hemotoloji trombosit lokosit

1 yıldır demir anemisi tedavisi görüyorum, 5 yıldır ilaç kullanmıyorum tedaviye başlamadan önce diş eti kanamam çoktu ilaçla hb 13 yükselti trombosit 233 çıktı ilaçı bıraktım son 1 aydır dieşti kanaması var tahlillerde hb 12,9 trombosit 188 lokosit 4,9 trombosti düşüklüğü kanama yapar mı tedavi için ne önerilir değerlerim çok mu vahim bilgilerinizi bekliyorum

Sorunuzun Cevabı

Anemi (kansızlık) kan hastalıklarında en sık rastlanılan belirti olup kandaki Hemoglobin (Hb) düzeyinin beklenenden daha düşük çıkmasına denir.Anemi nedenleri arasında %90 ile Demir Eksikliğianemisi ilk sırayı almaktadır. Dünyada erkeklerin ortalama yüzde 20’si kadınların yüzde 35’i,gebe kadınların %50 si çocukların ise yüzde 40’ı anemiktir.Gelişmiş ülkelerde 0-5 yaş arası çocuklarda Kansızlık yüzde 4-20 iken az gelişmiş ülkelerde aynı yaş grubunda kansızlık oranı yüzde 80’lere kadar çıkmakta, ülkemizde ise bu oran %50 civarındadır.Demir eksikliği tüm yaş gruplarında özellikle 6-24 aylar arasında bebek ve çocuklarda Aneminin en yaygın nedeni olarak kabul edilmektedir.

 

Hemoglobin kırmızı kan hücreleri (eritrosit) lere rengini veren ve Oksijenin kanda taşınmasını sağlayan bir proteindir. Demir ise hemoglobinin temel yapısına giren bir Elementtir.Akciğerlerde alınan oksijenin hemoglobine bağlanarak dokulara aktarılmasında büyük önem taşır. Demir vücuda dışarıdan aldığımız gıdalar ve yıkılan hücrelerden açığa çıkan demirin yeniden değerlendirilmesi ile girmektedir.

 

Demir eksikliği anemisinin nedenleri:

 

Yetersiz demir alımı:Gıdalarla dışarıdan alınan demirin yetersizliği halinde oluşur. Sosyo ekonomik düzeyi düşük toplumlarda, beslenme alışkanlıkları yanlış olan toplumlarda sık görülmektedir. Ek besinlere geç başlama, aşırı inek sütü kullanımı bebeklerde Anemiye sebep olabilir.Vejeteryan beslenme, yanlış uygulanan zayıflama rejimleri, yeme bozuklukları da anemiye neden olan sebeplerdendir.

Doğumla ilgili nedenler: Prematürelik, çoğul gebelikler anemiye neden olabilir.

Demir gereksiniminin arttığı durumlar:Ülser kanamaları, kadınlarda adet kanamaları gibi akut veya kronik kan kaybı,paraziter enfeksiyonlar, özellikle yaşamın ilk yılı ve adelosan dönemi gibi hızlı büyüme dönemlerinde demir gereksinimi artmakta ve anemiler görülebilmektedir.

Demirin Emilim bozuklukları Kronik ishaller, Kronik enfeksiyonlar ,Sindirim sistemi anomalileri , Malabsorbsiyon sendromu gibi demir emiliminin bozulduğu durumlarda Anemi görülebilir.

Kurşun zehirlenmesi: Özellikle sanayileşmiş toplumlarda özellikle akaryakıtta ki kurşunun havaya karışması ile oluşan kurşun zehirlenmelerinde demir eksikliği anemileri görülebilmektedir. Önlem olarak yiyeceklerin bol Su ile yıkanması ve üzeri örtülü kaplarda saklanması önerilmektedir.

Belirtiler:

Hafif olgularda hafif solukluk dışında herhangi bir belirti vermeyebilir. Sadece yapılan kan tahlilleri ile tanı konulabilir. daha ağır olgularda iştahsızlık, sindirim bozuklukları, kabızlık, bazen ağrılı yutma gibi sindirim bozuklukları ortaya çıkabilir.

 

Tüm kansızlıklarda görülen çarpıntı, eforla oluşan nefes darlığı, başdönmesi, kulak çınlaması, halsizlik, çabuk yorulma görülebilir.

 

Hekim muayenesinde deri ve mukozalarda solukluk, dilde kızarma, kabarcık ve küçük çatlaklar görür. Ağır olgularda ağız köşelerinde çatlaklar ve dalak büyümesi görülebilmektedir.

 

Bazı hastalarda Toprak yeme gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

 

Tanı: Hekim muayenesi ile birlikte yapılacak kan tahlilleri tanı koydurur. Depo demir düzeylerini yansıtan serum ferritin düzeyi düşmüştür.Total Demir Bağlama Kapasitesi artmıştır. Kırmızı kan hücrelerinin boyutları küçük ve renkleri azdır. (mikrositer hipokrom).

 

Tedavi: Tedavi de en etkili ilaç demir sülfattır. 2 yaşından küçük çocuklarda kahvaltıdan yarım Saat önce Günde bir kez; 2 yaşından büyüklerde ise yemeklerden yarım saat önce günlük dozun 3 e bölünmesi önerilmektedir.Tedaviye ortalama 3 Ay devam edilmelidir.Aşırı demir yüklenmesine neden olmamak için beş aydan daha fazla demir kullanılmamalıdır.

 

Bebeklerde demir eksikliğini önleme yolları:

 

İlk bir yıl bebeğinizi Anne Sütü ile besleyin.

Eğer anne sütü yetersiz ise bebeğinize demir le güçlendirilmiş mamalar verin.

İlk 2-3 aydan sonra ek demir verin

Çocuğunuzu demir içeriği zengin gıdalarla besleyin.

1-2 yaşındaki çocuğunzun içtiği inek sütünü günlük 500 ml ile sınırlayın. Daha fazlası aldığı demir içeriği fazla gıdalardan emilimi azaltır ve anemiye sebep olur.

Kurşun zehirlenmesi olan bebeklere demir eksikliği de oluşur.

Bebeğinizi haftanın birçok Günü demir içeriği zengin et, tavuk,balık, yumurta, fasulya ve kuru hububatlarla besleyin.

Bebeğinize bol bol c vitaminince zengin gıdalar verin (Portakal Suyu vs.) C vitamini demirin emilimini arttırmaktadır.

Çocuğunuzun kansız olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza görünün. Doktorunuz yapacağı basit bir kan tahlilinden sonra gerekli demir preperatlarını size yazacaktırBelirtiler

– Bu rahatsızlığın başlangıç devresinde belirgin bir semptom olmayabilir.

– Solgunluk

– Yorgunluk

Demir eksikliği anemisi, vücuttaki demir miktarı gereken ölçüde hemoglobin yapılmasına imkân vermeyecek kadar yetersiz olduğu zaman meydana gelir. Bu eksikliğin birçok ana sebebi vardır; bunlar arasında demir ihtiva eden gıdaların yeteri kadar alınmaması, vücut tarafından demir emilmesinin az oluşu ve kan kaybı bulunur.

Teşhis

Demir eksikliği anemisinin semptomları öylesine tedricen meydana gelme eğilimindedir ki, sıklıkla, bunları fark etmek zordur. Diğer anemilerde olduğu gibi kendinizi yorgun hissedebilirsiniz ve harekete dayanıklılığınız azalabilir, cildiniz, dişetleriniz, tırnak yataklarınız ve gözkapağı cidarlanırsolgunlaşır.Snunda

anemi (kansızlık) kalp atışlarınız daha süratli ve fark edilebilir gibi hissedeceğiniz kadar şiddetli olabilir.

Ender olarak, bu durumdaki kişilerin yiye­cek olmayan şeylere karşı şiddetli bir yeme istekleri (aşerme) belirir. Bu duyguya “pica” denir. Bu kişiler kil, buz veya toprak yiyebilirler. Bu maddelerin bazıları bağırsak sisteminde de­mir emilmesini olumsuz yönde etkileyeceği için demir eksikliğini daha da kötüye götürebilir.

