hamilelikte kusmayla birlikte ağizdan kan gelmesi

mrh hamilelikte kusmayla birlikte ağızdan kan gelmesi doğalmıdır yahut bir hastalığın habercisimidir cevabınızı bekliyorum… saygılarımla

Cevap
Gebelikte görülen mide şikayetlerinden bahseden Şadi Karaman, “Gebelikte artan, başta Progesteron olmak üzere bazı hormonlar mide adelesinin yavaş çalışmasına neden olmakta ve 6. aydan sonra mideyi yukarı itmesi ve sıkıştırması sonucu gebelikte bazı mide şikayetleri ortaya çıkabilmektedir. Bunlar başlıca; mide yanması, mide ekşimesi, karında gaz hissi, midenin yavaş boşalması, reflü denen mide üstünde yanma ve ağıza su ve gıdanın geri gelmesi, ülserli hastalarda ülserin alevlenmesi, bulantı ve kusmalar.” ifadelerini kullandı.

Mide bulantısı ve kusmaların genellikle sabahları görüldüğünü belirten Karaman, “Gebelikte sıklıkla 4. haftada başlayan bulantı ve kusmalar, genellikle sabahları ortaya çıkmakta ve 12. haftaya kadar sürebilmektedir. Tüm gebeliklerde ortalama yüzde 55 düzeyinde bulantı ve kusma ortaya çıkmakta ve bunların büyük bir çoğunluğu basit önlemler, diyet ve bazen de ayaktan alınan ilaçlarla geçmektedir. Ancak bu vakaların yüzde 2’lik bir kısmında ise tablo çok ağır seyredebilmektedir. Ağır gebelik bulantı ve kusmaları denen bu hastalık grubunda hastalar hiçbir şey yiyip içememekte, ne yerlerse şiddetli kasılmalarla kusmaktadırlar. Aşırı halsizlik, dermansızlık, kilo kaybı ortaya çıkmakta sıvı ve elektolit kayıpları nedeni ile bayılmalar görülebilmektedir. Bu hastaların ayaktan ilaçlarla ve basit tedbirlerle tedavileri mümkün değildir mutlaka hastaneye yatırılarak tedavi edilmeleri gerekmektedir.” şeklinde açıkladı.

Kusmanın tehlikesine değinen Karaman, “Hafif gebelik bulantı ve kusmaları genellikle basit tedbirler, özel diyetler ve bazı ilaçlarla ayaktan kolayca tedavi edilebilirler. Buna karşılık ağır gebelik bulantı ve kusmaları ise son derece tehlikeli bir durumdur. Hasta mutlaka hastaneye yatırılmalıdır. Aşırı sıvı ve elektrolit kayıpları, annede ağır karaciğer, böbrek bozukluklarına ve bebekte gelişme geriliklerine sebep olabilmektedir.” diye ifade etti.

Tedavi yöntemleri hakkında da bilgi veren Karaman şunları söyledi: “Hafif bulantı ve kusmalar; Bu hastalar az ve sık sık yemek yemeli ve kuru ve tuzlu gıdaları tercih etmelidirler. Yağlı ve kokulu gıdalardan uzak durmaları faydalı olur. Bazı vakalarda hafif antiemetikler ve B6 vitamin preparatları kullanılabilmektedir. Aşırı gebelik bulantı ve kusmaları; Bu hastalar mutlaka hastaneye yatırılmalıdır. İdrarda Keton varsa tablo daha da ağırdır. Bu hastalara ağızdan gıdalar önce kesilir. Damar yolu ile dengeli ekektrolit sıvıları ve aminoasit solüsyonları verilir. Vücudun enerji, protein ve elektrolit ihtiyacı serumlarla karşılanır. Daha sonra bulantı ve kusmalar durunca azar azar kuru gıdalar ağızdan verilmeye başlanır, yavaş yavaş artırılarak hasta kusmadan yemeye başlayınca taburcu edilir.”

Karaman, gebelikte aşırı kusmaya karşı ise şu önerilerde bulundu: “Az ve sık öğünler halinde yemek yemek, kuru ve tuzlu şeyler tercih etmek. Yağlı ve kokulu yiyeceklerden ve kokulardan uzak durmak. Sabahları yataktan yavaş kalkmak. Besinlerde protein ve karbonhidrat tercih etmek. Mide kazınınca tuzlu bisküvi, kraker atıştırmak. Su bulantı yapıyorsa tuzlu ayran ve maden suyu içmek. Taze meyve ve sebze tüketmek. Stresli ortamlardan uzak durmak, sigara ve alkol içmemek. Gece yatmadan önce şekerli, çikolatalı gıda tüketmemek, aşırı çay ve kahve içmemek.”

40 yorum “hamilelikte kusmayla birlikte ağizdan kan gelmesi

 1. Naciye

  Iyi günler ben 20 haftalik hamileyim geceleri lavaboya kalkmak için uyandığımda ağzım paslanmış gibi acılaacılasiyor ve lavaboya tukurdugumde tükürüğüm ya kahverengimsi yada kırmızı kanlı gibi geliyo ağzımı çalkaliyorum su ile ve geciyo sabah uyandığımda yine aynısı oluyo sonra bir daha gece yatana kdr öyle bir şey olmuyor acaba bu neyden kaynaklanıyor olabilir

  • ğeniz akıntısı varmı

   • Naciye

    Arada oluyor ama her zaman değil ve bu aralar sabahlarıda o ağzımdaki paslanmış gibi olan tat tüm gün devam ediyor yediğim ıctigimdenıctigimden tat alamıyorum ağzım hep aci

    • Ağızda metalik tat oluşumunun birçok nedeni vardır, bunların çoğu kolayca tedavi edilebilirken bazıları daha ciddidir.

