guatr modül hastalığı sorunu

merhaba doktorum guaterde modül olduğunu söyledi. yerinin tespiti için flm çekilecek. ve sonrasında ameliyat olacağım. bu hasatlığın ameliyatsız tedavisi varmıdır. Sebepleri nederdir? Ameliyat olunmazsa ne gidi etkileri ve zararları olabilir. Bana ayrıntılı bilgi verebilir misiniz ?

2 yorum “guatr modül hastalığı sorunu

 1. gülşah

  bende çekilen ultrason sonrası üç tane modül ve gratr olduğu tespit edildi.genelcerrahi ameliyat olmam gerektiğini aksi takdirde biyopsi yapılması gerektiğini söyledi. bir endokrin doktoruna gözükmedim. napmam gerekiyor. ameliyet olmadan bir tedavi yöntemi yokmudur.ameliyat olursam tamamen tedavi olmuş olurmuyum…lütfen bana bu konuda bilgi verin teşekkürler

 2. Tiroid nodülü nedir?

  Boynun ön kısmında yer alan tiroid bezinden türeyen çeşitli boyutlarda olabilen kitlelerdir. Tek veya çok sayıda olabilirler. İçinde sıvı bulunan kistler halinde olabilirler. Diffüz guatrda ise tiroid bezi genel olarak büyümüştür. Çok sık görülmesine rağmen çok büyük oranda iyi huyludurlar. Nodüller milimetrik boyutlarda olabileceği gibi boynun tamamını kaplayan büyük boyutlara ulaşabilirler.

  Tiroid nodüllerinin belirtileri nelerdir?

  Büyük oranda belirtisiz seyrederler. Ancak boynun ön kısmında, adem elması denilen kıkırdağının altında büyüyen kitle olarak ele gelebilir. Büyüklük arttıkça nefes darlığı, yutma güçlüğü, ses kısıklığı şikayetlerine sebep olabilirler.

  Tiroidimde nodül olduğunu nasıl anlayabilirim?

  Ayna karşısında tiroid kontrol edilir. Bunun için boynun ön kısmında adem elmasının hemen altında genişleme veya şişlik olup olmadığına bakılmalıdır. Tiroid bezi bu bölgede yeralır. Bu kontroller başı geriye yaslayarak yapılmalıdır. Şayet bu bölgede genişleme veya şişlik görülürse bir hekime başvurulmalıdır.

  Tiroidimde nodül olduğunda ne yapmalıyım?

  Şayet tiroid bezinizde nodül saptanmışsa bir endokrinoloji veya endokrin cerrahı tarafından takip ve tedaviniz yapılmalıdır.

  Tiroid nodüllerinin tedavisi nedir?

  Opr. Dr. İlker Abacı: Tiroid nodüllerinin tedavisi sebebe bağlıdır. Şayet yapılan tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisinde iyi huylu, kanser öz olmayan hücreler görülmüşse, büyüme eğilimi göstermeyen küçük nodüller takip edilebilir. Bazen nodüllerin büyümesini engellemek veya küçültmek amacıyla tiroid hormon tedavisi tercih edilebilir. Şayet yapılan tiroid ultrasonografilerinde nodüller büyüme eğilimindeyse iğne biyopsileri tekrarlanmalıdır. İğne biyopsisi sonucunda kuşkulu hücreler izlenen hastalar ameliyata alınır. Ayrıca nefes borusu ve yemek borusuna yaptıkları baskı sonucu nefes darlığı ve yutma güçlüğüne sebep olan hastalarda da ameliyat tercih edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>