Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva
Anasayfa > genital bölgemin iç dudak kenarında sivilce Hastalığı ve Tedavisi

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

genital bölgemin iç dudak kenarında sivilce

Soru :

merhaba hocam yaklasık bır senedır ara ara genıtall bölgemde bazen dış dudak bazem ıc dudaklarında sivilce cıkıyor sısıyor ve bazen kendı patılıyor bazen ben patlatıyorum ıcınden krem rengı sıvı cıkıyr ve bıraz daha sıkınca kan gıbı bır sey cıkıyor dktra gıttım genıtal mantar dedı ve genıtal bolgemde dudakları yanında kırmızılık var minik minik krem verdı travocort dıye bırde funıt dıye bır ılac verdı pek ıse yaramadılar ne oldugunu anlamadım yardımcı olun lütfen btsn bu kabus artık..

Sorunuzun Cevabı

Abse ise son derece rahatsızlık verici bir durumdur. Vajina girişinde kızarıklık ve şişlik bulunur. Ancak en önemli sorun şiddetli ağrıdır. Bu ağrı otururken ve yürüken de kendini belli eder ve kişi oturmakta ve yürümekte güçlük çekebilir ve büyük acı yaşayabilir. Dinlenmek ve hareketsiz kalmak ile ağrı çok fazla azalmaz. Ağrının şiddeti absenin büyüklüğü ile direkt orantılı değilir. Küçük bir abse bile çok fazla ağrıya neden olabilir. Ağrının şiddeti zaman ilerledikçe artabilir ve ağrı kesicilere yanıt vermez.

Abse ya da kist çoğu zaman tek taraflı olmakla birlikte nadiren aynı anda her iki tarafta da görülebilir.

Nedenleri

Bartholin bezinin salgısını dışarıya taşıyan kanallarda tıkanıklığa neden olan faktörler bilinmemektedir. daha önceden bu bölgede geçirilmiş cerrahi girişimler risk faktörü olmakla birlikte hastaların neredeyse tamına yakınında böyle bir operasyon öyküsü bulunmamaktadır. Kısacası bartolin kistinin nedeni bilinmemektedir.

Öte yandan abse söz konusu olduğunda yapılan kültürlerde en sık karşılaşılan mikroorganizmalardan birisi gonore yani bel soğukluğudur. Bir diğer sık karşılaşılan mikroorganizma da klamidyadır. Bununla birlikte koli basili olarak bilinen ve barsaklardan bulaşan E.coli bakterisi de sıklıkla saptanan mikroorganizmalardandır.

Bartholin abselerinin büyük bir kısmında olaydan tek bir bakteri türü sorumlu olmayıp pekçok değişik bakteri bir arada bulunmaktadır.

En sık karşılaşılan mikroorganizmaların gonore ve klamidya olması nedeni ile uzun yıllardır barholin absesinin cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu düşünülmekle birlikte günümüzde tek nedenin bu olmadığı kabul edilmektedir. Ancak Bartholin absesi olan kadınlarda diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile ilgili araştırmaların da yapılması yararlı olacaktır.

İleri yaştaki kadınlarda ise çok nadir olmakla birlikte bartholin bezine ait kanserler göz ardı edilmemelidir.

Tedavi

Herhangi bir şikayet yaratmayan küçük kistlerin tedavi edilmesi gerekmeyebilir. Böyle bir durumda ılık oturma banyolarının yararlı olabileceği ileri sürülmektedir. Ancak büyük ve yakınmaya neden olan kist ya da boyutu ne olursa olsun abse varlığında cerrahi tedavi gerekir.

Carrahide temel hedef mümkün olduğunca bartholin bezine zarar vermemektir. Kist ya da abse tamamen çıkarılabileceği gibi sadece bir delik açılarak içindeki iltihaplı sıvının dışarı akması sağlanabilir. Böyle bir durumda kist duvarları dışarıya doğru dikilerek abse duvarlarının yeniden kapanması engellenir. Bu işleme marsupializasyon adı verilir. Atılan bu dikişler kendiliğinden eriyen türden olup sonradan alınması gerekmez.

