geçmeyen karın ağrısı

merhaba,eşim 36 yaşında. eşimde ağustos dan beri arar mide ağrısı sandığımız ağrılar olur 2-3 saat sonra geçerdi. en son bayramın 4.günü cuma günü aşırı karın ağrısı, mide bulantısı sebebiyle hastaneye gittik. hemen buskopan serum, diyazem ve mide için ilaçlı bir serum verildi. kan ve idrar tahlili yapıldı. kan da enfeksiyon olabileceğini ve idrarında kan saptandı ama ağrısı hiç dinmedi.ultroson istediler ve ultrosonu çeken doktor çok fazla gazdan dolayı mide ve bağırsakları göremediğini, ama safra kesesinde 8 mm taş gördüğünü söyledi. şimdi safra kesesi için antibiyotik, gaz giderici bir hap ve lansor ayrıca buscoğan ağrı kesici kullanıyor ama cuma günüden bu güne 5 gündür hiç bir şekilde ağrısı dinmedi. internetten araştırdım ve pankreas kanseri böyle kaç gün geçmeyen karın ağrısı olurmuş. sizce safra taşı bu kadar ağrı yaparmı. şimdi doktoru ricilaks diye bir ilaç verdi onu içip yarın üroloğa gidecek. sizde ultroson yada renkli çekilen ultronda her şey gözkür mü…allah korusun pankreas kanseri olabilir mi? yorumunuz ve tavsiyelerinizi rica ediyoruz? teşekkürler,

29 yorum “geçmeyen karın ağrısı

 1. ezgi

  Merhaba benim 2 gündür acayip derecede karın ağrısı ve mide bulantısı var ama mide bulantısını çıkaramıyorum bide bağırsakalrım sanki yer değiştirir gibi oynuyor ishal var ateş gibi şeyler yok sizce bu ne oluyor bunun yüzünden sporumu aksatıyorum çok kötüyüm

  • Hazımsızlık, şişkinlik, geğirme, mide yanması,midede ağrı, karın bölgesinde rahatsızlık, bulantı, kusma, kilo kaybı, kilo artışı gibimide şikâyetleri, erişkin nüfusun neredeyse tamamında görülüyor. Türkiye’de hastaneye yapılan başvuruların yaklaşık yüzde 15’i,mideye ait olduğu düşünülen şikâyetler nedeniyle gerçekleşiyor. Doç. Dr. Serdar Akça, “Hastalar mideyle ilgili olarak en çok karın ağrısı ve hazımsızlık şikâyetleriyle doktora başvuruyor” diyor.

   622084_detay.jpg

   HASTALIKLAR VE BAŞLICA BELİRTİLERİ

   En sık rastlanan mide rahatsızlıkları arasında ülser, reflü ve gastrit bulunuyor. Mide stromal tümörleri ve dumping sendromu gibi hastalıklar da ender görülen mide rahatsızlıkları arasında yer alıyor. Mide hastalıkları ile ilgili olan ağrı genellikle üst karın bölgesinde hissediliyor. Yanıcı veya kazınma hissi şeklinde görülebildiği gibi, bazen de dolgunluk hissi yaşanabiliyor. Doç. Dr. Akça,mideyle ilgili başlıca hastalıkların, kendilerini hangi belirtilerle ele verdiklerini şu şekilde özetliyor:

   ONİKİ PARMAK BAĞIRSAĞI ÜLSERİ: Oniki parmak bağırsağı ülserinde yanma ve kazınma hissi şeklinde ağrı görülüyor. Bu durum hasta açken artış gösterip, yemekle birlikte düşüşe geçiyor. Ağrı, hastayımide kazınması hissiyle uyandırabiliyor. Bu ülser, sigara içenlerde ve erkeklerde daha sık görülüyor. ‘Peptik ülser’ olarak da adlandırılanmide ve onikiparmak bağırsağı ülserleri, mevsimsel dalgalanma gösteren ve bahar aylarında daha fazla görülen rahatsızlıklar. Bu artışın, çevresel nemve ışık faktörlerinden kaynaklandığı düşünülüyor. Ülser olmadan hazımsızlık çeken bir grup hastada isemevsimsel gıda tüketiminin (bahar aylarında daha fazla tüketilen çiğ sebze vemeyvenin) hazımsızlığa yol açtığı ileri sürülüyor. Peptik ülser genç erkekleri daha fazla etkilerken, ağrı kesici kullanan orta yaş üstü kadınlar da risk altında bulunuyor.

   GASTRİT: Özellikle bazı yiyecekler tüketildikten sonra ortaya çıkanmide yanması,midede ekşime, gaz ve şişkinlik şikâyetleri daha çok gastritte ortaya çıkıyor. Gastrit tanısında biyopsinin büyük önemi var. Gastrit her yaşta görülebiliyor ve cinsiyet ayırt etmiyor. Ancak ağrı kesici kullananlarda görülme sıklığı artıyor.

   ÜLSER: Acıkınca artan,midede yanma ve kazınma hissi ile ortaya çıkan ağrı ülsere işaret ediyor. Ülser hastaya çok sayıda rahatsızlık verip;mide kanaması,midede delinme gibi şikâyetlere yol açıyor. Bu hastalık, doğru tanı ve tedaviyle engellenebiliyor.

   REFLÜ: Kişinin yemekten sonra veya öne doğru eğildiğinde yediklerinin ağzına gelmesi ya da göğüs arkasında yanma hissetmesi, reflü hastalığını düşündürüyor. Reflü, çok yaygın ve masumbir hastalık olarak görülürken; kontrol altına alınamayan bir grup hastada, özellikle yemek borusununmideyle birleştiği yerde, kanser riskinde artış söz konusu olabiliyor. Bu sorunun fark edilerek önlenmesimümkün. Reflü hastalığı her yaşta görülmekle birlikte yeni doğan bebeklerde, kilo fazlası olanlarda ve 40 yaşını aşmış kişilerde daha fazla gözleniyor.

   BESLENME ÖNERİLERİ

   Uzun zaman aç kalmayın, az ve sık yemek yiyin, yemeklerinizi iyi çiğneyin.

   Tahıl tüketiminizin (ekmek, makarna, pirinç, patates, vb.) yeterli olmasına dikkat edin.

   Tereyağı ve kuyruk yağı gibi doymuş yağlar yerine zeytinyağı gibi doymamış yağları tercih edin.

   Aşırı miktarda kırmızı et tüketmeyin. Protein ihtiyacınız için tavuk, balık ve kurubaklagil yiyin.

   Yeterli miktarda süt ve süt ürünü tüketin.

   Şekerden, şekerli içeceklerden ve şerbetli tatlılardan uzak durun.

   Tuzu azaltın.

   Kızartma ve mangaldan kaçının. Haşlama yiyeceklere ağırlık verin.

   Read more: http://www.saglikekibi.com/can/mide-hastaliklari/doc-dr-serdar-akca-ust-karin-agrisi.html#ixzz3aksow3pW

 2. burak

  Öncelikle merhaba yaklaşık 3 gündür göbek deliğinin altında bi karın ağrım var ishal kusma kabızlık ates vs. Hicbir sey yok sadece gobek deliginin biraz altında sızım var ne yapmalıyım…

  • bağırsak hareketliliği varmı

 3. cahit

  Selam hocam 3 gündür mide agrim var bazen cok kötü ağrıyor bazende hic ağrı yapmıyor
  Afedersiniz ama idrarimda siyah geliyor lütfen yardımcı olurmusunuz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>