     İlaçlar
     Birçok ilaç metalik tat dahil olmak üzere olağandışı yan etkilere neden olabilir. Herkes ilaçlara farklı tepki verdiğinden aldığınız herhangi bir ilaç ya da miktarı buna sebep oluyor olabilir. Tespit etmek için doktorunuzla görüşün.

     Ağız Sağlığı ve Sinüs Problemleri
     Enfeksiyon, tıkalı sinüs, diş eti ya da diş rahatsızlıkları ve diğer birçok ağız hastalıkları ağızda kötü tat oluşumuna neden olur ve bu genel olarak metalik bir tattır.

     Sistemik Hastalıklar
     Diyabet, böbrek yetmezliği, çinko eksikliği ve kanserin de dahil olduğu tüm vücudu etkileyen bazı hastalıklar tat alma hissinizi de bozabilir.

     Sinir Sistemi Hastalıkları
     Yüzünüz veya ağız çevrenizdeki sinirler bir hastalıktan etkilendiyse bu tatları algılayışınızı değiştirebilir. Tat ve koku alma duyuları birbirine bağlı olduğundan koku almanızı destekleyen her şey de tat almanıza etki edecektir.

     Hamilelik
     Hamile kadınlar genellikle birçok bedensel değişikliğe maruz kalır, bunlara tat ve koku hassasiyeti de dahildir. Birçok farklı tat hissetmeye başlayabilirler, metalik tat da bunlardan biridir.

     Metal Yüklemesi
     Vücudunuzdaki demir ya da bakır gibi metallerin seviyesi normalin üzerine çıktıysa vücudunuz, ağzınızda oluşacak ve nadiren geçecek şiddetli bir metal tatla size durumu bildirir.

     Deniz Ürünü Zehirlenmesi
     Eğer bozuk balık tüketirseniz deniz ürünü zehirlenmesi yaşarsınız ve ağzınızda oluşan metalik tat zehir sisteminizden atılana kadar kalır.

     Alerjiler
     Eğer alerjiden muzdaripseniz sinüsleriniz sıkça bundan etkilenecektir. Bu durum damak tadınızı etkileyebilir ve ağzınıza metalik bir tat verebilir.

     Nefesle Solunan Maddeler
     Koku duyusu doğrudan tat alma duyusuna bağlı olduğu için aldığınız nefes yediklerinizin tadını değiştirebilir. Petrol, benzin ve atık tozlar gibi çevresel zehirlerin solunması özellikle etkilidir.

     Nedeni Bilinmeyen Tat Bozukluğu
     Eğer tat almadaki bozuklukta kesinlikle bir neden bulunamıyorsa doktorlar buna idiopatik disguzi teşhisi koyarlar.

     Koku Alma Duyusunda Bozukluk
     Koku alma duyusundaki bütün hasarlar tat alma duyunuzu da etkiler. Bu da yediklerinizin tadının bozuk algılanmasında hatta ağzınızda yemek yokken de bozuk tat almanıza sebep olabilir.

     Burun Enfeksiyonları
     Sinüzit, grip, soğuk algınlığı ve benzeri hastalıklar damak tadınızı değiştirebilir ve metalik bir tat hissetmenize neden olabilir.

     Ağızda Metalik Tat Nasıl Geçer?
     Ağzınızda tat bozukluğu eğer bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, bunu tedavi etmek metalik tadın da iyileşmesini sağlayacaktır. Buna ek olarak ağızdaki metalik tada iyi gelebilecek bazı yöntemler şunlardır:

     Baharatlı Yiyecekler Tüketin
     Tüm baharatlı yiyecekler damak tadınızı temizler ve metalik tattan kurtulmanıza destek olur. Ama reflü gibi bir hastalığınız varsa baharatta aşırıya kaçmaktan kaçınmalısınız.

     Plastik Kullanın
     Metal çatal-kaşık ve tabak kullanımından kaçının, teneke kutulardan içecek tüketecekseniz de ağzınızda tadı kalmasın diye önce cam bardağa koyun.

     Soğuk Yiyecek Tüketin
     Soğuk ya da dondurulmuş yiyecekler nadiren geride metalik bir tat bırakır ve mevcut olan şiddetli metalik tadı da hafifletmeye yardımcı olabilir.

     Asidik Besin Tüketin
     Asidik bir tat metalik tadı maskeleyebilir. Et üzerinde barbekü sos, her şeyin yanında turşu, suya eklenmiş limon ya da misket limonu deneyebilirsiniz.

     Yediğiniz Etin tadını Değiştirin
     Etten gelecek metalik tadı engellemek için; eti marine edin, şarapla ya da sosla tatlandırın.

     Yemek Kokularından Kaçının
     Yemek yaparken güçlü hava temizleyici kullanın ya da genelde ızgara yemeklere ağırlık verin. Aynı zamanda pişirme kokularına maruz kalmamak için oda ısısında ve pişirmeye gerek olmayan yiyecekler tüketebilirsiniz.

     Protein Tüketin
     Eğer ağzınızdaki metalik tadın nedeni kırmızı etse; balık, yumurta, fıstık ezmesi, fasulye ve süt ürünleri gibi diğer protein yüklü yiyeceklere yönelebilirsiniz.

     Tatlı Tüketin
     Bazen tatlılar ağızdaki metalik tadı tamamen ortadan kaldırabilir. Dondurma, milkshake ve diğer tatlıları besin düzeninize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.