elde damar atması

merhaba benim sağ elimin küçük parmağıyla bileğimin arasındaki bölgede yaklaşık bir haftadır damar atması oluyor seyrime şeklinde aralıklı olarak nedeni ne olabilir sizce

Sorunuzun Cevabı

Nörolojik bir sorun olabileceği gibi stres kaynaklı bir durumda olabilir kontrol etmek gerekiyor

13 yorum “elde damar atması

 1. Merve

  Merhaba hocam ben bu 2 aydır bilek damarım çok kötü bir şekilde atıyor arada birde vücudumda titreme oluyor çoğu şeyleri de çok çabuk unutuyorum neden olabilir sizce……

  • yaşınız kaç tansiyon baktırdınız mı

 2. leyla

  Meraba benim sol elimde avucumun icinde damar sismesi ve damar atmasi var agri yapiyornedeni nedir acaba

 3. erhan

  Merhaba benim sol bileğimdeki damarım normalden daha hızlı atıyor ve ağrı yapıyo elimi oynatamıyorum bazen uyuyamıyorum ağrıdan hiçbir iş yapamaz oldum ağrıdan sebebi nedir sizce

  • Bilek ağrısı oldukça yaygın bir rahatsızlıktır ve çeşitli sebepleri vardır. Bilek ağrısının tedavisi için gerçek nedeni ortaya çıkarıp doğru teşhisi yapmak ve bunun sonuca olarak da doğru tedaviyi uygulamak önemlidir.

   Bilek Ağrısının Nedenleri
   El bileği ağrısı şu nedenlerle ortaya çıkabilir:

   1) Tendinit
   Tendinit bilek bölgesindeki ağrı ve şişmenin en yaygın nedenlerinden biridir. Tendinitin nedeni tendon kılıfının iltihaplanmasıdır. Tendinit kaynaklı bilek ağrısında cerrahi müdahaleye gerek yoktur.

   2) Burkulma
   Bilek burkulmaları bilek eklemlerinin etrafındaki ligamentlerin incinmesi sonucu görülür. Bilek burkulmaları ellerin kullanımını belirli bir süre sınırlar.

   3) Karpal Tünel Sendromu
   Karpal tünel sendromu bilekteki sinirlerden birinin işlev bozukluğuna uğraması sonucu ortaya çıkar. Bu sendrom kol orta sinirinin bilek ekleminden geçtiği bölgede sıkışmaya uğraması sonucu görülür.

   4) Artrit (Eklem İltihabı)
   Artrit bilek ağrısına neden olan ve normal aktiviteleri engelleyen bir durumdur. Artritin birçok nedeni olabilir buna bağlı olarak da birçok tedavi çeşidi vardır.

   5) Ganglion Kisti
   Ganglion kisti genelde bilek bölgesindeki şişmeyle kendini gösterir. Bu kistler iyi huylu ve içi sıvı dolu kapsüllerdir. Ganglion kistleri kanserojen değildir ve hacim olarak büyümelerine rağmen vücudun diğer kısımlarına yayılmazlar.

   6) Kırılmalar
   Bilek kırılması yaygın bir ortopedik sakatlıktır. Bilek kırılması görülen kişilerde kırılan bölge alçıya alınır ya da ameliyata alınır.

   Ne Zaman Doktora Gidilmeli?
   Bilek ağrınızın nedeninden emin değilseniz ya da durumunuza özgü tedavi şeklinden haberdar değilseniz doktora gitmeniz gerekir. Bilek ağrısının tedavisi ancak nedeni tespit edildikten sonra yapılır. Aşağıda doktora yardımı gerektiren belirtiler verilmiştir:

   Objeleri taşıyamama ya da kolu kullanamama
   Bilek ekleminde deformasyona neden olan sakatlıklar
   Gece vakti ya da dinlenme halinde ortaya çıkan hastalıklar
   Birkaç gün süren el bilek ağrısı
   Eklemi doğrultmada ya da bükmede zorlanma
   Şişme ya da eklem veya kolun dirsekle bilek arasındaki kısmında morarma
   Ateş, kızarma, ısınma gibi enfeksiyon belirtileri
   Anormal diğer semptomlar
   Bilek Ağrısı Tedavisi
   Bilek ağrısının tedavisi tamamen rahatsızlığın nedenine bağlıdır. Bu nedenle bir tedavi programına girişmeden önce doğru tıbbi teşhisi koymak çok önemlidir. Kendi teşhisinizden emin değilseniz mutlaka doktor yardımı almanız gerekir. Nedenlerine bağlı olarak en yaygın tedavi yöntemleri şunlardır:

   1) Dinlenme ve Aktivite Değişiklikleri
   Bilek ağrısına neden olan birçok durum için ilk yapılması gereken eklemi dinlendirmek ve enflamasyonun geçmesini beklemektir. Fakat eklemi dinlendirirken dikkatli olmak çok önemlidir çünkü uzun süreli hareketsizlik de eklemin sertleşmesine neden olabilir. Bilek ağrısının daha da kötüleşmesini ve eklemin daha da hasar görmesini engellemek için hareketlerinize dikkat etmeniz gerekir.

   2) Buz Uygulama
   Buz torbaları ve sıcak desteği bilek ağrısı için en çok kullanılan tedavi yöntemleridir. Fakat ne zaman hangisini kullanmayı bilmek çok önemlidir.

   Buz tedavisi genelde 48 saat içinde görülen sakatlıklarda ve özellikle de şişme durumunda kullanılır. Buz tedavisi eklem etrafındaki şişmeyi dindirir. Buz tedavisi özellikle bilek burkulmalarında şişme sonucu görülen ağrıların azaltılmasına yardımcı olur.

   Sıcak uygulama ise dokuları gevşetme ve bölgedeki kan akşını uyarmak için kullanılır. Sıcak tedavi aktivite öncesi aşırı kullanım sonucu görülen sakatlıklar sonucu kullanılmalıdır. Sıcak uygulama aktivitelerden sonra ve akut yaralanmalardan sonra kullanılmamalıdır.

   3) Bilek Desteği
   Destek atelleri bilek burkulması geçiren ya da bileklerini kolayca inciten kişiler için faydalıdır. Bu ateller bilek hareketleri için destekleyici bir etki yapar fakat daha şiddetli durumlarda fayda sağlamaz. Ateller özellikle rehabilitasyon aşamasında basit aktiviteler için yardımcı olurlar.

   4) İltihap Sökücü İlaçlar
   Steroit olmayan anti-enflamatuar ağrı ilaçları özellikle artrit ve tendinit kaynaklı bilek ağrısı şikayetlerinde kullanılır.

   5) Kortizon Enjeksiyonları
   Kortizon enflamasyonu tedavi eden çok güçlü bir ilaçtır ve enflamasyon da bilek ağrısı görülen kişilerde ortak şikayettir. Bilek ağrınız için kortizon tedavisinin muhtemel faydalarını dokturunuzla görüşebilirsiniz.

   6) Artroskopik Bilek Ameliyatı
   Bazı bilek şikayetleri cerrahi müdahale gerektirebilir. Artroskopik ameliyat teşhis konduktan sonra bazı bilek ağrısı nedenleri için tedavi seçenekleri arasındadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>