Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > Erkeklerde üretra darlığı Hastalığı ve Tedavisi

Erkeklerde üretra darlığı

Soru :

dr. bey ben jınekologa gıttım bır sorun yok dedı hamılelık ıcın ama esımde uretra oldugunu soylemedım, uretra bende degıl kocamda var.
bu hamılelıge bır etkenmıdır.

Aranan Kelimeler:

Etiketler: , ,

05 Şubat 2010

Benzer yazılara bakmanızı öneririm

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“Erkeklerde üretra darlığı” için 14 Yorum

 1. Nurlan diyor ki:

  Idrar yollarından ameliyat oldum torba 3 gün takılı kaldı bugun çıkartırdım ama tuvaletimi yaparken aşırı derecede zorlanıyorum ağrı giriyo ve çok ince çıkıyo bunun nedeni nedir acaba acil bilgi verirmisiniz

 2. dmt diyor ki:

  benim eşim mea darlığından 2 ay tedavi gördü birkaç kez sistoskopi yapıldı 2 ay boyunca pilastık bir boruyla goldcart diye bir şeydi pe**s ucunu genişletmeye çalıştı ama olmadı hersefernde pe**s ucundakı deri kapanıyordu hatta pe**s ucu beyazlaşti iltahap gibi oldu tahrişten sanırım. 2 gun önce ameliyat yaptılar meatoplasti yazıyordu 1 hafta sondayla kalacak sonra tekrar çıkartılack bunun faydasını görürmüyüz eşim çok korkuyor 2 senelikte evliyiz ve çocuğumuzda yok hastalıktan cocuk yapmaa vakıt olmayacak artık diyor ben iyileşemeyeceğim diye dusunuyor iyileşme sansı varmıdır hocam. teşekkürler

 3. haydar diyor ki:

  hocam ben 17 yaşındayım kaza geçirdim pe***in uç kısmı kesildi idrar yolu zarar görmüş ameliyat oldum sonda takıldı 1 hafta sonra sonda çıkarıldı 1 ay sonra idrarımı damla damla yapmaya başladım bir daha hastaneye gittim pe***in uç kısmından bir daha ameliyat oldum tam 4 kez tekrarladı bu ameliyatlar ama hala zorla damla damla yapıyorum doktorum pe***in uç kısmının devamlı geliştiğini söylüyor. ben bu ameliyatları devlet hastanesinde oldum hocam bu sefer hastane değiştirmeyi düşünüyorum sizin vasiye edebileceğiniz bu ameliyatı yapabilecek hastane var mı beni bu dertten kurtarabilecek ameliyat oluyorum 1 ay sonra hemen idrar yolu kapanıyor.damla damla yapıyorum hocam. ne yapmam gerekiyor hocam yardım edin lütfen.

 4. hakan diyor ki:

  hocam ben 11 defa amalıyat oldum darlıktan ve 10 sn lık bır darlık var halada oluyorum yukarda soyledınız butun amalıyatları oldum lazer harıc ve bır sonuca varamadık bunun ıcn ne yapmalıyız ayrıca ıdrar yolundan parca alındı 3 tane 3.4 santım buyuklunde odeme benzer ben beyaz lekeler goruldu hocam

 5. üzgün diyor ki:

  merhabalar benim erkek arkadaşımda doğuştan idrar yollarında bir darlık var.ankarada ameliyat olmuş kamera falan yerleştirmişler ve sonda yapıyormuş yapamadığı zamanlar.doktorlar 5yıl bu seni idare eder demişler şu an 7 yıl olmuş genelde stresli olduğunda artıyormuş benm merak ettiğim ilerde bu cinsel ilişki sırasında sorun teşkil eder mi ve çocuğumuzun olmasına engel mi? öbür yaz evlilik düşünüyoruz…

 6. kruger diyor ki:

  hocam ben idrar yaptığım esnada pe****m yarı ereksiyona geçiyor idrar yapmadada azda olsa sıkıntım var ama yanma çok ciddi derecede fazla nedir hocam bunun sebebi zorlamalı cinsel ilişkiden sonra böyle oldu geçmedi bir türlü 3 aydır.

 7. Sedat günhan diyor ki:

  Bu seferki kan daha fazla geldi

 8. Sedat diyor ki:

  Hocam 34 yaşında bi erkeğim. 3-4 defa iç çamaşırımda toplu iğne başı kadar ,cok küçük nokta şeklinde 2-3 kan damlası gördüm. Başka bir agrım falan yok. Beden yoğun olarak çalışıyorum . Bunun sebebini araştırmam gerekirmi ? Önemli bir sebebi olabilirmi.. ? İlginiz için teşekkürler

 9. Mehmet diyor ki:

  3 ay once turp yontemi ile ptostat amelyat oldum yaklasik 50gr doku orneginin patoloji incelemesi temiz cikti yaklasik bir ay kanli idrar geldi ve kesildi ama yavas yavas idrarda azalma basladi son kontrolde psa nin 0.766 oldugu mesanenin tam bosaldigi ama idrar debisinin 3ml/sn oldugu goruldu ve uretra darligi denildi.ilk doktorum ilk etapta sonda ile genisletme,daska bir uzman sistoskopi ile soguk bicakla amelyat onerildi bu konuda kararsiz kaldim yardimci olursaniz sevinirim

 10. Kemal diyor ki:

  Holmium laser yöntemi hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz?

 11. Doktor Deva diyor ki:

  Üretre darlığı direk olarak sizin çocuk sahibi olmanızı etkilemez ama bu kesin olarak sebep olmaz da denilemez üretra darlığı spermlerin çıkışınıda etkilediği için kaliteli spermlerin zarar görmesine sebep olabilir. O yüzden tedavi olunması gerekir. Bu konuda ayrıntılı bir yazıyı sizinle paylaşmak isterim.

  Üretra Hastalıkları içinde darlık en sık görülenlerdendir.

   

  Üretranın içinde veya dışında herhangi bir nedenle oluşan skar (nedbe) dokusu idrar yolunu daraltır . Bu da idrarın çıkışını güçleştirir hatta tamamen engelleyebilir. Erkeklerde üretra daha uzun olduğu için, darlık oluşma ihtimali de daha fazladır. Ayrıca travma ve yaralanma riski de daha fazladır. Üretra darlığı genellikle sonradan oluşur. Yeni doğanda nadiren görülür.

   

  Üretra darlığı, çeşitli yerlerde olabilir. Hemen mesane çıkışında, prostatın veya penisin içindeki borunun herhangi bir bölgesinde hatta penisin ucundaki idrar deliğinde ( mea darlığı ) olabilir. Nedbe dokusu, sonda konulması gibi içten olan travmalarda veya dıştan olan olan kazalara bağlı oluşabilir. Uzun süre tedavi edilmemiş bel soğukluğu hastalığında da görülebilir.

   

  Belirtileri :

   

  *Ağrılı idrar yapma

   

  *İdrar akışının zayıflaması

   

  *İdrar çıkışında azalma

   

  *İdrarın çatalı veya fıskiye gibi çıkması

   

  *İdrarda kanama

   

  *İç çamaşırında kan damlası

   

  *Karın ve kasık ağrısı

   

  *Akıntı

   

  Üretra darlığının derecesine göre şikayetler ve şiddeti de değişir. İdrar boşaltmada hafif bir zorluktan olabilir veya idrarı dışarı atmada ciddi problem olabilir. Hatta idrar yolu tamamen tıkanabilir ve hasta idrarını hiç yapamaz. Özellikle tedavi edilmeyen mümzmin hastalıkta, ağır idrar yolu enfeksiyonları hatta böbrek hasarı oluşabilir. Mikroplar erkeklerde prostata veya testise yerleşebilir.

   

  Normal mikropların neden olduğu darlıklarda eşe bulaşaşıcı bir durum olmaz . Ama cinsel ilişkiyle bulaşan gonore ve klamidya gibi etkenler, hem darlık yapabilir hem de partnere bulaşır. Enfeksiyon sonrası oluşacak idrar darlıklarında dikkatli bir ilaç tedavisi yapılması da önemlidir.

   

  Teşhis :

   

  Teşhisin konulması için yapılan tetkiklerde, ultrasonla nadiren ve çok belirgin darlıklar hakkında fikir edinilebilir. Erkeklerde penisin ucundan içeri doğru idrar yoluna ilaçlı röntgen maddesi verilerek dış idrar yolunun filmi çekilir. Bu teknikte, iğne veya sonda gibi hastaya acı verecek cisimler kullanılmaz. Sonra mesaneden geri çıkan bu boyalı idrarın akışının işeme sırasında filmi alınır. Bu sırada hem kesin teşhis konulmaya çalışılır hem de darlığın derecesi ve uzunluğu saptanır. Üretra darlığının kesin teşhisi ve genellikle aynı anda tedavisinin yapılması için “sistoskopi” diye bilinen endoskopik inceleme gereklidir. Mercekli bir alet ile idrar yolunun içine bakılır ve idrar yolunun içi bir ekrandan izlenir. Bu işlem için genellikle ince hortum gibi bir aletle yapılır. Hasta ağrı duymamamsı için hafifçe uyutulur.

   

  Tedavi :

   

  Darlığın nedeni, yeri, uzunluğu, derecesi, süresi, hastanın durumu gibi nedenler göz önüne alınarak hastaya uygun tedavi planlanır. En sık uygulanan tedaviler;

   

  *İnternal üretrotomi (Soğuk bıçak ile darlığı kesmek)

   

  *Otis üretrotomi (Darlığın körlemesine kesilmesi)

   

  *Buji ile dilatasyon (Metal sondalar ile genişletme)

   

  *Balon ile dilatasyon (Basınçla darlığın genişletilmesi)

   

  *Üretra içine stent yerleştirilmesi (Kalıcı veya geçici olarak, eski karyola yaylarına benzeyen,

   

  metalden yapılmış örme şeklinde spiral borucuk konulması)

   

  *Açık ameliyat (Kötü darlıklarda zorunlu olabilir. İyi sonuçlar verdiği gibi, bazen problem daha da

   

  büyüyebilir.)

   

  * Holmium lazer (Genellikle, darlığın en iyi ve en kalıcı tedavi şeklidir. Darlık tekrar etmez.)

   

  Üretra darlığı hapla, ilaçla tedavisi olmaz.

   

  ÜRETRADA DARLIK ve DİVERTİKÜL

  Üretra darlığının derecesine göre şikayetler ve şiddeti de değişir. İdrar boşaltmada hafif bir zorluktan olabilir veya idrarı dışarı atmada ciddi problem olabilir. Hatta idrar yolu tamamen tıkanabilir ve hasta idrarını hiç yapamaz. Özellikle tedavi edilmeyen mümzmin hastalıkta, ağır idrar yolu enfeksiyonları hatta böbrek hasarı oluşabilir. Mikroplar erkeklerde prostata veya testise yerleşebilir.

   

  Normal mikropların neden olduğu darlıklarda eşe bulaşaşıcı bir durum olmaz . Ama cinsel ilişkiyle bulaşan gonore ve klamidya gibi etkenler, hem darlık yapabilir hem de partnere bulaşır. Enfeksiyon sonrası oluşacak idrar darlıklarında dikkatli bir ilaç tedavisi yapılması da önemlidir.

   

  Teşhisin konulması için yapılan tetkiklerde, ultrasonla nadiren ve çok belirgin darlıklar hakkında fikir edinilebilir. Erkeklerde penisin ucundan içeri doğru idrar yoluna ilaçlı röntgen maddesi verilerek dış idrar yolunun filmi çekilir. Bu teknikte, iğne veya sonda hastaya acı verecek cisimler kullanılmaz. Sonra mesaneden geri çıkan bu boyalı idrarın akışı işeme sırasında filmi alınır. Bu sırada hem kesin teşhis konulmaya çalışılır hem de darlığın derecesi ve uzunluğu saptanır. Üretra darlığının kesin teşhisi ve genellikle aynı anda tedavisinin yapılması için “sistoskopi” diye bilinen endoskopik inceleme gereklidir. Mercekli bir alet ile idrar yolunun içine bakılır ve idrar yolunun içi bir ekrandan izlenir. Bu işlem için genellikle ince hortum gibi bir aletle yapılır. Hasta ağrı duymamamsı için hafifçe uyutulur.

   

  Tedavi planı, darlığın yeri, uzunluğu ve derecesine göre yapılır. Kapalı yoldan holmium lazer ile tedavi başarılıdır. Bazen soğuk bıçak ile de darlık kesilebilir. Metal sondalarla veya balonla genişletme yapılabilir ama genellikle tekrarlanması gerekir. Bu sırada tekrar hasarlanma riski yüksektir. Darlık bölgesine, eski karyola yaylarına benzeyen, metalik spiral stent konabilir. Kötü darlıklarda açık ameliyat zorunlu olabilir. Açık ameliyat, iyi sonuçlar verdiği gibi, bazen problem daha da büyüyebilir. Üretra darlığı hapla, ilaçla tedavisi olmaz.

   

  DİVERTİKÜL

   

  Dış idrar borusunda bazen cep oluşabilir. Divertikül denilen bu baloncuk içinde biriken idrar bir mikrop yatağı olabilir. En sık 40 ile 70 yaşları arasında rastlanır. Daha çok kadınlarda görülür . Salgı bezlerinin tıkanmasının, hormonal durum değişikliğinin veya doğum yapmanın sonucu oluşabilir.

   

  Sık idrara gitme, ani idrar bastırması, idrarda yanma olabilir. Ağrı, idrarda kanama, akıntı, idrar sonrasında damlama, cinsel ilişki sırasında ağrı gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler bazen yok olup, kendiliğinden tekrar ortaya çıkabilir.

   

  Oluşan bu cep kadınlardaki sık tekrarlayan sistitlerin nedeni olabilir. Divertikül içinde kanser de gelişebilir ama bu çok nadirdir.

   

  Tedavi olarak, kapalı veya açık ameliyatla bu cebin alınması gerekir.

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva