geçmeyen ishal

çarşambayi perşembeye baglayan gece 3 4 sularinda mide bulantisiyla bşladi hastaligim birkaç kere istifra yaptim…karin agrimda ve mide bulantim vardi ateşim yoktu ..yillardir kullandigim em…or mide bulantisi hapi aldim ve ayni gece 1 kerede ishal tuvalete çiktim…ve ardindan erce…rly ishal hapi aldim..perşmbe günü hiç wc gitmedim geceye kadar fakat butun gün 4 5 kere istifra ettim…keza cuma da ayni geçti biraz daha hafiflemiş şekilde we cuma günü mide bulanti ve istifram kesildi bu seferde ishal başladi bugun pazar düzenli 5 saatte bir o hapi almama ramen hala ishal geçmedi ama şyle bi durmda var gündür hiçbirşekilde wc çikmiyorm hep gece çikiyorm 4 5 sularinda gündüz dedigim gibi hiç çikmiyorm piriç lapalari patates püreleri ws ws yedim ama sonuc ayni ilac kullanmaya devam edimmi doktor a gitmek istemiyorm nemzna geçer tşkler

Cevap

İshal; normal katılıktaki dışkının sulu veya yumuşak; sümüklü, kanlı veya yağlı bir şekil alıp, sık sık tuvalete çıkmak ihtiyacını doğurmasıdır. Bazen de ağrı yapar. İshal ve kabızlığın birbiri ardınca sık sık görülmesi kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

İshale halk arasında amel ve sürgün; tıp dilinde ise diare denir.

İshalin nedenleri arasında;

1) yiyeceklerin bozuk olması, veya yiyecek çeşitlerinin değişikliği,
2) üşütme,
3) isteri,
4) bağırsak hastalıkları,
5) kolera,
6) dizanteri,
7) tifo,
8) nefrit,
9) kalp, karaciğer veya akciğer hastalıkları sayılabilir.

Bu nedenle kısa sürede geçmeyen ishallerde mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Neden ne olursa olsun tedavinin ilk şartı sıkı bir perhizdir. Hastaya açık çay, maden suyu içirilir, yoğurt yedirilir. Sütlü ve yağlı yiyecekler verilmez, peynir yedirilmez. Bol limonlu pirinç çorbası ve patates püresi yedirilir. Her saat başı bir elmayı yemesi tavsiye edilir.

İshalde neden ne olursa olsun tedavinin ilk şartı sıkı bir perhizdir.

-koyu demli çay,
-maden suyu
-yoğurt
– Bol limonlu pirinç çorbası
– haşlanmış patates
– pirinç lapası
– Her saat başı bir elma
-Havuç, limon, nar ishale iyi gelir.

ayrıca bir miktar kurutulmuş
-adaçayı
-Ahududu yaprakları
-Arpa
-Böğürtlen
-Gül yaprakları
-Kestane ağacının yaprakları
-Kızılcık
-Labada
-Misk otu
-Mürver ağacı çiçekleri 1 litre suda kaynatılırak içildiğinde ishale iyi gelir.

Yabani armut (ahlat) pişirilerek yendiğinde de ishali önler.

KESİN YASAK OLAN VE ASLA YENMEMESİ GEREKENLER İSE :

1-Sütlü
2-yağlı
3- yumurtalı
4-kremalı
5-çikolatalı
6- peynirli
7- şekerli,
8- baharatlı
9-mayalı
10- etli yiyecekler ile suni tatlandırıcılı, diyet yiyecek ve içecekler
bisküviler, kurabiyeler, kekler, börekler , helvalar , çörekler gibi yiyeceklerdir.

şikayetlerinizin devamı halinde bizzat bir gastroenteroloji uzmanına muayene olmanız gerekmektedir.

9 yorum “geçmeyen ishal

 1. hande

  Merhabalar. 2 aylık evliyim. evlenmeden önce gelen reglimden 3 gün önce ishal oldum reglimden 2 gün sonra bitti. Bir sonra ki ay da aynı şekilde. Fakat bu ay 3 gün önce başladı , regl bitti ishal geçmedi. 13 gündür ishalim. doktor tahlil yapmadı önemli bişey değil dedi. ishal sulu yada sümüksü değil. yumuşak ama rahatsız edici. günde 2 kez dışkılarken şuan 5 e çıkan bi durumdayım. bebek de düşünüyoruz. bu sorun olur mu ne yapmalıyım. kronik reflüyüm aynı zamanda 2 yıldır panik atakla mücadele ediyorum. lütfen yönledirirseniz çok sevinirim. teşekkürler…

  • bebek bakımından sorun olmaz beslenme şeklinizi düzenleyin

 2. hande

  Merhabalar . 3 aydır reglden 3 gün önce başlayıp regl den 2 gün sonra biten ishalim var. bu ay 8 gün geçti. 5 de regl = 13 gündür ishalim. sulu , akışkan yada sümüksü değil. yumuşak. ve günde 4 kez tuvalete çıkıyorum bazen 5 doktor tahlile gerek yok dedi geçti. ve bebek düşünüyoruz. bu gebeliğimde de sıkıntı yaratırmı ne yapmam gerek 🙁 teşekkürler…

 3. seda

  4 gündür ishalim midem bulanıyor ana istifra etmedim hic kola ictim kahve ve limonu karistirdim yedim pirinç yuttum bir avut ama hala ishalim

  • Uzun Süren İshal, bir haftadan fazla devam eden ve geçmeyen ishal olarak adlandırılır. İshal kişilerde normal olan dışkılama sayısının fazlalaşması ve dışkının oldukça cıvık, sulu ve şekilsiz bir duruma gelmesi olarak tarif edilebilir. Örnek verecek olursak 24 saatte 1 veya 2 kez normal, yumuşak ve şekilli dışkılama yapan kişi günde 4-5 sefer veya sıklıkla daha çok dışkılıyorsa ve bu dışkılamalar cıvık ve sulu bir kıvam almışsa bu duruma ishal denir. ishalde dışkıda su miktarı fazlalaşmıştır. Normal dışkılamada bir günde kaybedilen su seviyesi 100cc kadardır ve bu seviyenin 200cc,nin üzerinde olması dışkının oldukça sulu ve cıvık kıvamda çıkmasına neden olur.

   Kalın bağırsaklar 1 günde 4 litreye yakın suyu emme yetilerine sahip organlardır ve kalın bağırsaklara 4 litreden fazla su gitmesi normal katı ve şekilli bir kıvamda oluşan dışkının su seviyesinin fazlalaşarak sulu ve cıvık kıvamda meydana gelmesine neden olur. İshalin meydana gelmesi ile bağırsaklarda oluşan hareketler fazlalaşarak artar ve normal dışkılama süresinden daha çabuk ve sıklıkla dışkılama ihtiyacı duyulur. Halk dilinde ishale sürgün veya amel, tıp dilinde de diare adı verilir.

   Uzun Süren İshal
   Uzun süreli İshalin Nedenleri:

   Tüketilen besinlerin bozuk olması ve besinlerin çeşitlerinin farklılığı.
   Soğuk algınlığı ve üşütme.
   Akciğer, karaciğer ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklar.
   Dizanteri
   Nefrit
   Kolera
   İsteri
   Bağırsaklarda meydana gelen değişik hastalıklar uzun süreli ishale neden olabilmektedir.
   Uzun Süren İshalin Tedavisi:

   Bu durumda uzun süren ve geçmeyen ishallerde kesinlikle bir sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda vardır. İshalin sebebi neden kaynaklanırsa kaynaklansın ishal tedavisinde uygulanması gereken tek şart perhizdir. Hastaya yoğurt, ayran, maden suyu, açık çay gibi sıvı gıdalar verilir ve patates püresi, pirinç lapası ve pirinç çorbası yedirilir. Bunların yanı sıra bol bol elma tüketmesi sağlanır. Ayrıca ishal rahatsızlığından dolayı gittiğiniz hekim sizden kan tahlilleri, dışkı kültürü, sigmoidoskopi, kolanoskopi ve açlık testleri gibi bazı önemli tetkikler uygulayacaktır. Bu tetkiklerin bir kaçı veya hangisini isteyeceği sizin belirtmiş olduğunuz şikayetlere göre uygulanır ve tahliller neticesinde sizin için uygun olacak bir tedavi şekli saptanarak ishal rahatsızlığınızın başarıyla önüne geçilmesi sağlanır.

 4. sefat

  15 gundur ishalim doktora gittim serum verdiler. tahlil yapilmadi ama halen devam ediyor.ne yapmalıyım.tesekkurler….

  • beslenme şeklinizi gözden geçirin daha sağlıklı beslenin
   Her saat başı veya iki saatte bir az az özellikle sıvı gıdalar tüketiniz.

   İshalle aşırı sıvı kaybettiğiniz için susuzluk hissiniz belirginleşir. Ama bunun karşılığında sadece su içmeyiniz. Tuz, şeker, elektrolit kaybınız da olduğu için su yerine ayran, taze meyve suyu, komposto, açık çaylar ve zencefilli meyve çaylarını tercih ediniz.

   Süt ishalinizi arttırabilir. Bunu yerine yoğurt, ayran, ve peyniri tüketebilirsiniz.

   Eğer karın ağrınız, gaz kramplarınız varsa lahana, karnıbahar, brokoli, kuru fasulye, bezelye, mercimek, nohut, gibi gaz yapıcı yiyecekler ve karbonatlı, asitli içeceklerden uzak durmalısınız.

   Yine fındık, mısır, incir, armut, kaysı gibi yiyecek gaz kramplarınızı ve ishalinizi arttırabilirler. Bunları yememelisiniz.

   İshalli dönemlerinizde muz, şeftali nektarı, elma suyu, patates püresi, pirinçli yoğurt çorbalarını tercih etmelisiniz.

 5. merziye

  selamlar adapazarından yazıyorum 3 sene önce gittiğim bir seyahatte ishal oldum her sene tekrarlıyor ,yazları,2 gün iyi sonra tekrar dr gittim ilaç kullanıyorum ama tekrarlıyor sadece sıkı perhiz yapmadım bu geceden başlıyorum .sorum nekadar zaman sürerse tehlikeli bu arada bol su içiyorum şimdiden teşekkürler.

  • sevgili merziye iki günde uzun ama bunun tekrar etmesi düşündürürücü o yüzden muayene olmanız gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.