Göğüs küçüklüğü

18 yaşındayım.gögüslerim arkadaşlarıma oranla daha küçük ve yaklaşık 1 yıldır büyümüyor.gerçekten de bakıldığı zaman çok küçük duruyorlar.biraz daha büyümeleri içn ne yapmalıyım:(

Cevap

Genetik yatkınlık, yumuşak cilt, bağ dokusu zayıflığının artması, gebelikler, yaş dönümü, kilo kaybetme, normal biyolojik yaşlanma ve başka çeşitli faktörler ya başlangıçta küçük olan göğüslerin nedenidir ya da yaşın ilerlemesiyle birlikte göğüslerin şekil ve güzelliğinin bozulmasına neden olurlar.

Bu değişiklikler az ise çoğu kadın ve eşi için problem olmaz. Ancak birçok kadın kişiliğinde eksiklik duygusu yaşar ve göğüslerinin iyi formda olmasını şiddetle arzular. Göğüslerin küçük olması gibi, büyük olması da kadınların gardıroblarıyla sorunlarını artırır ve yaşam kalitelerini ileri derecede kısıtlar.

Göğüslerin büyümesi özellikle gebelikten sonra, ya da yaş dönümünde hormonal değişikliğin belirgin olduğu dönemlerde artar.

göğüs büyütme başlıca 3 türlü olur.

1) egzersiz
2) bitkisel ürünler
3) ameliyat

Göğüs büyütücü egzersizler şunlardır :

1- Daire çizin..
Yere dümdüz, sırtüstü uzanın. Bacaklarınız dizlerinizden bükük şekilde dursun. İki elinize dambıl ya da 1’er litrelik su şişeleri alın. Şimdi ‘dambıl fly’ hareketini yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için, Kollarınız gergin bir şekildeyken havada yukarıdan aşağıya büyük daireler çizin. 12 kez tekrarlayacağınız bu hareket göğsünüzün tam açılmasını sağlar ve sarkmaları önler.

2- Şınav çekin..
elleriniz ve dizlerinizin üzerinde durun. Dirsekleriniz yana doğru bakmalı. Kollarınızı dirseklerinizden büküp aşağı yukarı doğru inip çıkarak şınav çekin. Bu hareketi 12 kez tekrarlayın. Hareketler sırasında düzenli olarak nefes alıp vermeyi unutmayın. Bu hareketle göğüs ve arka kol kaslarını çalıştırmış olacaksınız. Bunun dışında ön omuz kaslarınız da aktif hale gelecek. Şınav, özellikle kuvvetsiz olanlar ve yeni başlayanlar için oldukça iyi bir başlangıç hareketidir.

3- Açıp, kapayın..
Yerde, dizlerinizin üzerinde durun. Gövdeniz mümkün olduğunca dik olsun. Ellerinize yine ağırlıklar alın ve kollarınızı dirseklerden bükük şekilde ortada birleştirin. İki kolunuzu da yanlara doğru açın. Ardından ilk pozisyonunuza dönün. Bu açıp kapama hareketini aynı şekilde 12 kez tekrarlayın.

4- tam şınav çekme.
Kollar tamamen gergin olsun. Tüm vücut ağırlığınız kollarınızın üzerinde. Yine düzenli nefes alış verişine dikkat ederek şınav çekin. Fakat karnınızın yere değmemesine dikkat etmelisiniz. Bunun için 4 -5 cm. bir alçalma yapmanız yeterli. Başta zorlansanızda 12 kez yapmayı ihmal etmeyin. Bu sayıyı gün geçtikçe daha da artırabilirsiniz. Bu hareketin tüm göğüs kaslarınızın çalışmasını sağladığını da ekleyelim.
Bu egzersizler göğüslerinizi forma sokacak ve daha dik durmasını sağlayacaktır.

göğüs büyütücü bitkilere gelince…

1- Bir tencereye yarım litre su koyup içine 250 gr. kadar çemen otu filizi atın. Üzerine birer ya da ikişer çimdik anason, fesleğen, frenk kimyonu, dereotu, rezene, meyan kökü tozu, mercanköşk ve limon otu ekleyin. Hepsini karıştırıp kaynatın ve altını kapattıktan sonra soğumaya bırakın. Karışımın suyundan her gün 1-2 bardak için. Lezzet vermesi için limon suyu ve bal da ilave edebilirsiniz.

2- Damiana: Özellikle afrodizyak olarak tanınır. Günümüzde birinci sırada kadın rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.

3- Melek otu: Kadın rahatsızlıkları en önemli kullanım alanıdır. Dolaşım bozukluğu, kabızlık, diyabet, kanser de kullanılmaktadır. Kadında hormon metabolizmasına etki gösterir.

4- Oğul otu: Anti mikrobik özelliği vardır. Huzursuzluk, korku ve yara iyileşmesinde kullanılır. Kas kramplarını çözer.

5- Aslan kuyruğu: Çayı yıllardır kalp problemleri ve kadın rahatsızlıklarında etkin bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

6-Bostan otu: Çok eski yıllarda sarılık, böbrek/ mide rahatsızlıkları, migren problemlerinde kullanılıyordu. Uzun yıllardır kadın rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.

