et parçası

genital bölgemde üretra cıkısında uzun bir et parcası var bu et parcası tek bende mi var yoksa tüm bayanlarda bulunur mu ? bu et parcasını aldırmam mı gerekir ?

Sorunuzun Cevabı

halk arasında rahim kayması denen Rahim anomalilerinde genelde tedavi cerrahidir. ancak bu konuda uzmanlar farklı görüşlere sahiptir.
bir kısım jinekologlar özellikle ilk gebeliklerde hamilelik öncesi operasyon yapmak istemezler…önce hamileliğin denenmesi taraftarıdırlar.

Rahim kayması veya sarkması gibi hastalıklar ; doğum sonucu olarak kadın cinsel organlarında gevşeme ile birlikte olan çeşitli işlevsel ve anatomik bozukluklardır.

Rahim kaymasında ;doğum sırasında bebeğin doğum kanalından geçebilmesi için rahim mesane ve rektumu destekleyen dokular (pelvik diyafram) gerilir ve yırtılabilir. Loğusalıkta bu dokular genellikle normal haline döner. Fakat pek çok kadında zamanla bu yapılar sarkmaya ve kaymaya başlar.

Her hastadaki kayma veya sarkmanın derecesine bağlı olarak rahimde bir ağırlık veya sarkma hissi , kabızlık haznede (vagina) gevşeme haznenin ön veya arkasında bariz şişkinlik , gülerken öksürürken ya da ağır bir cisim kaldırırken idrar kaçırma ya da rahimin bariz olarak hazneden dışarı çıkıp sallanması üzerinde yaralar oluşması gibi yakınmalar olabilir.

Bu şekilde yakınmaları olan hastalar için tedavi genellikle ameliyattır. Yaşlı hastalarda rahimin alınması mesane ve rektumun onarılması ameliyatı yapılabilir. Daha gençlerde rahim alınmadan sarkan rahim boynunun alınması mesane ve rektumun onarılması yapılabilir. Her hangi bir hastada bu uygun değilse laparoskopik olarak da bazı girişimler yapılabilir. Böylece pelvik destek dokuları doğumdan önceki sağlıklı durumuna kavuşturulabilir.

6 yorum “et parçası

 1. burcu

  Idrar cikisimda et parcasi uzatisi var 2cm kdar bu neden cok merak ediyorum

 2. Müge

  et sarkması hamile bir bayanda da olur mu

 3. kübra

  ben kübra peki baska bir caresi yokmu ameliyat dısında korkuyorum ameliyat olmaktan hem kızlıgıma zarar gelecegide söylendi cok kötü bir durumdayı ne yapıcam bn

 4. kübra

  mrb bn 20 yasındayım bnm dogustan vajina deligimden dısarı sarkan iki adet deri parcası var 5-6 cm kadar doktora gttgmde bir zararı olmadgnı söyledi dogumdan sonra alırız dedi bnm acımdan da hc bir sorun yok grntüsü dışında bekarım bu yüzden evliliklten korkuyorum esime karsı utancm diye ne yapmalıyım yardımcı olun ltfn

  • sevgili kübra esteti cerrahide çözüm bulabilirsiniz

  • Songül

   Benimde aynı şekilde durumm var doktora gidemiyorum daha dogrusu nereye gitmm gerektigini bilmiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>