ellerde ve kollarda şişme ağrı

28 Yaşındayım.Benim rahatsızlığın yakaşık olaral bir yıl önce başladı.önceleri sedece sol kolum şişiyor ve pazu bölgesinde serlik oluşuyordu ve dayanılmaz bir ağrı ve sancı veriyordu. Bu hemen hemen ayda bir kaç kez tekrarlanıyordu. son 3-4 aydır bu durum sağ kolumdada başladı. ayaklarımdada şişme olarak devam ediyor.
internetten araştırdığıma göre “romatoid artrit” diye bir ramatizma türü varmış.bunu araştırdım fakat belirtileri bana uymuyor geldi çünkü benim eklemlerinde yumru yok kızarıklık yok sıcaklık yok.sabahlarıda ellerimi yumru yapabiliyorum.

Torasik çıkış sendromu (TÇS); sinir sıkışması rahazsızlığınıda incelerdim bazı belirtileri bana uyuyor ama özellikle karıncalanma, üşüme, uyuşma belitileri yok.Bu şikayetlerimi kime söylediysen ortopediye gönderdi oda sinir ve strese başladı ve antidepresan ilaçları verdi hiç bir fayda görmedim.

Sizce tahmini olarak rahazsızlığım ne olabilir ve hangi branş doktoruna öncelikle gitmeliyim.(dahiliye mi? neroloji mi? yoksa genel cerrahiyemi?)

teşekkür eder iyi günler dilerim.

5 yorum “ellerde ve kollarda şişme ağrı

 1. nazocan

  merhababenım sorunum ıkı kolumdada gecelerı ağrıyla uyanıyorum parmaklarım şişkin ve uyusuk oluyor dırsekten asağısı ağrı oluyo bıraz ayaga kalkıp evde dolasınca azalıyo işim aşcılık uzun sure ayakta ve suyla cok uğraşmaktayım bundan olabılırmı ılgılenırsenız sevıncem hoşcakalın

  • boyun fıtığı olabilir o yüzden bazı testler için doktorunuza başvurun

 2. melek p

  Geçtiğimiz hafta sol kolumun dirsek üstünde aniden bi şişlik hissettim ve kızardı biraz sonra kaşınmaya başladı. Aynı şey bir kaç dakika içinde kuyruk sokumumda ve sağ kalçamdada oldu üstüne düşmedim, Stres dedim sıcaktandır dedim. Ama bu gün sağ kolumun dirsek üstüde şişti kızardı agrımaya başladı. Korktum ama kötü düşünmek istemiyorum lütfen cevaplarmısınız. Yoksa hemen doktoramı gitsem her şeydede doktora gitmeyi sevmiyorum ya. Saygılar.

  • sevgili melek alerji olabilir kontroldeng eçtiniz mi

 3. kol şişmesinin bir çok nedeni vardır..

  1) Kötü duruş ve kolu kötü kullanma:
  2) lenf ödemi
  3) Kas spazmı:
  Genellikle boyunu destekleyen kasların aşırı gerilmesi ile oluşur. Ağır bir şey kaldırmak, aşırı spor, iş aktivitesi, yanlış masa başı çalışması kas spazmına neden olabilir. Ayrıca yanlış pozisyonda uyuya kalma, yüksek yastık ve kötü seyahat şartları da kol şişmesi yapabilmektedir.
  Çoğu zaman basit tedaviler ile spazm ve tutulma çözülmektedir. “Miyofasial ağrı, Fibromiyalji , Fibrosit ve Miyozit” diye de adlandırılan uzun süreli kas ağrısında, kas içersinde ağrıyı tetikleyen noktalar ve ellede hissedilebilen düğmecikler mevcuttur.

  4) Gerilim, stres, sigara
  5) Omurga kanalında daralma (Servikal Dar Kanal-omurga stenozu, Servikal Spondilitik Myelopati):
  6) Romatizmal Hastalıklar
  7) dolaşım bozuklukları
  8) Diğer sebepler:
  tümörler , Syringomyeli , kemik enfeksiyonları (tüberküloz, bruselloz) ,
  Omuz ekleminden kaynaklanan (Bursitis, Kapsülitis, Tendinit)

  tedavi süresi ;
  – şişlik sayısına
  – şişliğin büyüklüğüne
  – şişliğin önünden geçtiği sinir veya kan damarlarına hasar yapıp yapmadığına
  – yumuşakmı sertmi olduğuna
  -uygulanan tedavi yöntemine
  – tedavinin etkinliğine
  – tedavinin süresine
  – yaşa
  – başka bir hastalığın olup olmadığına ( mesela şeker hastalığı , tansiyon , kalp hastalığı , metabolik ve endokrin hastalıklar gibi )
  -hastanın genel durumuna
  – tedavi sonrası yaşantı şekline
  -tedavi sonrası verilen önerilere dikkat edip etmemesine
  – şişman olup olmamasına
  – tedavi sonrası ağır spor yapıp yapmamasına, verilen uygun egzersizleri yapıp yapmadığına …vs…vs.. vs..
  göre değişir.

  benim size önerim ; dahiliye , fizik tedavi , kalp damar cerrahisi uzmanlarına muayene olmanızdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>