7- testere palmiyesi: Çok sayıda sağlık problemlerinde kullanılmaktadır. Erkeklerde prostat sorunlarında, kısırlık ve iktidarsızlık için kullanılıyor. Bu etkin bitki kadında da bir dizi tedavi olanakları sağlamaktadır. Meme bezlerinin gelişmesine neden olur.

8-Yam kökü: Meksika’da eski yıllarda Chiapas kabilesi kadınların doğum yapması sırasında bu bitkiyi kullanıyordu. Kadınlarda hormon yapımını uyarıcı etkisi vardır ve memeleri büyütür.

9-Kara hindiba: En önemli etkisi karaciğer üzerinedir. Safra akışını düzenler. Hindistan’da karaciğer hastalıklarında sıklıkla kullanılır. Vitamin ve mineralin zengin kaynağıdır. Avrupa’da salata şeklinde tüketilmektedir. Zararlı kimyasal ilaçlara, operatif müdahalelere ve implantlara karşı doğal bir alternatif olup, güzel göğüslere sahip olmak için ideal bir yöntemdir. Kapsüllerinden 6 ay süresince günde 2 kez 3’er kapsül alınır. Etkiyi artırmak için kremleriyle birlikte kullanılabilir. Daha sonra 3 ila 4 ayda bir 2-3 hafta süreyle alınmalıdır.

Özetle ; şevket otu, karahindiba, hayıt, kava kava, melet otu ve beşparmak otları yüzyıllardan beri bilinen ve kullanılan bitkilerdir. . Bu bitkiler sayesinde hormonlar dengelenir, kan dolaşımı artar ve göğüs kasları güçlenir ve bir beden büyüme olur.

Ameliyat konusuna gelince…

Eğer çok fazla sarkıklık varsa , cerrahi müdahale gerekir..
Göğüs büyütme için implantlar (İçi silikon jeli ya da serum fizyolojik dolu pedler) göğüs dokusunun içine yerleştirilmektedir. Yerleştirme göğüs kasının altında ya da üstünde olabilir.

Bireysel faktörler incelenerek ve kişinin isteği göz önüne alınarak; operatör, operasyon uygulanacak kişi ile birlikte implantın büyüklüğü, çeşidi ve konacağı yer hakkında karar verir. Kuşkusuz her cerrahi girişimde olduğu gibi, göğüs büyütme ameliyatının da komplikasyonları ve riskleri vardır.

a) Pıhtı ile damar tıkanması
b) iltihaplanma
c) Bazı vakalarda implant çevresindeki bağ dokusunda artış ve sertleşme olmakta, bu oluşum implantı sıkmaya başlamakta, göğüs dokusunu sertleştirebilmekte ve göğsün şeklini değiştirebilmektedir. Böyle bir durumda implantın alınması gerekebilir.
d) Seyrek olarak da özellikle trafik kazaları ya da göğüslere olan darbeler sonucunda implantın kapsülü yırtılabilir. Bu durumda implantın jelatin kıvamındaki silikon içeriğinin ameliyatla alınması ve yeni bir implant konması gerekmektedir.
e) Implantın en önemli riski mamografi bulgularının değerlendirilmesini zorlaştırmasıdır. İmplant, göğüs dokusunun net görülmesine engel olmakta ve kanser oluşumu gözden kaçabilmektedir.

Benim size önerim ; öncelikle egzersiz ve bitkisel çözümlerle göğüs büyütmeniz , eğer sonuç alınamazsa en son çare olarak bizzat bir plastik cerrahı tarafından ameliyat edilmenizdir.

30 yorum “Göğüs küçüklüğü

 1. Aslı

  Hocam Merhaba bi bakarmisiniz
  Hocam 17 yasimdayim gögüsüm cook küçük
  Bunun için ne yapmam lazım Tedavisi Var mı

  • hormonlarınız normal mi

   • Aslı

    Hayır hocam değil
    Aşırı polistik over yaziyodu ?

 2. Beste

  HOcam 17 yaşındayım ama gögüslerim büyümüyor 70 bile yok psikoloJim çöktü erkek arkadaşım ilerde sıkıntı etmiyo ama benn ediyorum belkide teselli etmek için diyo ben ne yapcam çok rahatsızım

 3. irem

  Hocam adet olmuyorum doğum kontrol haplari yerine doğal yollara icilen bişe yokmudur hormonları düzenleyen

 4. burcu

  Hocam ben 17 yaşındayım adet olmuyorum ve gögüslerim çok küçük büyümüyor
  kadın doguma gittim test yaptı ve bana tarlusal yazdı adet gördüm geri çagırdı hormonlarda düzelme yok dedi
  Qlairista yazdı dogum hapıymış açıkçası korkuyorum içmeye farklı bir hap NE YAPMAM LAZIM BU İLAÇ NEDİR

  • hormonlarınızı düzenlemek için vermiş doktorunuz eğer tedavisi sizi ikna etmediyse başka bir doktorla görüşebilirisniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>