Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > Düşmeyen Ateş Hastalığı ve Tedavisi

Düşmeyen Ateş

Soru :

Taşrada bir okulda öğretmenim.cuma günü öğleden sonra hem üşüme hem yanma ve bel altım sanki dayak yemiş gibi ağrıyordu.Yani ayakta duracak halim yoktu.Okuldan sonra saat 5-6 kadar ateşimi zor düşürdüm.gece 2.5 ta yine ateşlenmişim ve 38-39 civarı idi.sabah saat 5 e kadar zor düşürdüm.İçtiğim ilaçlar ve 10 aylık kızımın ateş düşürücü ilacı.

burun akıntım yok balgam çok az sadece tıskırınca kırmızı kırmızı sümük parçaları geliyor.

bugün ilçedeki sağlık ocağına gittim ama verilen ilaçlar beni tatmin etmedi.parol 1 gr lık antibiyotik ve ağız spreyi.

ateşim çok çıkıyor ve kolay kolay düşmüyor.Düşse bile 3-4 saat sonra tekrar çıkyor.Ayrıca koltuk altı sıcaklık değerleri ile kulak değerlerim çok farklı.kulak sürekli yüksek çıkıyor.Ayrıca kafam yüzüm yanıyor.

ne yapmalıyım?özellikle düşüp düşüp yükselen ateş için…ve tavsiye edebileceğiniz 28 yaşındaki bir erişkin için ateş düşürücü şurup..

Aranan Kelimeler:

Etiketler: , ,

23 Kasım 2009

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“Düşmeyen Ateş” için 18 Yorum

 1. MLH YKA diyor ki:

  iyi günler doktor bey benim ateşim daima yükseliyor hastahaneye gittim 6 tane inne verdiler ve kullandım ondan sonra ateş için bir serum kullandım 7 8 saat falan iyidim sonra ateşim yine yüksldi ve düşürmek için ne yapmalıyım 15 yaşındayım sulcıtilacını kullandımm mesajıma cevap verirseniz sevinirim .

  • Deva diyor ki:

   viral bir enfeksiyon mu var teşhis ne koydular

   • MLH YKA diyor ki:

    hocam sadece boğazımı açıp oo çokkötü dedi sönra ilaç yazacaktı sonra bendedim ilaç etki göstermiyor iğne yazdım ama ateşim daima yüksek serum bağladılar ve düşüremiyom ateşimi .

 2. enes diyor ki:

  bakılmadı hatırladıgım kadarıyla

 3. enes diyor ki:

  merhaba vucut ısım sürekli yüksek oluyor ozellıklede aksamları ve gecelerı cıkıyor ellerimin ve ayaklarımın yanması en cok rahatsız eden kısmı .. doktorada gıttim seker kontrolu yaptılar bısey cıkmadı herhangı bır rahatsızlıkta bulamadı ama ben bunu yaklasık 3 senedır cekıyorum sizce sebebı ne olabılır? sımdıden tessekkur ederım.

 4. derya diyor ki:

  1 buçuk yaşında yeğenim var sürekli ateşlendi 3 günlük antibiyotik kullandık ateş devam etti kan ve idrar temiz çıktı teşhis kulak ve boğaz enfeksiyonu dendi başka antibiyotiğe geçildi 3 günlük iğne ve arkasından antibiyotiğe başlandı ateş durur gibi oldu fakat buğün yine başladı bu anlattığım süreç aşagı yukarı 10 günlük süreç çocuk bu arada aşırı huysuz mızmız sizce sorun ne olabilir teşekkürler

 5. yilmaz diyor ki:

  iyigunler doktor oglum icin korkulacak bisey yok dedi atesi korkulacak kadar yuksek deyil 37 7ydi sabah ilk uyandiginda iki defa kustu sonra kusmadi tekrar ishalide sabah sadece bize bisey yok dedi havadan olabilir dedi ama ben endiseleniyorum sizce endisem yersizmi

 6. yilmaz diyor ki:

  iyi gunler oglumun atesi daha dusmedi bugunde kusmasi ishali basladi dun doktor bize bogazi iyi dedi kan tahlilindede bisey cikmadi niye atesi devam ediyor bide ishal kusma basladi ne yapmaliyim cok korkuyorum

 7. yilmaz diyor ki:

  5yasinda oglum var cumartesi aksami ateslendi doktora aldik bogazi biraz iltihapli dedi iltihap kurutucu ates dusurucu verdi pazar gunu iyiyidi gece ateslendi atesi gunduzde devam etti tekrar doktora aldik kan tahlili yaptik cok sukur bisey cikmadi doktor cocugun biseyi yok dedi ama ben cok korkuyorum ne yapmaliyim

