Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > Escherichia coli nedir nasıl tedavi edilir Hastalığı ve Tedavisi

Escherichia coli nedir nasıl tedavi edilir

Soru :

coli hamile kalmaya engelmidir birde hangi hastalıklara sebeptir

Aranan Kelimeler:

Etiketler: , , , ,

10 Şubat 2010

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“Escherichia coli nedir nasıl tedavi edilir” için 19 Yorum

 1. elif diyor ki:

  merhabalar kulakta eseria coli nin görülmesi hakkında bilgi alabilir miyim. kulağımdan gelen ağır kokunun nedeninin kültür sonuçları ile beraber eseria coli olduğu anlaşıldı. eseria coli kulakta nasıl ürer? şimdiden teşekkürler.

 2. DAMLA diyor ki:

  İDRAR KÜLTÜRÜNDE 1,800 CFU/ML ESCHERİCHİA COLİ ÜREDİ.KOLONİZASYON OLARAK DEĞERLENDİRİLDİ SİZCE BU NEDİR TEDEVİSİ VARMI SİZCE NELER YAPILABİLİR

 3. GÜNDÜZ. diyor ki:

  peki hocam bi tehlikesi vrmı bu bakterinin her hangi bi belirtiside yok çocukta sizce iğne tedavisi geçirirmi ???

 4. GÜNDÜZ. diyor ki:

  MERHABA HOCAM.11 AYLIK OĞLUM VAR 2 AYDIR İDRAR KÜLTÜRÜNDE E.COLİ BAKTERİSİ ÇIKIYOR.İLK TEDAVİDE SUPRAX ŞURUP VERDİ.10 GÜN KULLANDIKTAN SONRA TEKRR BİR İDRAR KÜLTÜRÜ YAPILDI VE SONUÇ GENE E.COLİ BAKTERİSİ.BU SEFER CEFAX ŞURUPU VERDİ ONUDA 10 GÜN KULLANDIK.VE GEÇMEDİ EN SONUNDA İĞNE VERDİ DOKTORUMUZ.6 GÜN BOYUNCA KULLANMAMAIZI ÖNERDİ.AMA BEN TARAFTAR DĞİLİM İĞNE KULLANMAYA SİZCE NE YAPABİLRİM BİLGİLENDİRRMİSİNİZ EĞER BU DETAVİYİ YAPMASSAM KENDİ KENDİNE GEÇERMİ ACABA…YADA BAŞKA Bİ TEDAVİ YÖNTEMİ VARMI.????

 5. AZRA diyor ki:

  ben 3.5yıl önce böbrek nakli oldum.geçen hafta idrar kültürü yaptırdım ve sonuçta escherichia coli üredi yazıyor tedavi için ne kullanabilirim.

 6. ahmet diyor ki:

  iyi günler hocam 1.5 aylık kızımda şiddetli sancı olduğunu görerek doktora gittik idrar kültürü sonucu 10^4 cfu/ml escherichia coli üredi yazıyor ne yapabiliriz.. diger forumları okudum böbrek sorunu yazıyor, yıllardır bu bakteriyle uğraşıyoruz yazıyor, açıkçası biraz tedirgin oldum bebek için bu geçiçimidir yanıtlarsanız sevinirim teşekkürler..

 7. SERKAN diyor ki:

  merhaba
  kızım 8 yaşında Escherichia coli mikrobuyla 4 yıldır mücadele ediyoruz antibiyotik tedavisi igneler bitkisel ilaçlar bir ay iyi bir ay kötü bu hastalıktan nasıl kurtuluruz denemediğimiz yol kalmadı nefroloji ana bilim dalı proföserleri dahil bütün doktorlara gittik ama tedavi yöntemleri hep aynı baştan igne sonra sürekli antibiyotik tedavisi nereye kadar sürecek bilmiyoruz yardımcı olursanız sizlere minnettar oluruz ilginize şimdiden teşekkür ederim.

 8. emirhan diyor ki:

  oglum 6 yasşında idrarı kanlı geldi idrar kültürü yapıldı escherichia coli cinsi bakteri üredi sonucu çıktı ne yapmalıyım önemli birşeymi;?

 9. GÜLSÜM diyor ki:

  merhaba,
  ben bir kaç yıldır mesanemde sancı ile sık idrara çıkıyorum. bunun için iki üroloji doktoruna gittim. birincisi anlamadı ne olduğunu, diğeri de şüphelenip kadın doğum doktoruna gönderdi ve onunla iletişim kurdu. akıntıdan kültür alındı ve e. coli üredi çıktı. idrar yoluyla genital bölgeye bulaşmış dedi doktor ve cipro verdi. kullandım ağrılar hemen geçti, bitince ilaçlar 2-3 gün sonra gel dedi, fakat araya adetim girdiği için gidemedim, ve ağrılar yeniden ortaya çıktı, adet bitince de bugün tekrar randevu aldım. bu mikrop yok olacak mı acaba, ve hamileliğe engel midir?

