Göz yanması ve sorunum

Hocam iyi gunler.ben 26 yasindayim.benim sikayetim gözumdeki yanma ike birlikte goz akindaki sararma.goz bebeginin iki tarafindada sararma olusmustu ve daha fa artmis durumda.gittigim doktorlar test yaptılar bilurubinlere baktilar ama pek yararli olamadilar.bunun bir tedavisi yok mu lutfen yardimci olun

Cevap
Göz yanması hissi başka bir problemin habercisidir. Göz kuruluğunun en yaygın belirtisi göz yanmasıdır.

Göz yanmasının diğer bir sık görülen nedeni, göze yabancı madde kaçmasıdır. Çoğu durumda, bu maddenin gözden çıkarılmasıyla birlikte yanma hissi azalır ve bir zaman sonra da tamamen kaybolur.

Ayrıca, şu hastalıkların bir belirtisi ve sonucu olarak göz yanması oluşur:

Göz kuruluğu
Alerjiler
Göz yangısı (blefarit)
Göz nezlesi (Konjonktivit)
Sjogren sendromu
Fotofobi (ışığa karşı hassasiyet)
Rosacea
Wegener granülomatozisi
Göz Yanmasının Nedenleri
Maalesef gözün yanmaya başlamasının birçok sebebi olabilir. Bu yüzden sadece bu belirtiye bağlı olarak bir tanı konması zordur. Ama çevresel nedenler çoğu kez göz yanmasının sebebidir. Kişi bu çevresel nedenleri ortadan kaldırırsa, göz yanması da kendiliğinden geçer.

Bilgisayarların Ekranlarına Uzun Süre Bakmak
Birçok nedeni olmakla beraber, günümüzde göz yanmasının en yaygın nedeni bilgisayar ve akıllı telefonların parlak ekranlarına uzun süre bakmaktır. Çünkü, normal şartlarda bir insan gözünü dakikada 10-15 kez kırpar. Ama bu ekranlara bakarken sayı 3-4’e kadar düşmektedir. Bu durumda gözyaşları daha çabuk buharlaştığı için gözde kuruluk meydana gelir ve göz yanması hissi oluşur.

Yaşlanma
İnsan yaşlandıkça vücudu ve gözleri daha az yağ üretir. Göz yaşındaki yağın azalması, göz yaşının daha çabuk buharlaşmasına ve böylece gözde kuru noktalar oluşmasına neden olur. Bu kuru noktalar gözün yanması hissini doğurur.

İlaçların Yan Etkileri
Yeni bir ilaç almaya başladınız ve aniden göz yanması arttıysa, doktorunuza danışmalısınız. İlacınızı başka biriyle değiştirmek sorunu kolayca çözecektir.

Göz yanmasının başka birçok nedeni olabilir. Aşağıda bu nedenleri dört başlık altında bulabilirsiniz.

Muhtemel çevresel faktörler şunlardır:

Toz
Rüzgarlı günler
Güneş yanığı
Güneşe uzun süre maruz kalma
Sigara dumanı
Havayla gelen tahriş edici maddeler
Yüzme havuzlarındaki klor gibi diğer tahriş edici maddeler
Saç spreyi ve saç boyası
Kirli hava
Alerjiyle ilgili nedenler şunlardır:

Polen
Toz
Küf mantarları
Hayvan kepeği
Parfüm veya kolonyalar
Hastalıkla ilişkili nedenler şunlardır:

Göz kuruluğu
Göz yangısı (blefarit)
Göz nezlesi
Sjogren sendromu
Fotofobi (ışık korkusu)
Rosacea
Wegener granülomatozisi
Bakteriyel Enfeksiyonlar
Diğer nedenler şunlardır:

Yaş
İlaçlar
Parlak ışık
Göz Yanmasının Tedavisi
Göz yanmasının tedavisi altta yatan nedeni ortaya çıkarıp, onu çözmeye dayanır. Bu yüzden göz yanmasına sebep olabilecek her etkeni gözden geçirin. Ayrıca aşağıdaki tedavi yöntemlerinden bir veya birkaçını uygulayabilirsiniz.

Çevresel Etkenleri Ortadan Kaldırmak
Daha önce belirttiğim gibi, çevresel faktörleri ortadan kaldırmak problemi çözmek konusunda yardımcı olabilir. Örneğin, göze kaçan yabancı bir madde göz yanmasına neden oluyorsa, gözünüzü yıkayıp, gözün temizlenmesini sağlayın. Göz yanması da geçecektir.

Bilgisayar Kullanımını Azaltma veya Göz Damlaları
Aşırı bilgisayar kullanımı neticesinde gözde kuruluk meydana geleceğinden, bu da göz yanmasına sebebiyet vereceğinden bilgisayar kullanımını azaltmanız yararınıza olacaktır. Eğer bunu yapamam diyorsanız, göz damlaları işinizi görür. Yapay gözyaşı damlalarını eczaneden temin edebilirsiniz.

Soğuk Uygulama
Göze soğuk kompres uygulamak yanmayı ve kaşınmayı hafifletebilir. Bunun için buzu ince bir havluyla sarın ve göz kapağının üzerinde biraz bekletin. Eğer göz kapağınızda çapak oluşuyorsa, nazikçe ılık kompres uygulamanız gerekiyor. Bir pamuk yardımıyla ılık suyla göz kapağını yıkayın.

Çay Banyosu
Göz yanması, göz yorgunluğu, göz kızarıklığı için göze çay banyosu yapmayı deneyebilirsiniz. Demlediğiniz çayı oda sıcaklığında soğutun. Daha sonra bir pamuk yardımıyla 40-50 saniye boyunca göze masaj yapın.

Alerjenleri Tespit Edin
Alerji veya kimyasallara bağlı gözde yanma ve kaşınma çok rahatsız edici olabilir. Alerjinin sebebini bulmaya çalışın. Evcil hayvanlar, mevsimsel polenler veya kozmetikler olabilir.

Göz Nezlesi Durumunda İlaç
Göz nezlesi gözde kızarıklığa ya da kanlanmaya ve gözde aşırı sulanmaya sebep olur. Eğer göz nezlesinden şüpheleniyorsanız, ellerinizi daha fazla yıkamayı ve etkilenmemiş göze dokunmamayı unutmayın. Bu enfeksiyon 10 gün boyunca devam eder. Doktora danışarak, vereceği ilacı kullanın.

Antihistamin İlaçlar ve Göz Damlaları
Yapay gözyaşları belirtileri azaltmak için günde birkaç defa kullanılabilir. Doktorun yazdığı antihistaminler de (ağız yoluyla alınanlar, göz damlaları, merhemler) göz yanmasını tedavi edebilir.

Uyarı
Eğer yoğun sarı, yeşil renkte bir akıntı varsa hemen doktorunuza başvurmalısınız. Eğer ışığa karşı bir hassasiyet (fotofobi), gözde aşırı ağrıma veya görmede bir değişiklik varsa, bunlar daha kötü bir problemin belirtileri olabilir, vakit kaybetmeden bir göz doktoruna gitmenizde yarar var.

Online Doktora sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.