Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa     Doktora Sor     Kadınlara Özel
Ertesi gün hapı ne zaman kullanılır nasıl işe yarar Neden Olur

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Ertesi gün hapı ne zaman kullanılır nasıl işe yarar

Soru :

Merhabalar bu ertesi gün hapını ilişkiden önce almak veya her ay kullanmak uygunmu yani bu ilacın etkisi nasıl görünüyor ve nasıl kullanmak gerekiyor Ayrıca %100 koruma sağlıyormu ve oluşmuş gebeliği sonlandırıyormu lütfen ayrıntılı cevap verin

Etiketler: , , , , ,

29 Eylül 2010

“Ertesi gün hapı ne zaman kullanılır nasıl işe yarar” için 9 Yorum

 1. cansu diyor ki:

  erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişkiye girdik fakat vajinama erkek arkadaşımın zevk suyu geldi . 4-5 saat sonrada norlevo hapını içtim, hamile olma riskim var mıdır ?

 2. enes diyor ki:

  mrhaba doktor bek kız arkadaşımla dün geçe ilişkiye girdik aaradan 14 saat geçti ertesi gün hap işe yararmı sizce ?

 3. öfke diyor ki:

  merhaba doktor bey kız arkadaşımla arkadan bir ilişki yaşadım ve üzerine boşaldım vajinal bölgeye meni değmesi olabilir ihtimali ile ertesi gün hapı kullandı kız arkadaşım…sizce bu ilacı kullanmamız iyi mi oldu yoksa gereksiz miydi..en kısa sürede cevaplarınızı bekliyorum

  • Deva diyor ki:

   sevgili öfke buna kesin bir cevap vermek güç yani sızma olmuş mu olmamış mı bunu buradan bilemeyiz o yüzden tedbirli olmak iyidir

 4. ravza diyor ki:

  merhaba doktor bey,son adet tarihim 7 ocak ve 7 şubatta beta hcg negatif çıktı.13 şubatta 19.28 16 şubatta ise 57 cıktı. aralık ayı içerisinde ertesi gün hapı almıştım. sizce beta hcg neden bu kadar düşük kullandığım ilaç dolayısıyla olumsuz bir durum olmuş olabilirmi. şimdiden teşekkürler

 5. Doktor Deva diyor ki:

  Ertesi gün hapı, korunmadan cinsel ilişkiye girdiğiniz ya da kullandığınız doğum kontrol yönteminin işe yaramadığını fark ettiğiniz bir gecenin ardından kullanılabilecek bir yöntem ama kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi değil.

   

  Nedir ve nasıl kullanılır?

   

  Ertesi gün hapı, etkili doğum kontrol hapına benzeyen bir korunma yöntemi. Korunmadan girilen cinsel İlişkiden sonra 72 saat içinde kullanılması gereken bu hap, östrojen ve progesteron hormonları içeriyor. Cinsel ilişki sonrası spermin yumurtaya ulaşmasını, yani döllenmeyi önlüyor ya da sperm yumurtayla birleşmişse bu birleşimin rahim içinde tutunmasına engel oluyor. Yapılan araştırmalarda başarı şansının yüzde 97-98 gibi yüksek bir oranda olduğu saptanan yöntem ne kadar erken uygulanırsa, yani hap cinsel ilişkiden sonra ne kadar çabuk alınırsa o kadar etkili. Uzmanların bu hap konusunda dikkat çektikleri bir diğer nokta ise, döllenmiş yumurta hücresinin düşürülmesine yarayan kürtaj-düşük haplarından farkı. Eğer döllenmiş yumurta hücresi ana rahminde yuvalanmışsa, ertesi gün hapının hiçbir etkisi olmuyor. Yani bu hap, mevcut bir gebeliği sonlandırmıyor ve eğer böyle bir durum varsa, fetusa zarar vermiyor.

   

  Yan etkileri ve kullanılması gereken durumlar

   

  Çok fazla yan etkisi olmadığı belirtilen ertesi gün hapı yine de bazı bünyelerde mide bulantısı, baş ve kasık ağrısı, halsizlik, kusma ve baş dönmesi gibi durumlara neden olabiliyor. İlaç alındıktan sonra 4-10 gün içinde hafif bir kanama yaşanıyor ve ondan sonraki adetle birlikte düzenli adet görülmeye başlanıyor.

   

  Dikkat edilmesi gereken noktalar

   

  Prezervatifin yırtılması, diyaframın kayması, doğum kontrol hapının unutulması ya da kullanılan diğer bir yöntemin başarısızlıkla sonuçlanması durumunda uygulanması gereken ve hormonal acil kontrasepsiyon olarak da adlandırılan bu yöntemi kullanırken dikkat edilmesi gereken üç önemli nokta var: İlki, hapı korunmasız cinsel ilişkiden sonra almak.

   

  Önce hapı alıp sonra ilişkiye girerseniz, hiçbir işe yaramayacağından emin olabilirsiniz.

   

  İkincisi, ertesi gün hapını sürekli bir doğum kontrol yöntemi olarak görmemek. Bu hapın amacı, bir gecelik kazaların sonucu olan hamilelik ihtimalinin ortadan kaldırılması ve ayda sadece bir kez kullanılabiliyor. Kısa süre içinde sık sık kullanılması halinde ise etkisi azalıyor.

   

  Üçüncü önemli nokta, ertesi gün hapının cinsel yolla hastalık bulaşmasını engelleyici hiçbir özelliğinin bulunmaması, tıpkı ağızdan alınan diğer İlaçlar gibi… O yüzden bu hapı, daha rahat ve sorumsuz davranmanız için bir bahane değil, çok ekstra bir durum yaşadığınızda hayatınızı kurtaracak ve içinizin rahat etmesini sağlayacak bir seçenek olarak görün ve cinsel hayatınızda sürekli bir doğum kontrol yöntemini düzenli olarak uygulamak konusunda titiz davranmaya devam edin.

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz