Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa     Doktora Sor     Kadınlara Özel
Gözlerim yaşarıyor Neden Olur

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Gözlerim yaşarıyor

Soru :

hocam merhabalar,ben ögrenciyim ve ögretmenlerim beni her tahtaya kaldırdıklarında veya derste soru sorduklarında gözlerim ister istemez yaşarıyor ve bu beni çok rahatsız ediyor.her heyecanlandıgımda,korktugumda veya sevindigimde böyle olur bunun nedeni nedir acaba .

Sorunuzun Cevabı

Aşağıdaki nedenlerle gözde sulanma meydana gelebilir:

· Konjonktiva veya korneanın bozuklukları;

· Göz kapağı bozuklukları;

· Göz içi iltihapları;

· Göze yabancı cisim kaçması;

· Çocuklarda glokom (göz içi basınç yüksekliği);

· Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık veya darlıklar

 

Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık nasıl tespit edilir?

Detaylı bir muayene ile göz sulanmasının diğer sebepleri dışlandıktan sonra gözyaşı deliklerinden ucu sivri olmayan bir iğne girilerek sıvı verilir, hasta sıvının genzinden geldiğini ifade ediyorsa kanallar açıktır, aksi takdirde kapalıdır. Kanalın kapalı olduğundan emin olmak ya da tıkanıklığın yerini tespit edebilmek için ilaçlı bir filmler gerekebilir.

 

Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık nasıl açılır?

Bebeklerde bu kanalların tıkanıklığı veya darlığı sık rastlanan bir durum olup bir yaşına kadar genellikle açılır. Bu zamana kadar açılmadığı takdirde genel anestezi altında sonda uygulaması yapılır. Bununla başarı elde edilemezse ileri yaşlarda (4 yaşından itibaren) ameliyat yapılır. Erişkinlerde genellikle ameliyat tercih edilir ve bunun ileri yaşlara bırakılmamasında fayda vardır. Tıkanıklık seviyesine göre teknik değişir ve bazen tüp uygulaması gerekebilir. Bu takdirde tüp uzun süre gözyaşı kanalında bırakılır.

 

Etiketler:

05 Nisan 2011

“Gözlerim yaşarıyor” için 3 Yorum

  1. türkan diyor ki:

    benim sağ gözüm kitap okuyunca ağlama durumuna geliyorum . yüzümü yıkadığım zaman havluyla duruladığım zaman gözeme dent geldi havlu bu yüzden gözümde kırmızı bir şey var kenarında ne yapabilirim gözlük mü takarım hiç bilmiyorum endişe içindeyim

  2. Furkan diyor ki:

    Sol gözüm durduk yerde sürekli yaşarıyor. Ve bir şeyler okurken örneğin yazdıklarımı veya bir kitabı okurken gözlerim aşırı derece agrıyor sanki işkence yapıyorlar gözlerime ve okumayı bırakıyorum agrının sebebi ne olabilir

Sizde bu konu ile ilgili soru sorun veya ek bilgi verin

Sorunuz bu konu ile ilgili değilse buraya tıklayarak yeni bir soru sorun. Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz