elin üstünde kaşıntı ve bir noktasında kırmızı kabarıklık

benim elimin üstünde 3 sene önce küçük bir yara kaşıntısından sonra kırmızı bir kabarma oluştu. Doktora gittim. Doktor parça aldı ve patoloji labaratuvarında test ettirdi.Egzema dedi ve ilaç verdi. İlaçları Kullandım fakat bir faydasını görmedim.Hatta boyun kenarlarımda da çıktı. Başka bir doktora gittim.O doktorda bu kızarıkları şok soğuk birşey sıkarak yaktı. Boyun kenarımdaki geçti.ELimin de o bölümündeki izi kaldı ama geçti.Fakat elimin başka bir yerinde bu kırmızı kabarıklık geri çıktı ve bir türlü geçmiyor. Artı elimin üst kısmı müthiş kaşınıyor. Sebebi ne olabilir.Bazen parçalayacak şekilde kaşınıyor. Özellikle o kırmızı kabartının etrafı. Sebebi ne olabilir. Bir türlü geçmedei.Ne yapmam gerekiyor.Şaşırdım kaldım.2 sene de bir kan tahlili de yaptırıyorum. Kanımda da birşey gözükmüyor. Yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

Sorunuzun Cevabı

Egzama tehlikeli sayılabilecek ağır bir hastalık değildir; ama rahatsızlık verebilir.

Egzamalıların rahat etmek için almaları gereken önlemlerin başında yarayı kaşımamak gelir.

Egzamalı kişilerin uçuk hastalığı olanlardan özellikle uzak durmaları gerekir. Egzamalı deri, uçuk virüsü olan herpes simplekse karşı dirençsizdir; virüs alınırsa enfeksiyon yayılabilir. Egzamalıların çiçek aşısı da olmamaları gerekir. Normal insanlara hiçbir zarar vermeyen bu aşı, egzamalı bir çocukta, ölümcül olabilen ateşli bir hastalık yapabilir.

Egzamalı ya da egzama geçirmiş insanların derileri çok hassastır. Bu nedenle tahriş edici maddelerden sakınmalıdırlar. Bu tür maddelerle çalışmak zorunda kalanlar lastik eldiven ve yüz maskesi gibi basit önlemlerle korunmalı; genç insanlar meslek seçerken yağlar, boya maddeleri ve şampuan gibi malzemelerle çalışmak zorunda kalacakları meslekleri seçmemelidirler.

Egzamanın nedeni olan alerji yapıcı madde bulunabilirse, hastanın o madden korunması yeterlidir.
Nedeni bulunamayan egzamalarda ise giysilerde yünlü kumaş kullanmamak, derisi kurumaya yatkınsa çok sık yıkamaktan kaçınmak, enfeksiyonları önlemek için hem kendini hem de çevresinin temizliğine özen göstermek ve özel sabun kullanmak yararlı olur.

Egzama tedavisinde yararlanılabilecek birçok ilaç vardır.

Çinko bileşimleri ve kortizonlu deri merhemleri egzamalı yerlere doktor önerisine göre sürülür; ancak bu merhemler deriyi tahriş edeceği için uzun süre kullanılmamalıdırlar. Ayrıca antihistaminik merhemlerle kaşıntıyı azaltmak, üreli merhemlerle derinin su içeriğini artırarak egzamanın deriyi kurutup çatlatmasını önlemek deriyi kurutup çatlatmasını önlemek, astım tedavisinde kullanılan “sodyumkromoglikat” adlı maddeyi içeren ilacın alınmasıyla alerjiyi önlemek olanaklıdır.

Egzamalı insanların kaşınmamaları neredeyse olanaksız olduğundan, tırnaklarını kısa, temiz ve bakımlı tutmaları, zararı biraz da olsa azaltır. Egzama hastane tedavisi gerektirecek kadar ağır bir hastalık değildir ama evinde yeterli bakım göremeyecek hastaların hastaneye yatmaları yararlı olabilir.

Duygusal sorunlar, stress ve sıkıntı egzamanın yinelenmesine neden olabilir. Egzamalıların hastalıklarının fazla önemsenmesi, stres yaratarak hastalığı büsbütün ağırlaştırabilmektedir.

Günümüzde egzama tam olarak tedavi edilmemekle birlikte, rahatlatılabilmekte ve denetim altına alınabilmektedir. En iyisi, fazla önemsemeyerek, hastalığın getirebileceği duygusal sıkıntılardan korunmaktır .

4 yorum “elin üstünde kaşıntı ve bir noktasında kırmızı kabarıklık

 1. Yusuf

  Bir kac gun bahçede calistim. Bahçede otlardan ellerinin üzerine geldi ve yara oluştu.iki ay geçmesine rağmen çiziklerin iyi olmadığı gibi su toplayıp kahverengi bi hal aldı .simdi ne yapmaliyim?
  Baska bi şekilde de ayağımın altında ve ayak bas parmagimda sivilce buyukluklugunde sert bir şişkinlik var
  Yardımcı olabilir misiniz ?

 2. yağmur

  ellerim kaşındı ve su toplamaya başladı su toplayan yerler kısa süreli oluyo ama farklı yerlerden tekrar çıkıyo ve ayrıyeten kaşıntıdan dolay yaralarda olmaya başladı doktora gitmedim bu durumda ama bacaklarımda kaşıntı ve morarma oluduğunda gittiğimde alerji demişti şimdi ne yapmalıyım

 3. ergün

  vücudum beyaz ama ellerim soğukta kırmızı hale ve çok soğuk oluyor sıcak ortamda beyaz hale geliyor. ellerimi yukarı kaldırıyorum birşey olmuyor aşağı indiriyorum kırmızıya dönüşüyor acaba damar tıkanması mı var? şimdiden teşekkür ederim

  • sevgili ergün buna bu şekilde karar veremeyiz bir kalp damar servisine muayene olun l ütfen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.