldırmayı denemeyin.

  ÇALIŞIRKEN:
  Ağır iş yapmayınız. İmkânınız varsa yorgunluğu hissetmeden önce bir işten diğerine geçin. Eğer bütün gün büroda çalışıyorsanız fırsat buldukça kalkıp etrafta dolaşın.

  EGZERSİZ:
  sırt ağrınız geçince düzenli egzersiz yapın, (yürüme, yüzme v.s.) Fakat güçlü bir harekete teşebbüs etmeden önce, adalelerinize ısınma ve gevşeme fırsatı vermek için yavaş başlayın.

  Hülasa benim size önerim ; iyi bir merkezde uygun bir süre içerisinde yoğun ve kaliteli bir fizik tedavi görmeniz , yukarda izah ettiğim sırt ve sırt egzersizlerini düzenli olarak yapmanız ve gereken özeni göstermeniz olacaktır.

  geçmiş olsun dileklerimi sunar, acil şifalar dilerim.

 8. Deva diyor ki:

  Doğum sonrası anneler özellikle, iç karın, iç rahim, bel, sırt, kol, omuz, boyun ve bacak güçlenmesine ihtiyaç duyuyor. Vücudun güçsüz bölgelerine binen aşırı yük bu bölgelerde ağrılara sebep oluyor. Anneler doğum sonrası

  çocuklarını kucaklarında yanlış bir şekilde taşıdıkları için boyun, omuz, sırt ve bel ağrısı çekiyorlar.

  Gebelik sırasında fazla hareket yapılmaması sonucu zayıflayan kaslar doğum sonu bel ağrısının bir nedenidir. Jimnastik yapmakla bu ağrılar ortadan kalkabilir. Ayrıca fazla kilolar da ağrı nedenidir. Gebelikte ve doğum sonrasında aşırı kilo almamaya ve dengeli beslenmeye dikkat etmek gerekir. Bel ağrısını önlemek için ağrı yük taşımamaya, yerden bir şey alırken beli dik tutup dizleri kırarak çömelmeye özen gösterilmelidir. Bebeği kucağa alırken veya altını değiştirirken belden eğilmemek bunun için bebeğin altını ya da çamaşırını değiştirmek için uygun yükseklikte masa kullanmak ya da babadan yardım istemek gereklidir.

  Araştırmacılar tarafından, annenin bel ağrısından sakınması için hazırlanan 10 temel kural şunlardır.

  1- Doğum sonrası annenin günde 10 dakika egzersiz ve yer hareketleri yaparak vücudun gerilmesini sağlaması gerekiyor.

  2- Anne doğumdan sonra 6 hafta içinde eski normal kilosunu dönmeli.

  3- Anne, bebeği, kollarını uzatarak değil, göğse yakın bir mesafeden kucağa almalı. Anne, aynı zamanda vücudunu bükmemeye dikkat etmeli.

  4- Anne çocuğu kucağına almak için dizlerini kırarak eğilmeli. Çocuğun kucağa alınmasından önce karın adalelerinin gerilmesi ve çocuğu kaldırmak için bacak adalelerinden kuvvet alınması gerekiyor.

  5- Çocuğun, önünde tepsisi bulunan özel sandalyeden alınması veya sandalyeye konulması sırasında, sandalyenin tepsisinin çıkarılması gerekiyor. Bu durumda anne zorlanmadan çocuğu sandalyeden alıp koyabilecek.

  6- Bebeğin karyolasından alınıp kornulması sırasında, karyolanın yan korumasının çıkarılması gerekiyor. Annenin uzanarak bebeği karyolanın üzerinden kucağına almaması gerekiyor.

  7- Anne yürüyüşe çıktığı sırada bebeği sırtında değil, önüne asacağı bir askı çanta içinde taşımalı.

  8- Anne çocuğu kalçasının üzerine yük gelecek şekilde taşımamalı, bu şekilde taşınan çocuğun yükü bel adalelerine fazla yük binmesine yol açıyor.

  9- Bebeğin emzirilmesi sırasında annenin bebeğin üzerine eğilmemesi salık veriliyor. Emzirme sırasında bebeğin yüksek bir sandalye üzerinden annenin göğsüne yaslandırılması gerekiyor. Bu durumda annenin, sırt ağrısını giderebileceği belirtiliyor.

  10- 4 kapılı otomobillerin bebeğin arabaya konulması sırasında anneye daha fazla kolaylık sağladığı, bebeği arabadaki koltuğa, aracın dışından uzanarak bırakılmaması gerekiyor. Uzmanlar, genç ve kilolu annelerin sırt ve bel ağrısından daha fazla şikayetçi olduğunu belirtiyor. Bazı özel durumlarda doktorun egzersiz için izin vermesi gerektiğine dikkat çekilirken, sezaryenle doğum yapan kadınların, egzersiz için 6 hafta beklemesi gerekiyor.

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva