el ayak terlemesi

mrb bnım el ayak terlemesı gbı bı problemım var ve bunun ıçın hangı doktora başvurucagımı bılmıorum bunun ıçın yardımcı olursanız sevınırım

4 yorum “el ayak terlemesi

 1. faruk

  cok bılgı sahıbı oldum tesekur ederım ama eksık yanlarınız var example:hangı doktorlara yada uzmanlar bu konularla ılgılenmektedır…
  bunlarıda eklersenız sevınırım
  thanks…

  • nöroloji bölümü gerekli muayeneyi yapacaktır

 2. gözde

  yardımcı olduğunuz ıçın tşk ederım:)

 3. Bunun için bir dahiliye uzmanına veya endokrin uzmanına başvurabilirisniz. Bu konuda ayrıntılı bir bilgi vermek gerekirse

  Hiperhidrozis,

  Aşırı terleme yani hiperhidrozis, sempatik sinir sisteminin aşırı çalışması sonucu oluşan, en çok ellerde ve koltukaltında aşırı terleme şeklinde kendini gösteren bir hastalıktır. Ter bezleri, vücuttaki sempatik sinir sistemi tarafından kontrol edilmektedir. Terleme yani hidrozis ise vücudun dış ortam ile kendi ortamı arasındaki ısı değişimine uyum sağlamak için yaptığı doğal, fizyolojik bir durumdur.

   

   

   

  Aşırı terleme tedavisinde uygulanan bir çok yöntem vardır ancak en kolay ve umut vadeden yöntem botoxtur. Botox, koltukaltı terlemesini tedavi eden ve hastanın yaşam kalitesini arttıran başarılı bir yöntemdir.

   

  Aşırı terleme dedavisinde;

  *Aluminyum hidroksit içeren preperatların kullanımı yanma ve tahriş riskinin olması ve de etkisinin yetersiz olması nedeniyle artık kullanılmamaktadır.

  *İontoforez denen elektrik akımının uygulandığı tedavi yöntemi el ve ayak terlemeasinin tedavisinde uygundur, fakat koltukaltları için uygulanamaz.

  *Şiddetli terleme vakalarında cerrahi bir uygulama olan “endoskopik torasik sempatektomi” tavsiye edilir. Bu yöntem genel anestezi altında göğüs kafesinin açılarak ter bezlerini uyaran sempatik sinirlerin kesilmesi işlemidir.

   

  Bu yöntemlerin etkisiz veya zor yöntemler olması botoxu avantajlı hale getirmiştir.

   

  BOTOX İLE AŞIRI TERLEME (HİPERHİDROZİS) TEDAVİSİ

   

  Aşırı terlemede en kolay ve etkin yöntem olan botox uygulaması muayene şartlarında yarım saat içinde uygulanır. İşlem öncesi koltukaltlarına EMLA isimli anestezik krem uygulanarak koltukaltları uyuşturulur. İğne ile anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Koltukaltlarına 50′şer ünite botox enjekte edilir. Tedavinin etkisi birkaç saat veya gün içinde kendini gösterir. Etkisi ortalama 7 ila 10 ay devam eder.

   

  Botox, aşırı terleme tedavisinde dermatologların sıkça tavsiye ettiği güvenli ve etkili bir yöntemdir. Ayrıca enjeksiyonun ter bezlerinin yoğun olduğu yüzeyel deriye yapılması nedeniyle gevşetici etkisi ve vücut ısı regülasyonunu bozucu etkisi olmaz.

   

  TERLEME NE ZAMAN HASTALIK OLARAK KABUL EDİLMELİ?

   

  Terleme sosyal hayatı olumsuz etkilediği zaman sorundur denilebilir. Sosyal hayatı etkileyecek kadar aşırı el, ayak, koltukaltı terlemesi hastalık olarak kabul edilmektedir. Birisi ile rahat el sıkışamıyorsanız, yürüme konforunuz ve sağlığınız bozulacak şekilde ayaklarınız terliyorsa, bu terlemenin etkisi ile ayaklarınız kokuyorsa, gömlek giydiğinizde koltukaltı bölgeniz daima ıslak ise aşırı terliyorsunuz demektir.

