Eklem şişlikleri ve sivilce

parmaklarımın eklem yerlerinde şişme ve ağrı oluşuyor devamlı. iğne batarcasına bir ağrı. geçiyor 1,2 ay ama sonra tekrar ediyor. kusmak veya yemek yedikten hemen sonra yatmak bunu tekrarlatıyor. midem veya böbreklerimle ilgili olabilir. bunun nedeni ve çözümü nedir. bu 1. sorum. 2.si ise, ben spor yapmaktan çok zevk alan biriyim. günde 150 şınav ve kilometrelerce koşu benim hayatımdır. ancak spor arada sırada sivilce oluşuyor yüzümde. sporla alakası var mı yok mu mera ediyorum. internette her kafadan bir ses çıkıyor ancak deneyimlerim sayesibde sivilce olayında master yapacak kadar sağlık bilgim var. nasıl oluşur ve nasıl korunulur. hepsini biliyorum. şu an zaten bu bilgilerimden dolayı yüzümde 1 tek sivilce yok. 1 aydır spor yapmıyorum ama. bana kesin bir şekilde bunu söylemeniz gerekiyor. sivilce oluşumuna etkisi var mıdır terlemenin? tabi duş alınıyor ama sadece terlemeyi soruyorum. 2 saatlik terleme sivilce yapar mı? sonrasında yıkansa bile?

Cevap

özellikle el bilek ve ayak bilek eklemleri ile parmak eklemleri gibi ufak eklemlerde meydana gelen şişlik , ağrı , sıcaklık ve hareket kısıtlığı gibi şikayetler ; sizde tıpta “romatoid artrit ” olarak bilinen iltihaplı romatizmal bir hastalığın varlığını göstermektedir.
Romatoid artrit eklemlerin iç yüzlerini etkileyen iltihabi bir hastalıktır. Uzun süreli ve tekrarlayıcı bir hastalık olan romatoid artrit zamanla ilerleyerek kötüleşme gösterebilir. Romatoid artrit yalnız eklemleri değil bütün vücudu da etkileyebilir. Şekil bozukluğuna neden olabildiği için çeşitli sakatlıklara yol açabilir. Hastalık bütün eklemleri etkileyebilir, ancak en çok el ve ayak bileklerinin küçük eklemlerinde gözlenmektedir.

Romatoid artrit genelde aniden başlar ve hastalığın erken döneminde, genel yorgunluk, eklemlerde hassasiyet, ağrı, şişkinlik ve sıcaklık (inflamasyon/iltihap) vardır. Ağrı ve şişlik vücudun her iki tarafındaki aynı eklemlerde gözlenir. Romatoid artrit uzun süreler boyunca devam eder ve bu sebeple etkilenen eklemlerde kalıcı bozukluklara yol açabilir. Romatoid artitin diğer bir özelliği ise, dirsek gibi daha çok basınca maruz kalan bölgelerde deri altında yumruların oluşmasıdır.

Doktorlar hastalığın teşhisini, belirtilere, hastaların tıbbi geçmişine, muayene sonuçlarına ve yapılan tahlillerin neticelerine göre koyar.

Romatoid artrit tanısı koymada dikkat edilen yedi nokta vardır:

1) Sabah sertliğinin olması; hastalar uyandıktan sonraki en az bir saat boyunca ellerini rahatça kullanamazlar. Hastalara sabahları avuçlarını yumruk yapıp yapamadıkları sorulur.
2) Üç ya da daha fazla eklem bölgesinde aynı zamanlı artrit (eklem iltihabı)
3) El eklemlerinde artrit
4) Artritin görüldüğü eklemlerin vücudun her iki tarafında da simetrik olması
Bu dört kriterin en az 6 hafta boyunca devam etmesi gerekmektedir.

Ayrıca;

5) Doku yumruları
6) Kan tahlillerinde RF (romatid faktör) bulunması
7) Röntgende eklemlerde değişikliklerin gözlenmesi

Bu yedi kriterden en az dört tanesinin var olması durumunda romatoid artrit tanısı konabilir.

