Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva
Anasayfa > Endoskopi sonrası Hastalığı ve Tedavisi

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Endoskopi sonrası

Soru :

mrb ben 22 yaşındayım.şiddetli mide rahatsızlığım nedeniyle doktora gittim.geceleri mide ağrısıyla uyanıyodum sancım çok var halada geçmedi rabelis die bi ilaç kullandım 2 kutu bitirdim ama sonrası hiç ilaç almadım daha.1 ay önce yapıldı. raporu şöyle: ERİTEMATÖZ PANGASTRİT
rapor ise: Özofagus lümen,mukoza ve peristaltik aktivite normal.Z çizgisi hiatal kıskacın 1-2 cm üzerinde geçildi.Refrofleksiyonda kardia normal,kardia endoskopu normal kavrıyor.Mide duvarlarının ekspansiyon ve motilitesi normal.Fundus,korpus ve antrum mukozası hiperemik ve ödemli.Pilor forme.Bulbus ve duodenum ikinci kıta lümen ve mukozası normal.
biyopsi sonucu ise: hafif derecede aktif,orta şiddette kronik panmukozal gastrit,lamina propriada lenfoid agregat varlığı,h.pylori yoğun olarak izlendi(+++) sonuçlar böyle fakat henüz iş yoğunluğundan dolayı doktora göstermedim.acil cevap yazarsanız çok sevinirim.ciddi bir hastalıkmı şimdiden teşekkür ederim.ii çalışmalar…

Cevap

( HP) ; insanlarda midenin iç yüzeyinde kronik inflomasyona neden olan bakteridir.

Bakterinin keşfedilme tarihi olan 1982’den önce sigara, alkol, kafein, asit, baharatlı yiyecekler ve stres ülserin temel nedenleri olarak kabul ediliyordu. Hastaların çoğuna uygulanan tedaviler semptomları azaltmakla birlikte, etken olan enfeksiyon ortadan kaldırılmadığından kalıcı bir çözüm oluşturmaktan uzaktı.

Artık ülserlerin büyük bir kısmına HP’nin neden olduğunu biliyoruz. Uygun antibiyotik kullanımı ile hastaların çoğunda enfeksiyon başarıyla ortadan kaldırılmakta ve ülserin yeniden oluşma olasılığı çok azalmaktadır.

Helikobakter pilori (Hp); spiral yapısında, mikroaerofilik gram (-) bir bakteridir. Mide mukozasının iç kısmında mukus tabakasının içerisine yerleşir ve ürettiği üreaz enzimi yardımıyla üre’den oluşturduğu bazik bir ürün olan NH3 (amonyum) sayesinde mide asitinden kendini korur.

Asit ortama dayanaksız, çok narin bir bakteridir. Duodenal ülserlerin %90’nından fazlasında ve mide ülserlerinin yaklaşık %80’inin nedenidir.

Çubuk şeklindedir. Oksijenli solunum yapar ancak yaşayabilmesi için atmosferdeki oksijen oranı çok fazladır. Daha düşük oranda oksijen bulunan ortamlarda üreyebilirler bu nedenle bu bakterilere mikroaerofilik (%1’den az oksijenli ortamda yaşayabilen) bakteri denir.

Mide ve oniki parmak bağırsağı ülserine ve mide kanserine neden olabilir. Mide ve oniki parmak bağırsağı yüzeyine yerleşir ve yara yapar. Sosyo-ekonomik ve hijyenik durumu iyi olmayan bölgelerde yaşayan insanların midesinde bulunma ihtimali %80’e kadar çıkabilir. Gelişmiş toplumlarda yaklaşık %10 seviyesindedir.

Yüksek dozda ve kombine olarak bazı antibiyotiklerin kullanılmasıyla tedavisi mümkündür.

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı 1994 yılında bakteriyi mide kanseri açısından birinci sınıf kanserojen olarak ilan etmiştir.

İnfeksiyon gelişiminde risk faktörleri arasında:

– düşük sosyo-ekonomik koşullar,
-kalabalık aile ortamı,
– sanitasyon yetersizliği,
-Anne ve babanın bu bakteri ile infekte olması,
-yeterli dezenfeksiyon işlemi uygulanmadan endoskopların diğer hastalarda da kullanılması sayılabilir.

Bulaşta fekal-oral yolun yanısıra oral-oral yol da suçlanmaktadır.

Bakteri dünya nüfusunun yaklaşık %50’sinden fazlasını etkilemektedir ve tüm dünyada ülserlerin en yaygın nedenidir. H.pylori infeksiyonu olan altı hastadan birisinde duodenum ya da mide ülseri gelişmektedir.