  • Deva diyor ki:

   sevgili yılmaz ateş biranda düşmez takip etmek gerekiyor özelikle geceleri uyanın ve takip edin verilen ilaçları kullanın gerkirse fitil kullanmaktan çekinmeyin

 8. fuat diyor ki:

  iyigünler benim 2.5 yaşında bir erkek çocuğum var ve lösemi tedavisi görüyor fakat biz bu hastalığı öğrenmeden önce 9 -12-14 kasım 2010 tarihinde yüksek ateş şikayeti ile doktora başvurduk fakat 18 kasım 2010 da da durup dururken topallıyo die doktora gittik fakat bize bişi ii yok die gönderdiler ve 4 aralık 2010 başka bir doktora gittik ve lösemi olduğunu öğrendik bize teşhisi koyan doktor bu çocuğa bu sıklıkla doktora gitmenize karşı neden kansayımı yapılmamış dedi sizcede kansayımı yapılması gereklimi bana yardımcı olurmusunuz ilginizee teşekkür ederim

 9. Doktor Deva diyor ki:

  Normalin üstündeki vücut ısısı olarak tanımlayabileceğimiz ateş, anne babaları korkutsa da aslında çocuk için zararlı değil hatta yararlıdır. Çocuk hastalıklarında, özellikle enfeksiyonlarda görülen bir bulgudur, kendi başına bir hastalık değildir. Ateş, vücudun enfeksiyon etkeniyle savaşmasını, bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Kaç Dereceye Ateş Demeliyiz?

   

  Bu, ateşin ölçüldüğü yere göre değişir. Makattan yapılan ölçümlerde 38 derece üzeri, ağızdan 37.5 , koltuk altından 37.2, kulaktan 38 derecenin üstündeki değerler ateş olarak kabul edilmelidir.

  Ateş Ne Kadar Yükselirse Tehlikeli Olur?

   

  Ateşli bir çocuğu değerlendirirken, ateşin yüksekliğinden çok çocuğun genel durumu yol gösterici olmalıdır. Ateşin ne kadar yüksek olduğu, hastalığın ağırlığının bir göstergesi değildir. Çocuklarda ateşin en sık nedeni olan basit viral enfeksiyonlar, 39-40 derece ateşe neden olabilir. Tam tersine, bazı ciddi hastalıklar da çok yüksek ateşe yol açmayabilir. Ancak 0-3 ay arası bebeklerde, normalin üstünde ölçülen bir vücut ısısı- değer kaç olursa olsun- hemen doktora ulaşmayı gerektirir. Daha büyük çocuklarda, çocuğun genel durumuna dikkat etmek gerekir. Eğer çocuk uyanık, aktifse, oynuyorsa, yiyip içebiliyorsa, uykusu iyiyse, solunumu normalse çok korkmaya gerek yoktur.

   

   

  Ancak eğer; uyku hali, huzursuzluk, solunum zorluğu varsa, yeme içmeyi reddediyorsa, şiddetli başağrısı varsa, ateşi düşse de genel durumu düzelmiyorsa veya ateş 24-48 saatten uzun sürerse yine doktora ulaşmak gerekir.

   

   

  Çoğu anne babanın ateşle birlikte aklına gelen havale geçirme olasılığı ise, ancak bazı ateşe hassas çocuklarda, ateşin ani yükselmesiyle görülmektedir. ( Buna yazının devamında ayrıca değineceğiz)

  Ateşin Nedenleri Nelerdir?

   

  Virüs veya bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar: Soğuk algınlığı, grip gibi enfeksiyonlar ateşin sık görülen nedenleridir. Soğuk algınlığında ilk 24 saat tek bulgu ateş olabilir, diğer belirtiler arkadan gelir. Anjin, orta kulak iltihabı, ishal, idrar yolu enfeksiyonu da ateşe yol açar. Nadiren zatürre, menenjit, tüberküloz gibi ciddi enfeksiyonlar da ateşin nedeni olarak saptanabilir.

   

   

  Aşılar: Bazı aşılardan sonra ateş görülebilir, aşıyı yaparken doktorunuz sizi uyaracaktır.

   

   

  Fazla kalın giydirme: Küçük bebekler, özellikle yenidoğanlar sıcak ortamlarda fazla giyimli olurlarsa, vücut ısılarını dengeleyemediklerinden ateşleri çıkacaktır.

  Romatizmal hastalıklar, bağışıklık sistemi hastalıkları,lösemi, lenfoma gibi hastalıklar ise uzun süren ateşlerde araştırılması gereken nedenlerdir.

  Ateşli Çocuğa Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

   

  Öncelikle, ateşin düşmanımız değil dostumuz olduğunu bilerek hareket etmeliyiz. Ateşin yükselmesiyle, vücut enfeksiyon etkeniyle daha iyi savaşabilmektedir. O halde, ateşli çocukta hemen ateşi düşürmeye çalışmak gereksizdir. Eğer bir enfeksiyon söz konusuysa, ateşi düşürmek enfeksiyonu daha çabuk iyileştirmeyecek, nedeni ortadan kaldırmayacaktır. Ancak çocuk ateşli dönemde kendini kötü hissediyorsa, halsizse ateş düşürücü ilaçların yardımıyla kendini daha iyi hissedecektir. Bu durumda, doktorun önereceği parasetamol veya ibufen grubu ateş düşürücüler kullanılabilir.

  Ateşli çocuğun, normalden fazla sıvı almasına, susuz kalmamasına dikkat etmek gerekir.

  Eğer ateş çok yüksek değilse ve çocuk kendini kötü hissetmiyorsa, ilaç vermeden önce üzeri soyulup ılık bir duş aldırılabilir. Bulunduğu oda serin tutulmalı, giysileri mümkün olduğunca ince ve pamuklu olmalıdır.

  Ateşli Havale Nedir?

   

  Ateşli havale, 6 ay- 5 yaş arası ateşe hassas çocuklarda, ateşin ani yükselmesiyle görülen bir havale ( nöbet ) türüdür. Görülme sıklığı yaklaşık yüzde 3 �tür. Ateşli havaleye ailesel bir yatkınlık söz konusudur. Ateşli havale geçiren çocukların anne, baba veya yakınlarında çocuklukta ateşli havale geçirme öyküsü saptanabilir.

  Ateşli Havalede Ne Görülür?

   

  Çocuk aniden bilincini kaybeder, vücudu, kol ve bacakları kilitlenir. Ardından kasılmalar başlar, gözleri kayabilir.Altını ıslatabilir. Rengi solar. Genelde birkaç saniyeden 1-2 dakikaya dek sürer ve kendiliğinden geçer. Kasılmaların ardından çocuk derin bir uykuya dalmış gibi görünür.

  Ateşli Havale Sırasında Ne Yapmak Gerekir?

   

  Çocuğunun havale geçirdiğine tanık olmak, anne babalar için korkunç bir deneyimdir. Özellikle ilk defa böyle bir olay yaşanıyorsa, soğukkanlılığını korumak, paniğe kapılmamak pek kolay değildir. Ancak elden geldiğince sakin olmak, çocuğun da yararına olacaktır. Nöbet sırasında boğulma, tıkanmayı önlemek için çocuğun başı yana çevrilir. Ağzını açmaya çalışmak doğru değildir. Üzerinde sıkı giysiler varsa, açılıp gevşetilmesi uygun olur. Nöbet sonrası, ateşi düşürmek için ilaç verilebilir. İlk ateşli havale mutlaka doktor tarafından değerlendirilmeli, ateşe neden olan etken saptanıp buna uygun tedavi başlanmalıdır. Tekrarlayan ateşli havaleler geçiren çocuklarda, aileye nöbet sırasında makattan verilecek, nöbeti durduracak bir ilaç önerilebilir.

  Ateşli Havalenin Tehlikesi Nedir?

   

  Korkutucu görünümüne rağmen, ateşli havale geçirmek çocuklarda kalıcı bir hasara, nörolojik bir bozukluğa neden olmaz. Bir kez ateşli havale geçiren çocuk, ateşli olduğu dönemlerde tekrar havale geçirebilir. Yaşı büyüdükçe bu risk azalacak, 5-6 yaştan sonra ateşli havale görülmeyecektir.

 10. hatice tüzan diyor ki:

  merhaba hocam benim 14 aylık bebeğim var.ama sürekli ateşleniyor.doktora gidiyoruz ateş düşürücü ve antibiyotik veriyor ve ilaçlar bitince 4-5 gün sonra yine aynı rahatsızlık devam ediyor.çok çaresiz kaldım.yaşadığım şehirde götürmediğimiz hastane kalmadı.çok iştahsız ayrıca.yardım ederseniz sevinirim

 11. Doktor Deva diyor ki:

  Burdan ne yazık ki ilaç tavsiyesinde bulunamam.Zaten sizin yaşınızdakiler için ateş düşürücü şurup olmaz Ama bahsettiğiniz olay önemsenmeli ve kapsamlı olarak araştırılmalı.Özellikle bu günlerde.

  Bu ateşe sebep olan viral bir enfeksiyon olabilir O yüzden önce bunu bulmamız gerekebilir.Bu orta kulak iltihabı sinüzit gibi durumlarıda göze almak gerekir.Bunların tespiti için kapsamlı bir hastanede muayene olmanız gerekiyor.

  Bence en kısa zamanda bir hastanede uzman bir doktora muayene olmanız gerekmektedir.Bu bilgilerle buradan size fazla yardımcı olamam

  Yüksek ateş konusunda daha önce yazılmış makalelere aşağıda ki linklerden ulaşabilirsiniz

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva