Domuzgribi aşısı ve yan etkileri

İyi günler:Benim iki kızım var ,birisi 19, bir diğeri 11, yaşında.Size sorup öğrenmek istediğim büyük kızım bir yıldır topomax 100 kullanıyor günde iki tane beyin EEG sinde bozukluk var,diğer küçük kızımda bir aydır ADALAT 30 kullanıyor stres ve kiloya bağlı hiper tansiyon dendi iki hafta araştırma hastanesinde yattı ve ilaca başlandı,şimdi benim sizlerden öğrenmek istediğim kızlarıma domuzgribi aşısı yaptırmalımıyım yan etkileri normal sağlıklı kişilerden dahamı çok olur düşünce ve önerilerinizi bekliyorum.SAYGILARIMLA ,HOŞÇAKALIN.

Online Doktora sor

2 yorum “Domuzgribi aşısı ve yan etkileri

 1. Nuran

  Sayın Dortorum:Önce sorumu yanıtladığınız için teşekkür ediyorum,fakat aldığım cevap beni tatmin etmedi doktorumuza sorduğumuzda o da sizin gibi yaptırabileceğimizi söylüyor.Fakat ben o’nunda, sizinde öyle söylemek zorunda olduğunuzu düşünüyorum.Ben kızlarımın risk grubunda olduklarını düşünmüyorum.Çünkü biz ailece çok sık grip olmuyoruz yılda bir kez, yada hiç olmuyoruz.Fakat geçtiğimiz hafta ben ve küçük kızım grip olduk ve biraz ağır geçirdik bu dönemi ve şunu anladımki bu domuzgribinin etkisinden olsa gerek.Yani grip yine aynı grip fakat daha ağır oluyor ve bunun adıda domuz gribi oldu.Diğer grip zamanlarında da biz hiç aşı olmadık ,bunlarıda sizinle paylaşmak istedim.Zamanınızı ayırıp okuduğunuz için ayrıca teşekkür ederim.

 2. Domuz gribi aşısı hakkında ülkemiz de bir çok spekülasyonlar dönüyor Ne yazık ki bir çok profesörde bunun içinde.Kimisi diyor yaptırın kimisi diyor yaptırmayın bunu kesin bir dille açıklamak ne yazık ki şuanda mümkün değil.Çünkü bu aşı yeteri kadar denenmediği için tam bir yan etki listesi çıkarılamıyor.

  Şimdilik sadece hamilelere zararı olabileceği diğer insanlara da bir sakıncası olmadığı açıklandı.Özelikle kronik hastalığı olanların aşıyı yaptırması öneriliyor Sizin kızlarınız da bu gruba giriyor Yani sizin kızlarınızın da aşı olması gerekiyor  Diğer insanlardan bu aşı için hiç bir farkları yok Yani normal insanlara aşının yan etkileri belki daha çok görülebilir belki sizin kızlarınızda bu yan etki daha çok görülebilir.Bu açıklama bakanlık yetkililerinden yapılıyor. Sizin kızlarınızı takip eden doktorun da bu konuda mutlaka görüşünü alın Benim kişisel fikrimi sorarsanız kızlarınıza aşı yaptırın.Her aşıda bir parça da olsa mutlaka bir risk vardır. Bu aşıda böyle bir risk içeriyor.

  Sağlıklı günler dilerim.. Domuz gribi aşısının yan etkileri hakkında ayrıntılı bilgilere aşağıda ki linklerden ulaşabilirsiniz

  Domuz aşısının yan etkileri

  Aşı yaptıranların ve yaptırmayı düşününler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.