Bakterinin bulaştığı bireyler, bakteriyi yok etmek için ilaçlar verilmedikçe, genellikle infeksiyonu yaşam boyunca taşırlar.

Günümüzde, Hp antibiyotikler ile proton pompası inhibitörleri gibi mide asidini baskılayan ilaçların bir kombinasyonu kullanılarak başarıyla yok edilebilmektedirler.

Mide çeperinin direncini azaltarak mide asitlerinden etkilenmesini sağlayan bakteri ayrıca mide kanserine de yol açmaktadır. Midenin ph’ında bile yaşayabilen bir bakteri olduğundan tedavi için güçlü antibiyotikler kullanılmalıdır.

Dünya nüfusunun üçte biri ile yarısı arasında bir kesim Hp bakterisini taşımaktadır. Son yıllara kadar gözden kaçırılan bu bakteri, hemen hemen tüm gastrit ve ülser ile bazı mide kanseri vakalarının ardında yatan neden olarak açıklanmaktadır.
gelişmiş ülkelerde en az % 31, gelişmekte olan ülkelerde % 52 mide kanseri, HP infeksiyonu ile ilişkilidir. Bu ortalama kanserlilerin üçte birinin sebebi HP infeksiyonu anlamına gelir.

Uzun yıllar çektikleri mide rahatsızlığının Hp’den kaynaklandığından habersiz sayısız kişi pek de yararını görmedikleri anti-asit ilaçları kullanmaktalardı.

Ülser uygun antibiyotik tedavisiyle çoğunlukla bir haftada ortadan kaldırılabilmektedir.

Hp sebeb olduğu kronik mukozal inflamasyon ile uzun dönemde başka faktörlerle beraber mukozanın değişimine katkıda bulunarak mide kanseri gelişmesinde rolü olabilir.

Ayrıca son zamanlarda gastroenteroloji dışında şeker hastalığı,koroner damar hatalığı,baş ağrısı,reynaud fenomeni ve safra taşı gibi durumlarda rolü olabileceğine ait yayınlar vardır. Kesin korunma, geliştirilecek aşı ve aşı uygulaması ile olacaktır.
mide ağrısının tedavisinde en önemli basamaklarından biri de diyettir.

Diyette protein içeriği arttırılırken yağ içeriğinin azaltılması beklenir. Mideyi aşırı doldurup gerginlik ve basınç oluşturmamak için sık aralıklarla ancak küçük porsiyonlar tercih edilmelidir.

İki saatte bir olacak şekilde diyet düzenlenmeli ve bunu sağlayabilmek için iş yerinde, arabada, çantada kolay taşınacak besinler bulundurulmalıdır. Mideyi fazla şişirmemek için ana öğünlerde sıvı alımı kısıtlanmalı ve günlük sıvı ihtiyacımızın 2-2.5 litre olması gerektiği unutulmadan ara öğünlerde sıvı alımına dikkat edilmelidir.

Sıvılar çok soğuk veya çok sıcak olmamalı ve bir kere de hızlıca tüketmek yerine yudum yudum yavaşca içilmelidir.

Mide asidinin uyarılmasını önlemek için acılı baharatlar, domates, portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi turunçgiller ve onların suları, karbonatlı içecekler (gazoz, kola vs.) ile kahve, koyu çay tüketiminden kaçınmak gerekir. Çikolata, çiğ soğan, sarmısak ve nane yine reflüye neden olabilecek gıdalardandır.

Alkol, özofagus irritasyonuna neden olduğu ve mide asidini arttırdığı için mutlaka kısıtlanmalıdır. Geç saatte alkol ile birlikte yenen ağır bir yemek ve üzerine içilen kahve, sigara bir reflü hastası için en kötü kombinasyondur.

Yağda kızartmalar, yağlı etler, mayonez ve soslar, kaymak, krema gibi aşırı yağlı yiyecekler ile yağda kızartmalar, açma, poğaça, yağlı börekler reflü şikayetlerini arttırır. Bazen simitin susamları bile şikayetleri tetikleyebilir. Süt, yoğurt ve peynirin yağsız veya az yağlı olanları kullanılmalıdır. Baklava, şöbiyet gibi ağır tatlılar kısıtlanmalı yerine sütlü tatlılar veya meyve ile yapılmış tatlılar tercih edilmelidir.

Yemekleri pişirme şekli de önemlidir. Genellikle sıvı yağ tercih edilmeli ancak çok az yağ kullanılmalıdır. Yemek yaparken çok soğan, salça, domates ve baharat kullanılmamalıdır. Haşlama, ızgara veya fırınlama yöntemi tercih edilmekle birlikte en iyisi buharda pişirmektir.

mide ağrısını provoke eden faktörlerden biride şişmanlıktır. Bu nedenle eğer kişinin kilo fazlalığı varsa mutlaka uygun bir diyetle zayıflaması gerekir.

