göğüste kitle

merhabalar yaklaşık 1 haftadır sol gögüsümde üst kısmında ceviz büyüklüğünde sert bi kitle elime gelmektedir.agrı veya sancı yok dısardan bellı olmuyo.fakat yinede endişeleniyorum.bu konuda bilgi alabilirmiyim ? çok teşekürler şimdiden

5 yorum “göğüste kitle

 1. gülizar

  merhaba hocam.. ben 20 yaşındayım kasım ayı baslarında sol göğüsümde bi sancı oldı ağrıdı dokundukca acıyordu gün gectikce sol göğüsümün üst kısmında ceviz büyüklüğünde bi kitle olustu dıstan belli olmuyo dokunduğunda ise acıyo.. doktora gitmedim gecer belki die ama gecmedi bana bi cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkür edrim..

  • sevgili gülizar süt bezi veya beze olabilir size önerim mutlaka bir uzman hekime vakit geçirmeden muayene olmanızdır

 2. Melek

  Merhaba ben 19 yaşındayım.Bundan yaklaşık 2 buçuk ay önce sağ göğsümde bir kitle olduğunu farkettim ve bu bazen koluma ağrı yapıyordu ve baskı olduğunda acıyordu.Genel Cerrah Uzmanına gittiğimde ultrason sonucumda (Sağ meme saat 11 hizasında aerolaya 5-6 cm uzaklıkta yaklaşık 18*12 mm boyutlarında, nispeten düzgün lobüle konturlu, hipoekoik solid kitle lezyonu izlenmiştir.Ön planda fibroadenom lehine değerlendirilmiştir.Diğer sonuçlar normaldir.) 2 ay sonra tekrar kontrole gittiğimdeki ultrason sonucu ise ( Sağ meme saat 11 hizasında 18*10 mm boyutlarında lobule konturlu posterior akustik güçlenme ve kenar gölgesi veren hipoekoik kitle lezyonu izlendi.Ek olarak da Sol memede aerola düzeyinde saat 6 hizasında 4*2 mm boyutlarında kist izlenmektedir.) Sizce ultrason harici ek birşey yapılmasına gerek varmıdır.Bu sonuçları devlet hastanesinde aldım ve açıkçası içim pek rahat etmedi.Sizce tekrar özel bir doktora gitmelimiyim yoksa bu sonuçlara bakarak gerek olmadığını devlet hastanesindeki doktorun dediği gibi 3 ayda bir kontrole gitmeminmi daha doğru olduğu konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürler…

 3. Bu konuda ayrıntılı bir bilgi vermek gerekirse

  Meme kitleleri iyi huylu (selim) veya kötü huylu (habis) olabilirler. Memede iyi huylu kitleler: 1. Kistik Hastalık (Fibrokistik meme hastalığı): Kadınlarda en çok görülen meme kitlesi sebebidir. Bu kistlerin içleri sıvı dolu olup adet öncesi dönemde sıvı miktarı artar, memede gerginlik ağrı ve hassasiyet ortaya çıkar. Her iki memede de yaygın olup büyüdüklerinde yuvarlak düzgün hareketli sertçe kitleler halinde ele gelirler.


  Genellikle menopozdan sonra kaybolmaya başlarlar. 2. Yağ bezeleri (lipomlar): Değişik büyüklükte tek, ağrısız, yuvarlak değişik büyüklükte meme kitleleridir. İçerisinde yağ dokusu bulunur. Vücudun meme dışında birçok yerinde de görülebilirler. 3. Fibroadenomlar: Daha çok gençlerde görülen, genellikle tek, yuvarlak, oval, sert, hareketli, çoğu zaman ağrısız iyi huylu meme kitleleridir. Çoğunlukla tesadüfen fark edilirler. 4. Papilloma ( intraduktal papilloma): Meme başı arkasındaki ana süt kanalı duvarında gelişen siğil benzeri yapılardır. Meme başından kanlı bir akıntıya neden olurlar.


  Memenin kötü huylu (habis) tümörleri başlıca üç bölgesinden gelişebilir. 1. Meme kanalı kanserleri: En sık olan habis meme tümörü tipidir. 2. Meme bezi kanserleri: Bu kanser türü meme bezinin kendisinden kaynaklanan ve lobüler kanser adı verilen kanser tipidir. 3. Ara dokuların habis tümörleri:


  En nadir olan meme kanseri türüdür ve bez ile kanlarlının arasındaki bölümden kaynaklanırlar. Meme kitleleri başlıca ikiye ayrılır. İlki elle fark edilebilen kitlelerdir. İkincisi ise elle fark edilmeyen ve sadece görüntüleme yöntemleri ile belirlenebilen tümör tipleridir.


  Burada aşağıdaki yöntemlerden yararlanılır.

  1. Meme ultrasonu: Özellikle kistleri, katı (solid) kitlelerden ayırt etmekte faydalıdır.

  2. Mamografi: Elle hissedilemeyen çok küçük kitlelerin bile görülmesini sağlar. Özellikle 40-50 yaşından itibaren düzenli aralıklarla yapılması tavsiye edilmektedir.

  3. İğne biyopsisi: Kitle içerisinden hücre örneği alarak mikroskop altında inceleme amacıyla yapılır. Özellikle elle hissedilebilen kitlelerde önem kazanır.

  Meme kitlelerin değerlendirilmesinde:

  1. Elle muayene: Kişinin kendi kendini veya hekim tarafından yapılan elle muayenedir.

  2. İğne ile sıvı örneği alınması: Hekim tarafından yapılır. Memedeki kitle içine enjektörle girilir ve eğer sıvı varsa enjektör içine çekilir.

  Bu yötemle kitlenin kist veya katı olup olmadığı tesbit edilmiş olur. Aynı zamanda alınan sıvı patolojik incelemeye gönderilir. Kistik kitleler bu yöntemle boşalırlar ve aynı zamanda tedavi edilmiş olunurlar.

  3. İnce iğne aspirasyon biyopsisi: Katı (solid) kitle varlığında uygulanır. Enjektöre hücre emilir, bu hücreler cam üzerine püskürtülüp patoloji uzmanı tarafından incelenir. İşlem direkt olarak hissedilen kitleden veya ultrasonografi eşliğinde yapılabilir.

  4. Ultrasonografi: Memenin ses dalgaları ile incelenmesini sağlar. Memedeki kitleleri, kitlenin kistik veya katı olup olmadığını belirlemede faydalıdır.

  5. Mamografi: Memenin röntgen ile incelenmesidir. Erken dönemde meme kitlelerinin tanısını sağlar. Kitlenin iyi veya kötü huylu olduğunu belirleyebilir. Bazen kitle ele gelmeden tanı koydurabilir.

  6. Biyopsi: Kitlenin lokal veya genel anestezi ile cerrahi olarak çıkartılmasıdır. Kitle tamamen (eksizyonel) veya kısmen (insizyonel) olarak çıkartılıp patolojik incelemeye gönderilir.

  Memede kitle tespit edildiği zaman hekim bu yöntemlerin bir veya birkaçını uygulayarak kitleyi incelemeye alır ve kesin tanıya varılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>