Güneş alerjisi kaşıntı

Güneş alerjim var iğne vuruldum krem kullandım fakat gün boyu Kaşıntı yaşıyorum yardımcı olun

Cevap

yaz aylarında olmamız nedeniyle bir çok meslektaşımızın izinli olması , diğerlerininde yoğun işleri nedeniyle sorulan sorulara cevap vermek gecikebiliyor…

kısaca konu hakkında bilgi verecek olursak ;

Güneş lekeleri ( veya allerjisi ) ultraviyole ışınlarına maruz kalınması sonrası gelişen küçük, koyu sarıdan kahverengiye değişen pigmentte, cilt lezyonları olarak tanımlanıyor.

Güneş, yaydığı UVA ve UVB ışınları nedeniyle cilt hücrelerini bozduğu için oldukça zararlı.

Güneşin zararları bu kadarla sınırlı değil. Uzun yıllar güneş ışınlarına maruz kalındığında deride güneşin geç dönem etkileri ortaya çıkar.

Bunlar; güneşe bağlı deri yaşlanması, ciltte ince veya kalın çizgilenme, kuruluk, ince kırmızı damarcıklar, renk bozukluğu, derinin esnekliğinin azalması ve siyah noktalardır. Bu olay sadece yaz aylarında güneşlenirken olmaz. Bu açıdan yolda yürürken, araba kullanırken, spor yaparken de güneşten korunmak gerekir.

Güneş, yaydığı UVA, UVB ışınları nedeniyle cilt hücrelerini bozduğu için oldukça zararlıdır. UVA ve UVB ışınlarını birçok kişi ismen biliyor. Ancak bu ışınların özelliği, birbirinden farkı ya da benzerliği pek bilinmiyor.

Ultraviyole A ışınları yeryüzüne ulaşan ancak ozon tabakasında süzülmeyen ışınlar arasında yer alıyor. Bu nedenle güneş ışığı içinde UVB’ye göre 1000 kat daha yoğun olarak bulunuyorlar. Bulutlardan ve camdan geçme özelliğine sahip. Derinin alt tabakasına etki ettikleri için, bronzlaşma gelişiyor. Ultraviyole B ışınları ise yeryüzüne ulaşarak güneş yanığına veya kızarmaya neden oluyor. Üstelik bu ışınlar derideki hücrelerde, bağ dokusunda ve deri damarlarındaki hasarın başlıca sebebi.

Her ne kadar uzun yıllar UVB ışını daha zararlı olarak bilinse de yapılan araştırmalar UVA ışınlarının daha zararlı olduğunu ortaya koyuyor. Bugün ultraviyolenin, deri kanserlerine neden olduğu biliniyor. Bu sebeple özellikle güneş altında çalışan insanlar ve deniz kenarında bronz bir ten uğruna saatler boyunca güneşlenen kişiler risk altında.

Uzun süre güneşe maruz kalma, derinin bağ dokusunu etkileyeceğinden, kronik hasarlanma sonucu, erken deri yaşlanması ortaya çıkacaktır. Güneş ışınları pigment hücrelerini de etkilediğinden istenmeyen çiller veya lekelerin oluşması kaçınılmazdır. Diğer taraftan güneş ışınları, bağışıklık sistemini zayıflatmakta bunun sonucunda infeksiyonlara direnci azaltmaktadır.

Bronzlaşma cildin kendini koruması anlamına geliyor. Güneş ışığından etkilenen kişilerde öncelikle ciltte kalınlaşma olur ve deri korunmak için daha fazla renk maddesi üretir. Yani bronzlaşma derinin savunma mekanizmasıdır. Fakat ek koruma önlemleri almadan sadece bu mekanizma yeterli olamamaktadır. Açık tenli kişiler, yaşlılar ve 3 yaş altı çocuklar güneşin olumsuz etkilerine daha açık oldukları için özellikle korunmalıdırlar.

Güneş lekeleri, ultraviyole ışınlarına maruz kalınması sonrası gelişen küçük, koyu sarıdan kahverengiye değişen pigmentte, cilt lezyonları olarak tanımlanır.

Güneş ışınlarına maruz kalınmaya devam edildikçe renklerde koyulaşma daha belirgin olarak ortaya çıkıyor. Bu lekeleri tetikleyen sadece güneş ışınları da değil. Son yıllarda moda olan solaryuma giren kişilerde de lekeler görülüyor.

Bu kahverengi lekeleri kişinin genetik özellikleri, hormonal durumu, alınan sıvı gıdalar ve ilaçlar da etkiliyor.
lekeler tarzında görülen cilt lezyonlarının deri kanseri habercisi olabileceği bilinmektedir.

buna UV B daha az etkili olmakla birlikte , hem UVA hem de UVB buna neden olmaktadır. Bu nedenle kullanılan güneş koruyucu ürünlerin her iki ışına karşı da koruyucu filtre içermeleri gerekmektedir.
Deri kanserlerinin bir kısmı yıllar içinde yavaşça gelişir ve hayati tehlike yaratmaz. Bazı tipleri ise erken tanı konulmadığı sürece ölüme neden olabilirler.

Güneş lekelerine maruz kalmamanın birincil şartı, güneşe karşı korunmaktan geçiyor. Güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde (11:00-15:00) güneşe çıkmayın. Yazın bulutlu havalarda da UV ışınlarının % 50’ si yeryüzüne ulaştığından koruma önlemleri alınması gerektiğini unutmayın.
Sık dokuma ve renkli giysiler tercih edin. Ayrıca şapka ve gözlük de kullanın.
Güneşten koruyan ürünleri bilinçli kullanın. Güneşe çıkmadan yarım saat önce kremi uygulayın ve 3 saatte bir tekrarlayın. Deniz veya havuzlardan çıkınca, terleyince duş alarak tekrar krem sürün.

Beyaz tenlilerin, sarışın ve açık gözlü kişilerin, çocukların, yaşlıların ve güneşe duyarlılığı olanların her gün ve faktörü 30’un üzerinde olan güneş koruyucu kullanmaları gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Buğday tenli ve esmerseniz SPF (Güneş koruma faktörü) 15 ve üzerinde olan ürünleri tercih edin.

18 yorum “Güneş alerjisi kaşıntı

 1. alev

  iyi günler,senelerdir güneş alerjim var.sadece denizdeyken güneşte kalıyorum.bunun dışında mutlaka gölgede oturuyorum ve 50 faktörlü güneş kremi kullanıyorum.ama yinede omuz,kol ve bacaklarımda kızarıklık,kaşıntı,kabarcıklar oluyor.alerji önleyici bir ilaç varmı? ne tavsiye edersiniz.teşekkürler

  • evet ilaçlar var ama burdan ilaç ismi yazılmıyor

 2. süleyman

  mrh ben süleyman sürekLi eL ve boyun oLmak üzere kırmızı oLuyor ve ondan sonra kaşınıyor sonrada ufak tanecikLer şekLinde iz bırakıyor bu da haLsizLige baş dönmesine vücuydun direncini azaLtıyor sizce nedir bu ?

  • sevgli süleyman alerji testleri bakıldımı

 3. emin

  merhaba benim vücudum beyaz sadece yüzüm güneşte sarılaşıyor.kapalı alanlarda kaldığım zaman yüzümde beyazlaşıyor.bu beyazlığı nasıl kalıcılaştırabilirim.teşekürler

 4. ESRA

  MERHABALAR

  ÖZELLİKLE SABAH 10:00 DAN SONRA GÜNEŞE 5 DK BİLE MARUZ KALSAM VUCUDUM KAŞINMAYA BAŞLIYOR GÜN BOYU DEVAM EDİYOR KAŞINTIM ÇOK ŞİDDETLİ BİR KAŞINTI OLUYOR DAHA SONRADAN TANELER İZ OLARAK KALIYOR DOKTORA GİTTİM BİR KAÇ DEFA NE KULLANDIYSAM FAYDALI OLMADI ŞUAN GÜNEŞ KOPRUYUCU KREM KULLANIYORUM ONU SÜRÜNCE KAŞINTIM OLMUYOR BU KAŞINTI HEP OLACAK MI ? KREMİ SÜREKLİ KULLNMAK ZORUNDA MIYIM ?

  • sevgili esra güneş alerjisi varsa sürekli kullanmaız gerekiyor

 5. kadir

  Tekrar merhbalar dün aksma yazmıştım ama ilaçlar bir ise yaramadi bende doktoro gittim bana birtane iğne verdi ve şimdi kaşıntı denen birşey kalmadı teşekkürler

  • SEHER

   LÜTFRN İĞNENİN İSMİNİ YAZN ÇOK KÖTÜ DURUMDAYIM NE YAPSAM OLMADI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.