gebelikte akdeniz anemisi taşıyıcısı olmak

Merhaba,
Akdeniz anemisi taşıyıcısıyım ve 18 haftalık gebeyim.Elevit ve gyno ferro sanol kullanıyorum.Bunları kullanmamda bir sakınca var mı? Taşıyıcılığım ile ilgili yaptırmam gereken bir test ve takip söz konusu mudur? Bu durumun Gebeliğime bir riski var mıdır?Teşekkür ederim

Not=Eşimde bir sorun yok.

Saygılarımla,

Cevap

Akdeniz anemisi ya da tıptaki adıyla Talasemi ; Akdeniz ülkelerindeki ırklarda görülen, doğacak çocuğa anne-babasından ”Beta Talasemi” geninin sirayetiyle kalıtımsal olarak geçen bir çeşit “kansızlık” hastalığıdır.

Anemi (kansızlık) oluşmasına neden olan etmen, kanda alyuvarların yapısında yer alan “hemoglobin” maddesinin yapımındaki kusurdur.

Hastalığın esas olarak iki apayrı şekli vardır.Talasemi Major ve Talasemi Minör.

Talasemi Minör: (Akdeniz anemisi Taşıyıcılığı)

T. Minor, T.major’a göre çok daha hafif seyreder. Bireylerdeki tek bulgu sadece kansızlıktır. Kişiler sadece halsizlikten şikayetçidirler. Hatta bazıları evlenme işlemlerinde yapılan (zorunlu) kan testine kadar hastalıklarını bilmez.Bu gruptaki hastalarda yapılan tahlilde, serum demir düzeyi normal veya artmıştır. En çok görülen kansızlık çeşiti olan ve bu hastalıkla en çok karıştırılan Demir Eksikliği Anemisi’nde ise demir azalmıştır. Tanı, “Hemoglobin Elektroforezi” ile konur. Bu hastalığın anlaşılmasında işe yarayan en önemli tahlil kıstaslarından biri olan HbA2 ( kanda oksijenin taşınmasını sağlayan hemoglobin molekülünün küçük fraksiyonu) normal kişilerde %3,4 iken bu hastalıkta % 7 ye yükselmiştir; HbF ise hafif düzeyde (%2-6) artmıştır. T. Minor’ün esas önemi bu hastalığın evli çiftlerin her ikisinde de olmasında ortaya çıkar; çocuğun %25 T. Major (yani hastalığın esas ağır ve ölümcül seyreden cinsinden) olma riski mevcuttur.

Anne ve babadan sadece biri Akdeniz Anemisi taşıyıcısı (talasemi Minör) ise doğacak çocuklarının taşıyıcı olma olasılığı % 50 dir. Talasemi major olma olasılıkları ise yoktur.

Talasemi Major ( Cooley anemisi) :

Talasemi Major ise hastalığın ağır seyreden şeklidir ve bir diğer ismi de Cooley anemisidir. Çoğunlukla bebek daha 6 aylıkken birdenbire başlayan ağır kansızlık sonucu kalp yetmezliği gelişir. Bunun olmaması için düzenli olarak sık sık kan nakli yapılmalıdır. Kan nakli yapılmazsa hasta birkaç senede ölür. Kan nakli yetersiz yapılırsa kemik iliğinin aşırı kan yapması sonucu harap olan kemiklerde kırılmalar olur, çocuğun yüz şekli değişir. Yüz şeklinin değişmesi şu şekildedir: Burun kökü çökük, alın ve elmacık kemikleri çıkıktır. Üst dişler öne fırlamıştır. Baş dört köşe şeklini alır. Dalak ve karaciğer büyür. Boy kısa kalır. Çocuk ergenlik çağına giremez.Kan nakilleriyle vücutta biriken aşırı demirin yol açtığı kalp problemleri (myokardit, kalp yetmezliği vs) ileri yaşlarda çoğunlukla ölüm sebebidir. Hemoglobin elektroforezi tahlilinde; normal yetişkin insanlarda bulunmayan, ancak bu hastalıkta % 50-90 vakada görülen ve bir çeşit hemoglobin olan HbF’in kanda bulunması tanı koydurucudur.