Dar giysiler ve sıkı kemerler şikayetleri arttırdığı için önerilmez. Yemeklerden sonra dik oturmak veya hafif bir yürüyüş yapmak şikayetleri azaltacaktır. Yatmadan 3 saat önce yemek yenmemeli, atıştırma yapılmamalıdır. Gece uyurken yatak başı uygun bir şekilde yükseltilmelidir.

Aranan Kelimeler:

Etiketler: , , , , , , , , , ,

09 Haziran 2011

“Endoskopi sonrası” için 26 Yorum

 1. melek diyor ki:

  iyi geceler endoskopi kolonoskopi raporumu göndermiştim rica ediyorum en kısa zamanda mail adrsime açıklamasını yaparmısınız?çünkü her geçen gün daha kötü olmaktayım

 2. melek diyor ki:

  Merhabalar mide ve bağırsağımdan çok rahatsızdım doktor endoskopi ve kolonoskopi yapılması gerektiğini belirtti.Yapıldı fakat doktorum beni yeterince aydınlatmadı.Midemdeki ve bağırsağımdaki şişkinlikler gitmiyor.Bu şişkinlik sırta ağrı verir mi acaba.Çünkü sırt ağrısından duramaz haldeyim.Ama bu ağrı klasik üşütme soğuklama ağrısı gibi değil.Çok endişeleniyorum.Sizden sonucumu yorumlamanızı rica ediyorum şimdiden teşekkür ederim.

  ENDOSKOPİ

  ÖZEFAGO-GASTRO-DUODENOSKOPİ RAPORU
  Bulgular

  Özefagus: Mukoza ve lümeni normal idi.Z line ve hiatal kıskaç 36.cm de geçildi.

  Mide:Açlık salgısı ve hareketleri normal.Hava vermekle lümen rahat olarak açılmaktaydı.Fundus mukoza ve lümeni normal idi.Korpus mukoza ve lümeni normai idi.Antrum mukozası hiperemik , peteşiyel görünümde idi.Antrumdan biyopsi alındı.Pilor santralize ve açık idi.Retrofleksiyonda KÖS endeskopu normal olarak kavramaktaydı.

  Duodenum: Bulbus forme, mukozası ve lümeni normal idi.Duodenum II. kıta mukozası normaldi ve lümende safra muvcuttu.

  BİYOPSİ : Alındı
  TANI: Eritematöz antral gastrit
  ÖNERİLER : Biyopsi sonucunun takibi önerilir

  KOLONOSKOPİ RAPORU
  İnspeksiyon :Normal
  Rektal Tuşe :Normal

  Bulgular: Çekum tabanına kadar gidildi.Çekum tabanı yarı katı gaita ile sıvaşık idi.Görülebilen mukoza normaldi.İleoçekal valv normal izlendi.Çıkan kolon mukoza ve lümen normaldi.Hepatik fleksura mukoza ve lümen normal idi.Transvers kolon mukoza ve lümen normal idi.Splenik fleksura mukoza ve lümen normal idi.İnen kolon mukoza ve lümeni normal idi.Sigmoid kolon mukoza ve lümeni normail idi.Rektum mukoza ve lümeni normal idi.Retrofleksiyonda a**l kanalda internal hemoroid pakeleri mevcut idi.

  Biyopsi :Alınmadı
  Tanı :Normal kolonoskopi
  İnternal hemoroid

 3. sedef diyor ki:

  hocam ben endoskopik sonuçlarımı söyleyecektim cevaplar mısınız 18 yaşındayım sonuçlar : Korpus hiperemik granüler bx alindi

 4. Bülent diyor ki:

  Ben 11 ağustosta mide endeskopisi oldum ve z çizgisi 39.cm de diafragmatik kıskaç 43. Cm de izlendi yazıyor fundus, korpus normal ve antrum mukozası normal pilor ve pilor fonksiyonları normal bulbus mukozası ve duedonum 2. Kısım normal tanı: hiatal herni ve grade B özafajit ben şunu sormak istiyorum bendeki mide fıtığı kayma fıtığımı yoksa paraözafagial fıtıkmı yoksa her ikisi birdenmi benim pek şikayetim yok sadece bunu endeskopide öğrendim ayrıca kolonoskopide yapıldı normal çıktı spastik kolon teşhis edildi teşekkkür ederim

 5. öznur diyor ki:

  iyi gunler doktor bey ben endoskopi yaptırdım.sonucu kardiya, fundus, korpus, antrum gözlendi.Bunun açıklamasını yaparmısınız.

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz