gebelik ve sigara

merb dr bey şuan sanırım 6 haftalık hamileyim ve sigara yı bırakamıyorum gebelikten önce nerdeyse 1 paket içerken şimdi en azından 9 u geçmemesine gayret ediyorum ama bırakamıyorum içmediğim zaman sinirli hassas oluyorum ve sürekli acaba ev de var mı diye aranıyorum ne naypamalıyım zararlı bebeğe biliyorum ama psikolojim bozuluyor içmeyince sizce napmalıyım

3 yorum “gebelik ve sigara

 1. Bu konuda dr mumcunun ayrıntılı bir yazısını sizinle paylaşmak isterim

  Hamilelik sırasında sigara içtiğinizde bebeğinize giden ve büyümesi için geresinim duyduğu kan, oksijen ve besin maddelerinde azalmaya neden olursunuz.

   

  Sigara içmeniz durumunda bebeğinizin düşük doğum ağırlığı ile doğma riskini yaklaşık 2 kat arttırırsınız. 1998 yılında ABD’de hamilelikleri süresince sigara kullanan annelerden doğan bebeklerin %12’si düşük doğum ağrılığı ile dünyaya gelmiştir.

   

  Yaşına göre düşük doğum ağrılıklı dünyaya gelen bebekler doğum sonrası bazı sağlık problemleri açısından yüksek risk taşırlar. Bunların en önemlileri serabral palsi (felç), zeka geriliği ve hatta ölüm riskidir.

   

  Öte yandan sigara içilmesi erken doğum riskini de %30 oranında arttırır. Bununla birlikte gebeliğin 16. haftasında sigarayı bırakan bir anne adayının bebeğinindüşük doğum ağrılıklı olma riski hiç sigara kullanmayan bir anne adayı ile aynı düzeye iner. Yani sigaray bırakmak için hiçbir zaman geç değildir.

   

  Erken doğum riskinin yanı sıra sigara bazı doğumsal anomalilerin görülme riskini de arttırmaktadır. Yeni yapılan bir çalışmada hamileliğin ilk 3 ayı boyunca sigara içen kadınların bebeklerinde daha fazla yarık damağa rastlandığı bildirilmiştir.

   

  Sigaranın hamilelikteki olumsuz etkileri bunlarla sınırlı değildir. Hamilelikte ortaya çıkabilen bazı problemler sigara içen kadınlarda daha fazla görülür. Örneğin sigara içen kadınların düşük yapma olasılığı içmeyenlere göre daha fazladır. Benzer şekilde plasenta previa ya da plasentanın erken ayrılması durumu da sigara kullanan kadınlarda 2 kat fazla karşılaşılan bir durumdur. Plasentanın erken ayrılması durumunda hem anne adayının hem de bebeğin hayatı ciddi oranda tehlikeye girer.

   

  Sigaranın gebelikteki belki de en korkutucu etkisi ölüm doğum riskinde yarattığı artıştır. Hamilelikleri süresince sigara içen kadınların bebeklerinin herhangi bir dönemde anne karnında hayatını kaybetme şansı sigara içmeyenlere göre çok daha fazladır.

   

  Doğum sonrası etkileri

  Sigara ve tütün ürünlerinin olumsuz etkileri sadece hamilelik ile sınırlı değildir. Hamileliğiniz boyunca sigara içmiş, ve herhangi bir sorun yaşamadan bebeğinizi dünyaya getirmiş olmanız bundan sonra sorun yaşamayacağınızın garantisi değildir çünkü hamileliği süresince sigara içen kadınlardan doğan bebeklerde “ani bebek ölümü sendromu” görülme riski yaklaşık 2 kat artmaktadır. Ani bebek ölümü sendromu bulunabilen herhangi bir neden olmaksızın bebeğin hayatını kaybetmesidir.Doğum sonrası bebeğin bulunduğu ortamda sigara içilmesi de ani bebek ölümü sendromu riskini arrtırmakla birlikte bebeğin sigara dumanına anne karnındayken maruz kalması daha büyük risk yaratmaktadır.

   

  Ani ölüm dışında bu bebeklerde doğum sonrası astım gibi bazı kronik sağlık problemlerine de daha fazla rastlanmaktadır. Anneleri hamilelikleri süresince sigara içen çocukların okul performansları da yaşıtlarına göre daha düşük olmaktadır. Bu çocuklarda matematik başta olmak üzere öğrenme bozuklukları izlenmektedir.Yine benzer şekilde bu çocuklarda davranış bozuklukları ve antisosyal davranışlara da daha sık rastlanmaktadır.

   

  Sigaranın etkilerini özetleyecek olursak

   

  Sigara düşük riskini arttırır

  Sigara yarık damak gibi bazı doğumsal anomalilerin görülme riskini arttırır.

  Sigara erken doğum riskini arttır

  Sigara plasenta previa ve abrubtio plasenta riskini arttırır.

  Sigara düşük doğum ağrılığı görülme oranlarını %30 arttırır

  Sigara anne karnında bebek ölüm riskini arttırır.

  Sigara çocukta ileri dönemlerde astım ve benzeri kronik hastalıkların görülme riskini arttırır

  Sigara çocuğun ileriki yaşamında öğrenme yeteneğinde azalmaya neden olur.

  Sigara çocuğun hiperaktif olmasına neden olabilir.

  Sigara çocukta davranış bozukluğu görülme riskini arttırır.

  Sigara çocuğunuzunda ileride sigara bağımlısı olma riskini arttırır.

  Yapılan çalışmalar günde içilen sigara sayısı ile risk arasında doğru bir ilişki olduğunu göstermektedir. Yani na kadar çok sigara içerseniz yukarıdaki problemlerle karşılaşma riskiniz o kadar artmaktadır. Ancak bir günde içtiğiniz sigara sayısını azaltmanız riski azaltmakla birlikte tamamen bırakmadığınız sürece sıfıra indirmez. Sigara kullanımının güvenli bir sayısı yoktur. Günde 3-5 tane sigaranın zararı olmaz demek mümkün değildir ancak doğal olarak karşı karşıya kalacağınız risk daha az olacaktır. İdeal olan hamile kalmadan önce sigaraya veda etmektir.

   

  İşte hamileyken sigarayı bırakmanız için 10 neden

   

  Sigarayı bıraktığınızda bebeğiniz de bırakmış olacaktır

  Bebeğiniz doğduğunda yaklaşık 200 gram daha ağır olacaktır

  Bebeğinizin doğum sonrası hastanede kalış süresi daha kısalacaktır

  Hamileliğiniz daha rahat geçecektir.

  Hamileliğiniz daha sağlıklı geçecektir.

  Bebeğinizin karnınızda ya da doğumdan sonra ölme riski azalacaktır

  Doğum sonrası bebeğinizde astım ve alerji gibi hastalıkların görülme riski azalacaktır.

  Sütünüz daha sağlıklı olacaktır

  Hastalık riskiniz azalacağından çocuğunuzun büyümesini daha keyifli izleyebileceksiniz

  Sigaraya vereceğiniz parayı bebeğiniz için harcayabileceksiniz.

 2. ecrin

  peki doğumda bebeğin kilosunun düşük olması dışında bebek te herhangi bir anomali oluşturur mu acaba allah koruusn bi sakatlık falan

 3. Şuanda yapılacak tek şey bırakmak bırakamıyorsanız 1-2 adet den fazla içmemek bebeğinizin sağlığını düşünün

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>