Hem anne hem de baba Akdeniz Anemisi taşıyıcısı (talasemi Minör) ise doğacak çocukların talesemi major olma olasılığı % 25, taşıyıcı olma olasılığı % 50 olacaktır. Ancak % 25 olasılıkla çocuk normal olacaktır.

Tedavi :

Tedavide kan nakillerinin yanısıra nakledilen kan nedeniyle vücutta biriken fazla demirin idrarla atılımını sağlayan “Desferoksamin” ve “C vitamini” verilir. Aşırı büyümüş dalak ameliyatla alınır. Dalak ameliyatı sonrası depo penisilin koruma tedavisi ve pnömokok aşısı yapılır. Özellikle erken yaşta ( henüz kan nakilleri fazlaca yapılmadan) kemik iliği nakli ile bu hastalar %70-80 tam olarak sağlıklarına kavuşabilmektedir.

Ülkemizin de bir Akdeniz ülkesi olması nedeniyle Türkiye toplumu olarak bu hastalığı taşıma riskimiz vardır.Tüm Türkiye nüfusunun yaklaşık % 2,1 i taşıyıcıdır. Bu oran Antalya, Antakya, Mersin gibi bölgelerde % 12 lere kadar çıkabilmektedir. Bunun için her çifte evlenmeden önce mecburi yapılan tahliller içinde Hemoglobin (Hemogram dahilinde) ve Hemoglobin Elektroforezi tahlilleri de yer alır.

 

3 yorum “gebelikte akdeniz anemisi taşıyıcısı olmak

 1. lina

  merhabalar,ben 30 yasındayım.2010 yılında evlenmeden once yapılan testte talesemı tasıyıcısı oldugumu ogrendım.4 sene gectı.sımdı hamıle kalmayı dusunuyorum.benım merak ettıgım hamıle kalmada bı problem yasatırmı ve hamıle kaldıgımda olası yasıyabılcegım ne gıbı problemlerle karsılasılasabılırım.herhangı buyuk bı tedavıyle karsılasırmıyım.bıraz hastane fobım var ve sımdıden ogrenerek kendımı hazırlamak ıstıyorum.tesekkurler…..

 2. elif

  kızımda akdeniz anemisi taşıyıcılı çıktı bende varmı bilmiyorum testımi yaptırmadım fakat kanım normallerden düşük 8.4 gibi hamilelikte bu değer 7.0 dı damar yolundan ilaç takıldım daha sonra kızıma testi yaptırdım ve taşıyıcı çıktı ikinci bebek düşünüyoruz ne yapmam lazım bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim ayrıca eşimle ben teyze çocuklarıyız benim annemde akdeniz anemisi abim taşıyıcı ama ben değilmisim annem testlerini yaptırdığını söylüyo

 3. elim

  Teşekkürker,
  Aşağıda akdeniz anemisi taşıyıcılığı ile ilgili yaptırdığım test sonuçları mevcut.Bu verilere göre talesemi minör müyüm? Ve de gebelikte ekstra demir ilacı kullanmama gerek var mı?Kolay gelsin

  1-Elektroforez değerlerim;

  HBA 88,2 ref:96,6-97,8
  HBF 6,9 ref: =<1.0
  HBA2 4,9 ref: 2.2-3.4

  2-Ayrıca ferritin 19.41 ng/ml nr=6.9-282,5

  3-Hemogram raporumda ise sadece aşağıda verilen 3 değerim normal sınırlar dışında, diğer değerlerim normal;
  MVC:75.3 (Düşük), ref:80-97

  MCH:25.6 (Düşük), ref:26.0-32.0

  RDW:17.1 (Yüksek), ref:0.0-14,5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.