   

  VÜCÛT NEDEN TERLER?

   

  Terlemeyi fizyolojik ve psikolojik terleme olarak ikiye ayırabiliriz. Fizyolojik terleme dış ortam ile vücut ısısını dengede tutmak ve toksinleri dışarıya atmak için çalışan bir mekanizmadır. Bunun dışında duygusal ve psikolojik sebepler devreye girdiğinde de terleyebiliriz. Bazı insanlar genetik olarak daha çok terleyebilecekleri gibi bazıları da bölgesel olarak terleyen bir vücuda sahiptir.Bazı insanların elleri daha çok terlerken bazılarının da koltukaltları terler. Bu vücuttaki ter bezlerinin yoğunluğu ile alakalı bir durumdur.

   

  NEDEN AŞIRI TERLERİZ?

   

  Aşırı beslenme, terlemeyi arttıran bir faktördür. Şişman insanların terlemeye daha eğimli olduğu gözlemlenebilir.

  Ayrıca birtakım baharatlar da terlemeyi tetikleyici olabiliyor.

  Tiroid hormonunun aşırı salgılanması,

  Menopoz dönemindeki östrojen seviyesi değişiklikleri,

  Duygusal ve psikolojik faktörler

   

  terlemeyi direkt olarak etkileyen fiziksel ve emotional etkenlerdir.

   

  EL VE AYAK TERLEMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

   

  Lokal terleme denilen el ve ayak terlemelerinde iyontoforez ve botox yöntemi kullanılmaktadır. İyontoforezde herhangi bir ağrı veya yan etki yoktur ve maliyeti botoxa göre uygundur.Ancak iyontoforezde başarı yüzde yetmiş iken botoxta başarı yüzde yüzdür ancak botox biraz ağrılı olabilmektedir.

   

  BOTOX İLE TERLEME TEDAVİSİNİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

   

  Botoxun bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. En çok botox uygulanan bölge koltukaltı bölgesidir, ve çok kolay uygulanan ağrısız bir bölgedir. El ve ayak bölgesine uygulanan botox bir miktar ağrı verebilir. Ancak başarısı koltukaltı bölgesi gibi olumludur.

   

  TERLEME TEDAVİ YÖNTEMİ OLAN BOTOX NE KADAR SÜRE İLE ETKİLİDİR?

   

  Botoxun etkisi terleme tedavisinde 8 ilâ 10 ay sürer. Ancak botoxu Mart döneminde yaptırırsanız yaz, sonbahar ve kışın tedaviye ihtiyaç kalmaz ve yılda bir kere tedavi ile terleme sorunundan kurtulmuş olursunuz.

   

  AYAK TERLEMESİ NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

   

  Aşırı terlemesi olan kişilerde terlemeye bağlı olarak koku problemi olduğunda, ayaktaki nem ve terleme miktarını kontrol edebilmek için sempatik sinir sistemini botox enjeksiyonu ile etkileyip tedavi altına almak mümkün.

  Vücuttaki bir korku veya endişe halinde ellerimizde, ayaklarımızda ve vücudumuzda bir terleme oluşur. Bu sempatik sistemin aktive olması sonucu oluşan bir çeşit korunma mekanizmasıdır. İşte bu noktada aşırı terleme, günlük hayatta sempatik sinir sisteminin ter bezlerini aşırı şekilde uyarmasıyla oluşan bir hastalık halidir, tedavi edilmesi gerekir. Ayak terlemesinin cerrahi bir tedavi yöntemi yoktur.

   

  AYAK KOKUSU NASIL ÖNLENİR?

  Ayak kokusu, çoğunlukla aşırı terleme sonucu gelişen bir hastalık durumudur. Ayak kokusunu önlemenin birkaç basit yöntemi vardır. Bunlar;

  *Her gün aynı ayakkabı giyilmemelidir. Ayakkabının kuruması sağlanacak kadar gün ayakkabı dinlendirilmelidir.

  *Ayakları her gün yıkamak ve yıkama işleminin ardından kurulamak gerekir.

  *Ayak nemini emecek nitelikte pamuklu çoraplar kullanılmalıdır.

   

  Bunlara rağmen koku devam ediyorsa uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>