Doktorunuz demir eksikliği anemisini teşhis etmek için çeşitli kan tahlilleri yapabilir. Tek tek alyuvarların boyutu küçülmüştür, fakat sayıları normale yakın olabilir. Hücrelerdeki hemoglobin miktarı düşüktür ve mikroskop altında alyuvarlar soluk renkli görüneceklerdir.

Sindirim yolundan kan kaybı söz konusu olduğu zaman özel testler (dışkıda Gizli Kan incelemesi gibi) dışkıdaki kan miktarını tam olarak ölçebilir.

Demir Eksikliği Anemisi

Ne Kadar Ciddidir?

Bu, kronik bir durumdur. Demir eksikliği anemisi etki yapacak kadar şiddetli olduğunda iş performansını olumsuz yönde etkileyebilir. Fakat, bu ve diğer etkiler, demir telafi tedavisi ile süratle aksi yöne çevrilebilir. Demir eksikliği anemisi bulunduğunda eksikliğin nedeni ortaya çıkarılmalıdır. Bu durum kalınbağırsak kanseri gibi ciddi bir rahatsızlığın ilk belirtisi olabilir. Diğer ciddi rahatsızlıkların sonucu olabilir. Kesin sebep bulunup tedavi edilmeden tatmin olmayınız.

Tedavi

Hastalığa bağlı olmayan demir eksikliği anemisinin tedavisinde anahtar yeterli beslenmelidir.

Beslenme

Vücudunuzun kolayca emebilecei, demirden yana zengingıdalar arasında etler(özellikle ciğer),balıklar, tavuk eti, yumurta, sebze(bezelye ve fasülye), patetes ve pirinç vardır.

 

Birçok buğday ürünlerine, işlendikleri sırada demir ilave edilir, fakat bu demir vücudumuzun kolayca kullanabileceği bir biçimde değildir. Birçok sebzenin içindeki demir iyi emilmez. Gıda takviyesi yapıldığında (demir alarak) veya demir ihtiva eden bir gıda aldığınızda vücudu­nuzun demiri emmesini turunçgillerden bir meyve suyu içerek artırabilirsiniz. Bunun aksine, süt ve çay demir emilimini azaltır.

Çocuklar, hamile veya regl durumundaki kadınlar gibi yüksek demir ihtiyacı olan kimseler için demir ihtiva eden yiyeceklerden bol bol yemek, özellikle ömemlidir. Bu aynı zamanda vejetaryenler, zayıflama rejimi yapanlar ve bebekler gibi gıdalarında az demir bulunan kişiler için de büyük önem taşır.

Anne sütü, demiri vücudun kullanımı bakı­mından özel bir kolaylığı olan bir şekilde bulundurur. Fakat, 4 aylıktan daha küçük olan bebeklerin maksimal büyümesine imkân vermeye yetecek miktarda demir ihtiva etmez. Dolayısıyla, anne sütüyle beslenen bebekler bu yaşta takviye olarak demir damlaları veya demir takviyeleri, takip amacıyla, başlanmalıdırlar. Mamayla beslenen bebekler için demir takviyeli mamalar mevcuttur.

Çocuklarda büyümenin hızlandığı dönemler ve hamilelik gibi büyük ihtiyaç sıralarında demir takviyesi yardımcı olabilir. Fakat bu konuda aşırıya kaçmamaya dikkat ediniz.

İlaç

Demir eksikliğini tedavi etmek için dokto­runuz size takviye olarak demir tuzları verecektir (Demir sülfat). Bunlar genellikle ağız yoluyla alınır ve enjeksiyon olarak vermek sadece ender olarak gerekir.

Ameliyat

Eğer aneminin temelindeki neden sindirim yolundan kan kaybı ise, kalınbağırsak kanseri gibi, ameliyat gerekecektir.

Diğer Tedaviler

Doktorunuz size kan nakli şeklinde hazır al­yuvarlar vermeyi düşünebilir, fakat durumun derhal düzeltilmesi sadece son derece şiddetli aneminiz varsa gerekir.

Demir eksikliği anemisi ile ilgili bir diğer makalemiz ;

 

2 yorum “hemotoloji trombosit lokosit

  1. erol

    mrb. hocam 2 seneden beri kan hapı kullanıyorum bir düzelme olmadı

    • sevgili erol gerekli testler yapıldımı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>