gaz sıkışması

merhaba hocam direk soruma geçiyorum nişanlım yıllardır midesinde sorun yaşıyor hangi doktora gittiysek birşey yok dediler birtakım ilaçlar yazdılar kullandı geçmedi endoskopi yaptırdık mide mikrobu çıktı ilaç kullandı yemekten sonra karnında şişlik ve devamında gelen sol göğüste sıkışma hissi karında ağrı oluyor ağızdan sürekli gaz çıkarıyor meyve sebze süt tüketmez düzenli beslenemiyor bir doktora gittik mide fıtığı teşhisi koydu ve ameliyat oldu hala şikayetleri geçmedi ne yapabiliriz?teşekkür ederim

Online Doktora sor

One thought on “gaz sıkışması

 1. Şişkinlik, gaz gibi sorunlar ciddi hastalıkları işaret etmez.

  Daha çok psikosomatik hastalıkları işaret eder. Stresli, sıkıntılı, problemli hastalarda daha çok görülür. Herhangi bir üzücü olay karşısında, aşırı stres, heyecan durumunda veya bazı ilaçların yan etkisiyle başgösterir. Bunlar genellikle geçici mide reaksiyonları olarak ortaya çıkar. Bulantı, kusma hissi, çarpıntı, terleme, mide bölgesinde hareketlenmeler olabilir.

  karnında şişkinlik olan , midesinde guruldama ve geğirme olan kişilerde bu tip rahatsızlıklar olabilir..

   

  bunun nedenlerinin başında gazlı yiyecekler gelir. ayrıca ; sindirim sorunu , hava yutmak kötü beslenmek , diyafram fıtığı , laktoz dayanıksızlığı aşırı duyarlı bağırsak sendromu , kolon iltihabı , Giardia , midenin yavaş boşalması gibi nedenler yellenmeye ( aşağıdan gaz çıkarmaya ) neden olurlar.

   

  genellikle kuru fasulye, kepek gibi yüksek lifli yiyecekler veya lifli sebzeler ya da (bira gibi) maya içeren içecekler veya karbonatlı maddeler alındıktan sonra barsaklar guruldar.

   

  Kendi kendine tedavi yöntemlerini deneyin.

   

  örneğin ;

   

  1) Yavaş yiyin ve elma, kuru fasulye, kepek, brokoli, lahana, karnabahar, fındık, soğan, şeftali, patlamış mısır, kuru erik ve soya fasulyesi gibi gaz yapan yiyecekleri azaltın.

   

  2) Çiklet çiğnemeyin ve kamışla bir şey içmeyin.

   

  3) gazlı yiyecekleri, birayı, süt ürünlerini ve karbonatlı içecekleri azaltın.

   

  şikayetlerinizin devamı halinde bizzat bir gastroenteroloji uzmanına muayene olmanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.