Cerrahi girişimler lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir ancak abse durumunda iltihaplı alanda lokal aneztezik ilaçlar fazla etkili olmayacağından genel anestezi tercih edilmelidir. İşlem genelde 10-15 dakika kadar sürer ve ameliyat sonrasında kişinin ağrısı dramatik şekilde bir anda iyileşir. İşlem sonrası duvarların hemen kapanmasını engellemek ve biriken sıvının dışarıya atılmasını sağlamak amacıyla kist içine gazlı bez benzeri maddeler konulup birkaç gün sonra çıkartılabilir.

Bartholin absesinin tedavisinde cerrahi dışında sadece antibiyotik ile tedavinin yeri yoktur. Operasyon sonrasında ise antibiyotik sadece cinsel yolla bulaşan bir hastalık ya da vajinal enfeksiyon saptanması durumunda verilir. Bartholin absesinde cinsel yolla bulaşan bir hastalık yoksa eş tedavisine de gerek yoktur.

Operasyon sonrası bir miktar kanlı akını olabilir. Bölgenin tamamen iyileşmesi yaklaşık 2 hafta sürer ve bu süre içinde cinsel ilişki, havuz, deniz, jakuzi vb önerilmez. Ayakta duş şeklinde banyo yapmanın ise bir sakıncası yoktur.

İşlem sonrası hafif ağrı olabilir ve bu ağrı basit ağrı kesiciler ile kolaylıkla giderilebilir.

Çok nadiren abse kendiliğinden açılabilir ve hastanın yakınmaları biranda azalır.

Etiketler: , , ,

09 Şubat 2011

“genital bölgemin iç dudak kenarında sivilce” için 51 Yorum

 1. gmz diyor ki:

  1senedir sag iç dudağımda Parça Parça bişiler oluştu ve dudağın üst kısımda hem sağda hem solda ufak kırmızı kabarcık var adet olunca yanında bıtane daha çıkıo 3 doktor değiştirdim bir Sürü krem ilaç kullandım geçmedi 2 aydır klitorisime vurdu mantar ilacı kullanınca acayip şişti kocaman oldu adet görünce şişlik indi ucunda böle batma şişlik oluşuo battiyotla siliyorum suan gene krem kullanıyorum ama geçmio bekarım ilişkim olmadı ne yapmam gerekir bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

 2. necla diyor ki:

  Yaklasik 8yildir Cinsel organ iç dudak ta minik kum tanesi gibi cok sert bişey vardı. Hic buyumesti.ama şu sira 3-4 gündür biraz büyüme ve dış yuzeyinde tirtikli bir durum oldu.degince aciyor.ne olabilir.ne yapmalıyım. ..

 3. Esra diyor ki:

  Merhaba ben 21 yaşındayım. Yaklaşık 6 aydır küçük dudakta alt ve üstünde ilthapsız sivilce şeklinde oluşumlar var. Geçen sene dış dudakta çok daha küçüğü. Çıkmıştı travazol diye mantar ilacı kullandım dışında bir daha çıkmadı ama içinde çıktı ve geçmiyor. Agrı yapıyor. Ne yapmalıyım?

 4. Güzel diyor ki:

  Merhaba. Ben 16 yaşındayım. Vajinamda dış dudak ve iç dudak arasında nohut büyüklüğünde bir şey çıktı. 2 gündür duruyordu. Ben geçer diye düşünmüşüm ama bugün başını sıktığımda ilk iltihap sonra da kanlı sıvı çıktı. Ve sıktıkça çıkmaya devam etti.sizce sorun nedir? Bir de gene aynı bölgede beyaz küçük küçük şeyler var. Görülebilir şekilde. Bunlar sivilce mi?

 5. deniz diyor ki:

  Kontrol edilmese olmaz mi peki

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz