hamilelik ve bel kemiği eğriliği

mrb.5 aylık hamileyim.bel kemiğimde çok hafif eğrilik var.sadece egzersizle 3-4 ayda düzeleceğini söylemişti doktor.hamilelikten önce 2 ay bel düzleştirme egzersizleri yaptım.hamilelikte bıraktım.şuanda bel ağrısı şikayetim çok var.egzersizleri yaparken karnımı içeri çekerek,karın kaslarını kasarak yapmam gerekiyor bu durumun bebeğe zararı olurmu?ve bel kemiğimdeki eğrelik normal doğuma engelmidir?

5 yorum “hamilelik ve bel kemiği eğriliği

 1. eda

  Merhaba hocam ben 18 yasindayken sag omuz agrisiyla doktora Gittim mr cekildi tomografi cekildi sonuc bisey cikmadi sadece sogukta tutmamami sylediler sonra üniversite hastanesine gittim muayne etti bel kemigi egriligi oldugunu ve hamile kalamayacagimi kalirsamda yatakta gecirecegimi soyledi sizce hamilelikle alakasi varmi

 2. ertan

  20 sene once trafık kazası gecırdım.omurumda azbıraz egrılık olustu ayrıca soltaraf kaburgalardan altısı kırıldı.bugun cektırdıgım rontgende egrılıgın cokarttıgını gorduk.1 egrılık artmaya devamedıcekmı2onlemler3egzersız tıplerı4kaborga aralıklarının bırbırıne yaklasmasında negıbısakıncalar olusur.ıyıcalısmalar.

 3. gule

  hamileliten sonra belimde çukur oluştu,göbek önde bel çukur kaldım 6 ay oldu düzelmiyor. ne yapmam gerek, ne tür egzersizler önerirsiniz.

  • sevgili gule görmeden yorum yapmak güç

 4. Bel ağrısı toplumun genelinde çok rastlanan bir rahatsızlıktır. Kadınlarda ise bel ağrıları özellikle hamilelikle birlikte artar. Bel ağrısı hamile kadınların yaklaşık yarısında görülebilir. Bel ağrısı 2 nedenle gelişebilir. Bir tanesi basitçe hamilelik nedeniyle artan vücut ağırlığıdır. Diğeri ise vücudun ön tarafına düşen aşırı yüktür. Böylelikle vücudun ağırlık merkezi daha öne düşer ve bu da bel üzerinde aşırı zorlanmaya neden olur. Bel ve sırt adaleleri vücudun öne doğru gitmesini engellemek ve dengeyi sağlamak için aşırı çalışmak zorunda kalır. Bu durum da bel ağrısına neden olur. Hamile kadınlar bel ağrılarını minimuma indirmek için yapılması gerekenler;

   

  a) Uygun egzersiz programları: Doktorunuzdan sizin için uygun karın ve sırt adalelerini güçlendirecek egzersizleri ve bunları hangi sıklıkta uygulamanız gerektiğini öğreniniz. Vücudu diri tutmak ve hamileliğin getirdiği ekstra yük nedeniyle belinizde oluşan aşırı stresi ortadan kaldırmak için en ideal egzersiz türü yüzmedir.

   

  b) Kaldırma: Yerden bir şey kaldırmak için bir diziniz üzerine, diğer ayak yere düz basacak şekilde, belinizi bükmeden çökünüz. Cismi vücudunuza mümkün olduğu kadar yakın tutunuz ve cismi belinize değil bacaklarınıza yük vererek kaldırınız. Ancak hamile olmanız nedeniyle dengenizi çok kolay kaybedebileceğinizi unutmayınız. Mümkün oldukça böyle işler için yardım isteyiniz.

   

  c) Taşıma: Tek elde ağır bir yük taşımak yerine, taşıyacağınız eşyaları iki elinize paylaştırarak taşımak daha dengeli, ve sağlıklıdır. Eğer tek ağır bir cisim taşıyacaksanız da, cismi mümkün olduğunca vücudunuza yakın tutunuz.

   

  d) Uyurken: Sırt üstü uyurken belinize binen yük miktarı yaklaşık 27 kg. dır. Dizlerinizin altına yerleştireceğiniz bir adet yastık bu yükü yarı yarıya azaltacaktır. Yan yatarken yastığı bacakların arasına yerleştirmek yine aynı rahatlamayı sağlayacaktır.

   

  Doğumla Değişen Hayat

   

  Hamilelikte duruş bozuklukları doğumdan sonra omurgada kalıcı izler bırakmaz fakat bebeğiniz doğuştan omurga eğrilikleri ve omurga rahatsızlıklarına sahip olabilir. Doğuştan olan omurga eğriliklerine konjenital skolyoz (yana eğrilik) ve kifoz (öne doğru eğrilik veya kamburluk) adı veriyoruz. Bu hastalıklara çeşitli düzeyde omurilik rahatsızlıkları da eşlik edebilir. Omurga eğrilikleri için alınabilecek ciddi bir önlem yok. Bu hastalıkların ortaya çıkmasını engellemede, annenin iyi beslenmesi, bebeğin düzgün pozisyonda yatırılması gibi önlemlerin bir etkisi olmayacaktır. Ancak çocukluk çağında bel ağrısı da önemli bir konudur. Bunun engellenmesi için düzgün pozisyon, ağır kaldırmama, ağır çanta taşımama gibi önlemler yerinde olacaktır. Aslında çocuklarda duruşun kontrolü için en iyi önlem çocukları spora teşvik etmek, spor yapmalarını sağlamaktır. Spor ayrıca bel, karın ve sırt adalelerini güçlendirerek omurga problemlerini engelleyecektir.

   

  Ağır Sırt Çantası Zararlı

   

  Vücut ağırlığının %10 undan daha ağır sırt çantalarının çocukların yürüme için gereksinimleri olan enerji ihtiyaçlarını arttırdığı, akciğer fonksiyonlarını etkilediği ve bel ağrısı görülme sıklığını arttırdığı bilinmektedir. Bu nedenle ağır sırt çantası taşımak bel ağrısı ve yorgunluğa neden olmaktadır. Çocukların oturduğu sıraların bel ağrısına olan etkisi net olarak bilinmemektedir. Ancak erişkinden olan tecrübelerimize dayanarak bu sıraların rahat, bel çukurunu dolduran ve arkası yüksek sıra veya koltuklar şeklinde olmasının önemli olduğu kanaatindeyim.

   

  Anneler Neler Yapmalı?

   

  Çocuk bel sağlığı açısından annenin dikkat etmesi gereken unsurlar şu şekilde özetlenebilir;

   

  a) Çocuğa düzenli spor yapma alışkanlığı verebilmek: Özellikle kötü duruşu olan çocuklar için annelerin sıklıkla yaptığı iş çocuğu düzgün durması için uyarmaktır. Oysa sık uyarılarla çocukların bu alışkanlıklarını bertaraf etmek oldukça güçtür. Çocukların duruşlarını düzeltmek için en önemli araç onları spor yapmaya teşvik etmektir ve vücutlarının diriliğini sağlamak, kondisyonlarını arttırmaktır.

   

  b) Beslenme: İyi beslenmenin bel ağrısını azalttığı ve bunun aksine, günümüz alışkanlığı olan ve fast-food diye tanımlanan ayak üstü atıştırma şeklinde yapılan beslenmenin bel sağlığı açısından zararlı olduğu bilinmektedir.

   

  c) Sigara: Bel ağrısında sigaranın rolü olduğu artık net olarak bilinmektedir. Bu nedenle özellikle genç erişkin çağdaki çocukları bu alışkanlıktan uzak tutmak gerekir.

   

  d) Bel sağlığı eğitimi: bel sağlığımızı korumamız için gerekli kurallar, örn: ağır yük taşımama, yük taşırken, otururken, ayakta dururken ideal pozisyonlar gibi kuralların iyi bilinmesi ve daha küçük yaşlardan bu eğitimin anne babalar tarafından verilmesi gerekir. Tabii ki bu kuralların çocuklar tarafından iyi algılanabilmesi için öncelikle ebeveynler tarafından iyi uygulanması gerekir.

   

  e) Diğer faktörler: Bel ağrısını doğrudan ilgilendirdiği ortaya konmuş çeşitli faktörler vardır. Bunların en çarpıcı olanları; aşırı şişman çocuklar, anne-baba ve arkadaşları ile ilişkileri kötü olan çocuklar ve uzun süre televizyon seyreden çocuklar olarak özetlenebilir. Çeşitli çalışmalarda bu özellikleri taşıyan çocuklarda bel ağrısının daha sık olduğu gösterilmiştir. Dolayısıyla anne-babaların bu faktörlere dikkat etmesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>