hamilelikte gerilmek bebeğe zarar verir mi?

merhaba.ben 9 hafta 5 günlük hamileyim.doktorum bebeğimin sağlığının,kalp atışının,hareketlerinin,yaşam belirtilerinin gayet iyi olduğunu söyledi.bundan 2 gün önce uykumda gerildim ve uykudan göbek deliğimde oluşan bir acıyla uyandım.o günden beri kendimi iyi hissetmiyorum.sürekli yorgun,uykusuzum ve ara sıra göbek deliği bölgemde ağrı hissediyorum.sanki göbek deliği bölgemde içten bir çekme var.bunun nedeni ne olabilir?bebeğime zarar vermiş olabilir miyim?acil cevap verirseniz çok sevinirim.teşekkürler.

Sorunuzun Cevabı

Tüm vücudunuzu rahatlatmanın en iyi yolu gerilme ve gevşeme teknikleridir. Bu gebelik süresinde rahatlamak için hoş bir yardımdır ve ayrıca vücudunuzdaki kasların çoğunu gevşeterek vücudun geri kalanı gerilmeden rahim kasıldığı için doğum için iyi bir hazırlık olur.

Bu teknik, vücudun çeşidi yerlerinin sırayla gerilip gevşemesine dayanmaktadır. Eşiniz, gerilen yerinize dokunarak size yardım edebilir; siz de dokunmasına gevşeme ile karşılık verirsiniz. Bu egzersizi günde iki kez 15-20 dakikalığına yapmanız idealdir. Yemeklerden Önce veya en az bir saat sonra yapın.

Sırtüstü yatarak veya minderlerle destek yaparak rahat bir pozisyon bulun. Gözlerinizi kapayın ve yavaşça ve düzenli nefes alıp vererek ve solumanıza konsantre olarak kafanızı endişe, üzüntü veya stresli düşüncelerden boşaltmaya çalışın. Kafanızdan hoş, rahatlatıcı düşünceler geçirin ve herhangi bir üzücü veya rahatsız edici düşünce gelirse, soluğunuzun altında “hayır” diyerek önleyin ve tekrar tamamen solumanıza konsantre olun. Zihniniz tamamen gevşediğinde ve soluğunuz derin ve düzenli iken, gerilme ve gevşeme egzersizine başlayabilirsiniz. Sağ eliniz hakkında düşünün: avuç içi yukarda bir süre gerin, sonra gevşetin ve ağır ve sıcak hissetmesini söyleyin. Vücudunuzun sağ tarafını, önkol, üst kol ve omzunuzu gerip gevşeterek çalıştırın. Daha sonra bu işlemi vücudunuzun üst kısmının sol tarafıyla tekrarlayın. Daha sonra dizlerinizi dışa doğru döndürün ve kalça, uyluk, baldır ve ayaklarınızı dönüşümlü olarak gerin ve gevşetin. Sırtınızın alt kısmını hafifçe yere veya yastıklara bastırın, daha sonra gerin ve gevşetin.

En sonunda, baş ve boyun kaslarınızı gevşetin. Yüz, göz ve alın kaslarınızı gev­şetin ve çatık kaşlarınızı yumuşatın

 

2 yorum “hamilelikte gerilmek bebeğe zarar verir mi?

  1. emine

    30 haftalık gebeyim bebeğimin hareketlerini hissetmek için sürekli elim karnıma gidiyor… dokunmak onu daha iyi algılamak için hafif bastırıyorum… acaba bebeğime zararı olurmu… tşklr…

    • sevgili emine çok bastırmayın sadece dokunun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>