 10. cemile diyor ki:

  merhaba hocam benim 9 yaşında bir kızım var 2yıldır e coli mikroyla mücadele ediyoruz sürekli tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu var volding yaptırdım temiz çıktı ulturasonlar temiz 12tane iğne vuruldu ama yine tekrarladı antibiyotik içmekten bıktı çocuk hocam bu e coli nasıl gider teşekkürler

 11. ahmet diyor ki:

  teşekkür ederim. şuan doktordan geldim. (dr.mehmet izzet avşar) şuan bize verdiği tedavi genta 20 mg. iğne sabah akşam olacak şekilde. bitiminde de yine duocid tedavisine devam edecez. tahliller sonucundan tabiki. bu arada çocuğum henüz 45-50 günlük. tüm doktor arkadaşlara çok teşekkür ederim. hiç bir iyilik karşılıksız kalmaz. tekrar teşekkür ederim.inşallah tedavi sonuç verirde kurtuluruz şu eşeşerya coli den.

 12. ahmet avcı diyor ki:

  hocam merhaba.40 günlük kızım var.sol böbreğinde genişleme tesbit edildi.tedavi süreci başlamadan idrar yollarında kültür testi sonucunda 100.000.CFU/ML üzeri ESCHERİCHİA COLİ üredi. 10 gün süresince DUOCİD adlı ilacı kullandık. fakat yine yukarıda yazdığım miktarda bu bakteriden gözlendi.tavsiyeniz ne olur?doktora götürmem için önümde 2-3 gün var.malum hafta sonu giriyor araya. fikir ve yardımlarınızı bekliyor şimdiden çok teşekkür ediyorum.

 13. Doktor Deva diyor ki:

  Ayrıca hamilelik için bir engel taşımaz ama mutlaka tedavi olmak gerekir

 14. Doktor Deva diyor ki:

  E. Coli enfeksiyonu, E. Coli bakterisinin bulaştığı bir gıdanın tüketilmesi sonucunda ortaya çıkar ve ciddi şekilde hastalanmanıza neden olabilir.

   

  Semptomlar:

   

  Mide bulantısı

  Şiddetli kramplar

  Sulu veya kanlı ishal

  Yorgunluk

  Kusma

  Düşük derecede ateş

   

  Semptomlar genellikle bakterinin bulaştığı yiyeceği yedikten sonraki 2 ile 5 gün arasında ortaya çıkar, ve günlerce sürebilir.

   

  Nedenleri

  E. Coli bakterisinin pek çok tehlikeli türü vardır. Ancak, bazı türleri çok güçlü zehir veya toksin üretir, ve hastalanmanıza neden olur. Bu bakteri türü, büyük baş hayvanların bağırsaklarında yaşar. Kesme işlemi veya etin paketlenmesi sırasında, ete bulaşabilir. E. Coli bakterisi ayrıca ineğin sütüne de geçebilir. Ayrıca başka hayvanlarda da yaşamını sürdürebilir.

   

  Yeterli süre pişmemiş ve E.Coli’nin ölmediği etleri yemek, enfeksiyona neden olabilir. Bakterinin bulaştığı etlerin kokuları ve görünüşleri genellikle normaldir.

   

  Diğer muhtemel enfeksiyon nedenleri:

   

  Yonca filizi

  Marul

  Salam

  Pastörize edilmemiş süt veya meyve suyu

  Pislenmiş su

   

  İnsanlarda, E.Coli bakerisi, bulaştığı kişilerin dışkısında bulunur, ve ellerin iyi bir şekilde yıkanmaması halinde diğer kişilere bulaşabilir. Özellikle henüz tuvalet alışkanlığı olmayan bebeklerle ilgilenen kişiler büyük risk altındadır. Bu çocukların arkadaşlarında da enfeksiyon görülebilir.

   

  Ayrıca insan pisliği bulaşmış ve klorlanmamış veya klorlanmamış havuz suyunu yutmanız enfeksiyona neden olabilir. Lağım pisliği bulaşmış sular da enfeksiyona neden olabilir.

   

   

  Nasıl teşhis edilir?

  Doktorunuz semptomlarla ilgili sorular yöneltecek ve muayene edecektir. Ayrıca çeşitli testlerle dışkı örneği incelenir.

   

  Etkileri ne kadar sürer?

  Çoğu kişi, tedavi olmaksızın 5 ile 10 gün arasında iyileşir.

   

  Çok nadir olarak, hemolitik üremik sendrom (HÜS) gelişebilir. Özellikle çocuklarda böbreklerde hasara neden olabilir. Yaşamı tehdit eden bu durum, genellikle hastanede tedavi edilir, ve bazen kan nakli ve geçici böbrek diyalizi gerekebilir.

