göğüs çevresindeki ağrı

göüğs çevresinde ağrı oluyor. Sıkıştırıyor ağrı yapıyor ve sırtıma vuruyor şimdide sol koluma vurdu ağrısı bazende yolda yürümekte zorluk çekıyorm (fazla kilolu Değilim)

8 yorum “göğüs çevresindeki ağrı

 1. Derya

  Merhaba. Yaklaşık 1 haftadır göğsümde ara ara şişme meydana geldi ve 1 haftadan beri devam eden göğüs çevresinde ağrılarım var. Regl dönemime henüz 10 gün var .Gebelik olabilir mi ?

  • hormonlarda etkin olabilir kontrol etmek gerekiyor

 2. semra

  merhaba bnm üç buçk aylk bebeqım war emzırıyorum we dunden beri sol göğsümün etrafında ağrı var sol trafıma yatamıyorum bebegımı kucagıma sol tarafına alamıyorum benı aydınlatırsanız sevınırım sımdıden tsekkur ederim

 3. kadir

  merhaba adım kadir adanadan yazıyorum efendim benim sol tarafımda biraz sitresede girsem çok uzun süreli kalp atışı gibi sol tarafımda agrı oluyor ve sürekli lütfen yardım edebilirmisiniz dra gidecem ne söyliceğimi ne yapacağımı bilmiyorum benim dedem kalp krizinden öldü sadece bilgi amaçlı yazıyorum

  • sevgili kadir panik atak sorunu yaşıyor olabilirsiniz kontrol etmek gerekiyor

 4. şener

  midemde yanma ve ağrı vardı sonradan sol göğsüme vurdu günde 2 3 defa oluyor şimdide sol kolumda ağrı oldu beni aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 5. Kalp hastalıklarının büyük bir kısmı daha önce ciddi bir belirti vermeksizin aniden ortaya çıkar. En tipik belirtisi göğüs ağrısıdır. Bu nedenle göğüs ağrısı ile ilgili şikayetlerin kaynağı iyice araştırılmalıdır.

  doktorunuz size bazı sorular soracaktır.

  -Göğsünüz mü ağrıyor?
  – Ağrı ile birlikte yanma, sıkışma, ağırlık hissi de mi var?
  – Ağrı kola, boyuna, mide ve sırta yayılıyor mu?
  -bir kalp hastası mısınız?

  Göğüs ağrısı herhangi bir yaşta, herhangi bir yerde ve herhangi bir işi yaparken görülebilir. Gelip geçici olabileceği gibi, bazen sık sık da görülebilir. Öyle ki sıradan bir ağrı gibi alışkanlık yaptığı zannedilebilir.
  Göğüs ağrısı kalp krizinin habercisi olabilir

  Psikolojik sebeplerden akciğer, göğüs duvarı, kemik ve kas hastalıkları, yemek borusu ve göğüs kafesi büyük damarlarına kadar birçok sebepten göğüs ağrısı oluşabilmektedir. Ancak tüm bunların dışında kalbe ait sebepler ayrı bir önem arz etmektedir. Kalp kası kanlanma eksikliğinin en önemli belirtisi göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısının bu açıdan değerlendirilmesi önemlidir.

  Göğüs ağrıları kalbin kanlanma eksikliği sonucu oluşabildiğine göre, bu durum kalp kasını besleyen koroner damarların daralmasının, dolayısıyla olası bir kalp krizinin habercisi olabilir.

  Herşeyden önce sigara içen, şeker hastalığı, hipertansiyon ve şeker hastalığı olan, ailesinde özellikle genç yaşta kalp krizi hikayesi bulunan şahıslarda göğüs ağrısını dikkatle değerlendirmek gerekir.

  Kalbe ait göğüs ağrısı genellikle yürümekle özellikle yokuş yukarı ve yemekten sonra ortaya çıkar. Göğüste ağrı, baskı veya sıkışma hissi olarak tanımlanır. Çoğunlukla göğsün üst kısmında hissedilmesine rağmen bazen orta, alt kısmında ve sıklıkla sol tarafta hissedilir. Göğsün sol tarafından sol kola doğru yayılımı olabilir. Angina pektoris dediğimiz bu tip göğüs ağrısı kararlı ve sabit olup, eforla ortaya çıkmışsa 5-10 dakika dinlenmekle geçer.

  Uzun süren (saatlerce) göğüs ağrıları kalp krizinin belirtisi olabileceğinden uyanık olmak gerekir. Bu durumda bir kardioloji uzmanına müracaat edilmelidir.

  Kalp ağrısı göğsün orta hat kemiği arkasında ve orta hattın hafif sol tarafında hissedilir. Ancak göğüs boyunca iki taraflı, daha çok sol taraf olmak üzere kollara, boyun ve çeneye yayılma eğilimindedir. Daha az sıklıkla sol kürek kemiği ve omuz bölgesine yayılabilir. Bazen başlama noktası mide bölgesi de olabilir. Nadir de olsa koldan başlayıp göğse yayılır ya da sadece kolda hissedilebilir.

  Efor ile gelen ağrı kalp ağrılarının en sık görülen şeklidir. Ağrı kalp kasının kan ihtiyacını arttıran herhangi bir sebeple ortaya çıkabilir. Ağır bir yemekten sonra, heyecan, gerilim, öfkelenme, soğuk-sıcak havada rüzgara karşı yürürken veya ağır bir yük taşımakla kolayca oluşabilir.

  Herhangi bir iş yapmakla gelen ağrı dinlenmekle geçmiyorsa işte o zaman korkulan kalp krizi yaklaşmış olabilir. Göğüs ağrısı, kalbi besleyen damarlarda ciddi daralma varsa, çok ufak eforlarda, heyecanlanma ve streste, bazen rüya görme ile uykudan uyandırma şeklinde olabilir.

  Göğüs ağrısı istirahatte geliyorsa, alışılmışın dışında uzuyorsa, dil altı ilacı almakla geçmiyorsa, daha düşük seviyeli eforlarla geliyorsa, koroner damarda daralan bölgede pıhtı oturma işi başlamışsa tedaviye hemen başlanmazsa kalp krizinin yaklaştığını haber verir.

  bu belirtiler ihmal edilmemelidir. Artık, modern cihazlar kullanılarak göğüs ağrılarının kalp ilişkisi çok kolay çözümlenebilmektedir.

  Risk faktörleri fazlaysa ve göğüste ağrı oluyorsa zaman kaybedilmemelidir.

  Benim size önerim ; bizzat doktorunuza muayene olarak gerekli kalp elektrosu, eforlu kalp elektrosu, kalp ekosu ve diğer daha ileri tetkiklerin yapılması , ilgili röntgen filmlerinin çekilmesi ve rahatsızlığınızın net olarak teşhis edilerek , buna uygun tedavinizin yapılması olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>