gözde kireçlenme

Hocam iyi çalışmalar. Annem 1 yıl önce sağ gözünden katarakt ameliyatı oldu, ameliyat olan gözünde kireçlenme olduğu ve lazer tedavisi olması gerektiği söylendi. Benim sorum ameliyat olan gözde kireçlenme olmasının sebebi kullanılan mercek olabilirmi? Yada sebepler genel olarak nedir göz kireçlenmesinde? Şuan itibari ile yapması gereken en doğru davranış sizce nedir?(lazerle temizletsinmi,ilaç tedavisi için doktorunamı gitsin vb.)Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim, iyi çalışmalar, iyi bayramlar.

Online Doktora sor

5 yorum “gözde kireçlenme

 1. Duygu

  Doktor Anneanneme gözünde kireçlenme olduğunu tedavisi olmadığını ve körlüğe neden olacağını söylemişti. Bunun tedavisi var mıdır ?

 2. Nurcan

  Gözde kireçlenme nedir ve nasıl tedavi edilir

 3. Necla

  3 ay önce multifokal katarakt ameliyati oldum uyumsuzluk ışığa karşı hassasiyet bulanik görme sikayetiyle doktora gittim kireclenme nedeniyle 2 seans lazer tedavisi önerildi Hata ameliyatta mi yoksa doğal süreçten mi kaynaklaniyor Tedirginim hem yeni bir risk ve ilave kaynak talebi
  Teşekkür ve saygılarımla

  • 45 yaş sonrasında, kataraktı olan kişiler artık yakın gözlük kullanmak zorunda kalmayacak. Katarakt ameliyatında takılan multifokal mercekler, hastaların günlük aktivitelerini rahatça yapmalarına olanak sağlıyor. Dünyada uzun yıllardır kullanılan fakat son yıllarda yeni tasarımlar ile birlikte daha da gelişen multifokal mercekler hastaların görme işlevlerinde önemli başarılara imza atıyor. Dünyagöz Hastaneleri’nde kullanılan yeni nesil multifokal mercekler, çok kısa sürede gerçekleştirilen bir operasyon ile hastanın göz içerisine yerleştiriliyor.

   Multifokal merceklerin hastalara büyük kolaylık sağladığını ve günümüzde yakını ve uzağı görmeyi arttırmada en güvenilir yöntemlerden biri olarak kabul edildiğini belirten Dünyagöz Ataköy’den Dr. Haluk Talu, “Multifokal mercekler, hem yakını hem de uzağı görmeyi sağlayan göz içi mercekleridir. Bazı kişiler hem yakın hem de uzak için ayrı gözlük kullanırken, bazıları da tek bir gözlükle hem yakını hem de uzağı görebilirler. Multifokal mercekleri, sanki uzağı ve yakını bir arada gösteren gözlükmüş gibi düşünebiliriz.” dedi.

   Multifokal mercekler katarakt ameliyatı sırasında takılıyor
   Dr. Haluk Talu konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Multifokal göz içi mercek yerleştirme tekniği tamamen bir katarakt cerrahisidir. Standart katarakt ameliyatında ne yapıyorsak multifokal mercek cerrahisinde de aynı işlemleri uyguluyoruz. Katarakt cerrahisinde hastanın göz içinde bulunan doğal mercek çıkartılarak, yerine gözün içyapısına uygun ve hastanın görmesini iyileştirecek bir mercek yerleştirilir.Bu durumda hasta okuma gözlüğü kullanmak zorunda kalır. Biz, bu cerrahide farklı olarak, standart bir mercek yerleştirme yerine multifokal mercekleri göz içine yerleştiriyoruz.”

   Multifokal mercekler kimlere uygulanmalı?
   Dr. Talu, “Bu mercekler, öncelikle katarakt olan hastalara uygulanabilmektedir. Kataraktı olan hastalar ayrıntılı bir muayeneden geçirildikten sonra gözlerinin yapısı uygunsa bu mercekleri kullanabiliyoruz. Her hastanın gözü bu tip bir ameliyata uygun olmayabilir. Kataraktı olup gözlüğü yaşantılarından tamamen çıkartmak isteyen kişiler multifokal mercekler sayesinde günlük rutin işlerinizi gözlüksüz yapabilecek hale gelebiliyor. Bu ameliyat öncesinde hastanın detaylı bilgilendirilmesi çok önem taşıyor. Katarakt ve refraktif cerrahide deneyimli bir hekimin, ameliyatın gerçekleştirildiği kurumun ve tabii ki doğru merceğin ve uygun hastanın seçimiyle yapılacak bu ameliyattan hasta da hekim de en iyi sonucu alıyor.” dedi.

 4. cevdet

  Hocam iyi çalışmalar. Annem 1 yıl önce sol gözünden katarakt ameliyatı oldu, ameliyat olan gözünde kireçlenme olduğu ve lazer tedavisi olması gerektiği söylendi. Benim sorum ameliyat olan gözde kireçlenme olmasının sebebi kullanılan mercek olabilirmi? Yada sebepler genel olarak nedir göz kireçlenmesinde? Şuan itibari ile yapması gereken en doğru davranış sizce nedir?(lazerle temizletsinmi,ilaç tedavisi için doktorunamı gitsin vb.)Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.