Frengi Oldum

Merhaba değerli hocam ben yaklaşık 1 ay önce yabancı bi hayat kadınıyla birlikte oldum ilişkı sırasında kondom kullandım ama kondom’un yıltıldığının farkına varamadım ilişki bitince kondom yıltılmış olarak gördüm ilişkiden 1 hafta sonra testis’in sağ tarafında 2 tane kırmızı leke gördüm 3 haftadır gitmedi frengi veya aids olabilirmiyim hocam lütfen yardım edin

Cevap

Lekeler mantarda olabilir görmeden yorum yapmak imkansız o yüzden mutlaka uzman bir hekime başvurun

Online Doktora sor

5 yorum “Frengi Oldum

 1. Ugur

  Hocam 25 yaşındayım firengiden dökülen saçlar iyileşince tekrar çıkar mı ? Bide saç dökülmesini Kan tahlili yapılıp frengi çıktı başka nasıl belli olur saç dökülmesi nedenleri ?

 2. Ugur

  Merhaba hocam 25 yaşındayım sifilize yakalandim ve 3 Der penisilin iğne vuruldum 1 ay sonra kontrolüm var sacimda bölge bölge seyreklik dokuntu var saçlarım iyileştikten sonra yeniden her gelir mi lütfen yazar mısın?

  • saç dökülmesi bir çok nedene bağlı olabilir o yüzden bunun asıl nedenini bulmak lazım

 3. oguzhan

  mrb 12 yıl önce penisimde yara çıktı doktor frengi oldugumu söyledi 2 adet iğne yazdı iğneleri yaptırdım yara geçti .12yıl sonra kan verdiğimde kanımda sifilis oldugu söylendi.iğneleri olduktan sonra kontrole gitmedim acaba hastalık geçmedimi.sağlığımdan hiçbir şikayetim yok .saygılar.

  • sevgili oğuzhan Sifiliz : Hastalığa neden olan etken mikroorganizma treponema pallidum’dur. Oluşturduğu hastalık tablosu erken evre ve geç evre sifiliz diye ikiye ayrılır. Erken sifiliz de kendi arasında 3 gruba ayrılır :
   1- Primer sifiliz
   2- Sekonder sifiliz
   3- Erken geç evre sifiliz
   Sifilizin ilk ve karekteristik lezyonu şankr’dır. Şankr deride bir leke şeklinde başlar. Tedavisiz hastalarda 3-6 hafta içinde iyileşir. Şankr primer sifilizde görülür. Sekonder sifilizin en sık görülen bulgusu deri döküntüleridir. Diğer yakınma ve bulgular halsizlik, başağrıları, bogaz ağrısı, ateş, kas ağrıları, kilo kaybı, yaygın beze şişlikleri ve condyloma lata’dır. Condyloma lata, anüs çevresinde görülen yüzeyden kabarık karnıbahar şeklinde döküntülerdir. Deri döküntüleri leke tarzında ve ciltten kabarık, kepeklidir. El ayası ve ayak tabanı dahil, vücudun her tarafını tutar. Saçlarda ve kaşların dış kenarlarında dökülmeler olabilir. Sifilizin bu evresinin süresi 4 yılı aşmaz. Serolojik testleri pozitif (müspet) olup şikayet ve bulgu vermeyen sifilize latent (sessiz) sifiliz denir.
   – Tanı:
   – Karanlık saha mikoskopisi: ülser tabanından kazınan materyal mikroskopta incelenir.
   – Fluoresan antikor testi
   – VDRL (venereal disease research laboratory): sifiliz taramasında kullanılan bir testtir.
   – RPR(rapid plasma reagin): sifiliz taramasında kullanılan diger bir testtir.
   – FTA-ABS(fluoresanlı treponemal antikor testi):sifilize özgü bir testtir.
   – MHA-TP testi(mikrohemaglutinasyon testi): sifilize özgüdür.
   VDRL ve RPR testleri tedavisiz sifiliz hastalarının tümünde pozitiftir (müspet). Tedavinin başarısı da bu 2 test ile takip edilir. FTA-ABS testi ile MHA-TP testi yaşam boyu pozitif kalır.

   – Tedavi:
   Sifiliz tedavisinde antibiyotikler kullanılır. Sifiliz birçok antibiyotiğe duyarlıdır ve günümüzde yaygın antibiyotik kullanımı nedeniyle hastalığın ileri evrelerine nadiren raslanılmaktadır. Tedavisi oldukça basit olmasına rağmen toplum sağlığı açısından önemini hala yitirmemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.