Romatoid artrit hastalığının belirtileri eklemlerde iltihaplanma, şişme, harekette zorluk ve ağrıdır. Hastalık sürecinde gözlenen diğer belirtiler ise:
• İştah kaybı
• Ateş
• Güç kaybı, yorgunluk
• Kansızlık
• Elleri kullanmada zorluk
• Bazen deri altında doku yumruları

Hastaların %70’inde hastalığın ilerleyişi yavaş olurken %10-15’inde daha hızlı bir gidiş söz konusudur. En fazla etkilenen eklemlerse eller, ayaklar, dizler, omuzlar ve dirseklerdir.Dünya nüfusunun %1’ini etkilemektedir. Daha çok 35 yaş hastalığı olsa da en sık 35-55 yaşları arasında görülür. Romatoid artritin 16 yaşın altındaki gençlerde de görülebilen bir türü de vardır. Altmış yaşına kadar kadınlarda, erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülür. Bu yaştan sonra risk eşitlenir.

Son yıllarda birçok çalışma yapılmasına rağmen, romatoid artritin sebebi bilinmemektedir. Ancak romatoid artritin bağışıklık sistemindeki bir bozukluk sonucunda ortaya çıktığı bilinmektedir. Diğer bir deyişle vücut kendi dokularını (örneğin eklem dokularını) tanıyamaz ve bağışıklık sistemi vücuttaki sağlıklı dokulara (eklem dokularına) saldırarak hasar verir. Bunun sonucunda eklemlerde iltihaplanma ve eklem hasarı meydana gelir.

Araştırmacılar, virüslerin ve bakterilerin bazı hastalarda hastalığın başlamasını kolaylaştırdığından şüphelenmektedir.

Romatoid artrit genelde aniden başlar ve hastalığın erken döneminde, genel yorgunluk, eklemlerde hassasiyet, ağrı, şişkinlik ve sıcaklık (inflamasyon/iltihap) vardır. Ağrı ve şişlik vücudun her iki tarafındaki aynı eklemlerde gözlenir. Romatoid artrit uzun süreler boyunca devam eder ve bu sebeple etkilenen eklemlerde kalıcı bozukluklara yol açabilir. Romatoid artitin diğer bir özelliği ise, dirsek gibi daha çok basınca maruz kalan bölgelerde deri altında yumruların oluşmasıdır.

Günümüzde romatoid artritin etkin tedavisi vardır. Ancak erken tedavi çok önemlidir. Kullanılan tedavi yöntemleri ağrının ortadan kaldırılması, iltihabın azaltılması, eklem harabiyetinin durdurulması ya da yavaşlatılması ve hastanın günlük işlerini rahatça yerine getirmesi üzerine odaklanmaktadır. Tedavi başlatıldığında hastanın bu konuda eğitilmesi, hastalığın aktif olduğu dönemde eklemlerin soğuk tutulması, kronik dönemlerde ise hareket ve sıcaklığın artırılması önemlidir.

Online Doktora sor

2 yorum “Eklem şişlikleri ve sivilce

  1. ahu

    Merhaba ben ahu kızım 20 aylık ve kol ve ayak eklem yerlerinde su toplayan sivilceler var bunlar giri ve maviye de benziyor

  2. KÜBRA

    MERHABALAR KOLAY GELSİN. ÖNCELİKLE YARDIMCLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
    BENİMDE ŞİKAYETÇİ OLDUĞUM YANLIZCA SAĞ EL PARMAKLARIMDA SİVİLCEYE BÜYÜKLÜĞÜNDE ŞİŞLİKLRİN OLUŞMASI. PARMAKLARIMI KAPATIP AÇARKEN AĞRILARIN OLUŞMASI. REYNAULD HASTASIYIM ELLERİM SÜREKLİ MOR. GECELERİ UYURKEN ELLERİMDE UYUŞMALAR OLUYOR. HİÇBİR ŞEKİLDE ELLERİMİ ISITAMIYORUM. SİVİLCELER BİR ZAMAN SONRA GEÇİYOR VE İZLERİ BİR YARANIN KAPANIR HALİ GİBİ GÖRÜNÜM OLUYOR. BEYAZ KABUK GİBİ. VE PÜTÜRLÜ PÜTÜRLÜ. B12 HASTASIYIM BENECSOL İSİMLİ İLAÇ KULLANIYORUM. PARMAKLARIMIN ORTA BÖLÜMÜNÜ BASTIRDIĞIMDA AĞRILAR HİSSEDİYORUM. SOL ELİMDE YOK. YÜZÜMÜN SAĞ KISMINDA DA SİVİLCELER ÇIKTI FAKAT ONLAR GEÇMEYE BAŞLADI. ELLERİMİN GÖRÜNTÜSÜ SÜREKLİ MOR. BİR ÖLÜNÜN ELİ GİBİ. VE OKUNDUĞUM YERLERİ ANLIK BEYAZ OLUYOR.
    YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM. ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. SAĞLICAKLA KALIN….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.