   

  Nasıl tedavi edilir?

  Genellikle tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşirsiniz.

   

  İshalin önlenmesi için ilaç kullanımıyla ilgili doktorunuzla görüşmelisiniz.

   

  İshal durumunda, kaybettiğiniz sıvı ve kimyasalları geri kazanmanız gerekir. Doktorunuz, sıvı gıdalar tüketmenizi veya oral rehidrasyon çözeltilerini almanızı tavsiye edecektir.

   

   

  E. Coli enfeksiyonunu nasıl önleyebilirim?

  Etin iyi piştiğinden emin olun. Özellikle kırmızı et, hastalığa neden olan bakteriler ölmeden önce, pişmiş gibi görünebilir, bu nedenle etin tam olarak piştiğini anlamak için et termometresi kullanmalısınız. Termometreyi etin birkaç bölümüne yerleştirmeli ve derecenin 71 C olmasına dikkat etmelisiniz.

   

  İçi pembe olan eti yememelisiniz. Eğer bir restorandaysanız, eti geri göndermeli ve piştiğinden emin olmalısınız. Pişmiş köfteyi veya eti, çiğ et bulaşığı tabaklara koymamalısınız.

   

  Tükettiğiniz süt ve meyve sularının pastörize olmasına dikkat etmelisiniz.

   

  Özellikle pişirilmeyen meyve ve sebzeleri bol suda yıkamalısınız. 5 yaşından küçük çocuklar, bağışıklık sistemi zayıf kişiler, ve yaşlıların yonca filizlerini yemesine izin verilmemelidir. Filizler hiç bir zaman tam olarak dezenfekte edilemez.

   

  Klorlanmış veya diğer dezenfektanların kullanıldığı suları içmelisiniz.

   

  Yüzerken göl veya havuz suyunu yutmamaya dikkat edin.

   

  Enfeksiyonun yayılma riskini azaltmak için, çocuklarınızın tuvalet sonrasında el yıkama alışkanlığı kazanmasını sağlayın. Bebeklerin altını temizledikten sonra, mutlaka ellerinizi yıkayın.

   

   

  Nelere dikkat etmeliyim?

  Kramplar ve karın ağrısı için sıcak su torbası veya elektrikli sıcak ped kullanabilirsiniz. Yanıkları önlemek için, sıcak su torbasını bir havluyla sarmalı veya sıcak pedi düşük ısıda tutmalısınız.

   

  Doktorunuza danışmadan kesinlikle aspirin, veya diğer nonstreoid antienflamatuvar ilaçları almamalısınız.

   

  Mide bulantısı veya ishal durumunda, su, demsiz çay, et suyu çorbası, elma suyu, veya spor içecekleri ve diğer oral rehidrasyom çözeltileri içerek bağırsaklarınızın bir kaç saat rahatlamasını sağlamalısınız. Dehidrasyon riskine karşılık, sık sık az miktarda sıvı gıdalar tüketmelisiniz. Dehidrasyon, özellikle yaşlılar, çocuklar ve sağlık problemleri olan kişiler için çok tehlikelir. Eğer içecekler midenizi bulandırıyorsa, küçük bir parça buzu veya buzlu şekeri emebilirsiniz.

   

  Diyare veya karın kramplarını kötüleştirmediği müddetçe yemek yiyebilirsiniz. Muz, bisküvi, pilav, makarna, yumurta, tost veya reçelli ekmek, ve elma püresi sindirimi kolay yiyeceklerdir. Birkaç gün süt ürünlerinden ve kafeinden uzak durmalısınız. 2 veya 3 gün sonra normal diyetinize dönebilirsiniz, ancak bu süre içinde muz hariç diğer taze meyveler, taze sebzeler, alkol, yağlı yiyecekler, baharatlı yiyeceklerden sakınmalısınız. Pişmiş havuç, patates ve balkabağı ise yiyebileceğiniz gıdalar arasında yer alır. Eğer yedikleriniz ishali kötüleştiriyorsa, birkaç saat sadece sıvı gıdalar tüketerek bağırsaklarınızın dinlenmesini sağlamalısınız.

   

  Eğer semptomlar devam eder veya kötüleşirse, doktorunuzu aramalısınız.

   

  İshali önlemek için kullanacağınız reçetesiz ilaçlara dikkat etmelisiniz. Çünkü, ishal kanlı ise, bu tür ilaçlar daha çok hastalanmanıza neden olabilir. Ayrıca, ilacı kullanmadan önce prospektüsü mutlaka okumalı ve yeterli dozda ilaç almalısınız. Kronik bir hastalığınız varsa, diyare için herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuzla görüşmelisiniz.

   

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva