Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > Hepatit B hakkında Hastalığı ve Tedavisi

Hepatit B hakkında

Soru :

yapılan negatif test sonucu, 2003 Mayısında 1. doz, 2004 Kasımında 2. doz b aşısı oldum. 2004 Temmuzunda test sonucu ANTİHBS 275 çıktı, ardından 2 ay sonra 3. dozu aşılandım (aşılar 0-6 ve 14 şeklinde gerçekleşti). 33 yaşındayım, sağlık sorunum ve sürekli bir hastalığım yok. Aşılar üzerinden 7 yıla yakın zaman geçti, tekrar doz (booster doz)aşı olmalı mıyım? yoksa aşılama ömür boyu korur mu?

Sorunuzun Cevabı

aşı olmadan antihbs değerine tekrar bakarsak daha sağlıklı karar verebiliriz

Aranan Kelimeler:

Etiketler:

13 Şubat 2011

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“Hepatit B hakkında” için 11 Yorum

 1. ozan diyor ki:

  yaklasık 40 gun once sevgılımın hepatıt b tasıyıcısı oldugunu ogrendım, elımde bır ıkı ufak kesık vardı tensel temasımız oldu salgı gecısınden gecmıs olabılecegını dusundugumden test yaptırdım ;
  1 ay önce yaptırdıgım hepatit testinde:
  test adı sonuc birim Referans
  Hbs Ag : 0.563 negatif COI N(0-1)
  Anti HBS : <2.00 negatif IU/L N(0-10)

  Diğer testlerde normal (negatif) çıktı bunun üzerine 2 doz ası uygulandı 2.dozu 5 mart ta vuruldum.

  bu gun (8 mart) yaptırdıgım testte ıse:
  test adı sonuc birim Referans
  Hbs Ag : 0.8 mIU/ML =1.0 POZİTİF
  Anti HBS : 54,16 IU/mL 0-10

  tam olarak test yorumlarım nedır, Hbs Ag nın 0,563 ten 0,8 e cıkması normalmıdır yoksa olcum degerlerı ıle ılgılımıdır, suan hepatit b ye bagısıklık kazanmısmı oldum, eger hastalık kaptıysam ılerıde kronık yada tasıyıcı seklıyle ortaya cıkma olasılıgı varmıdır. ılgınız ıcın sımdıden tesekkur eder ıyı calısmalar dılerım.

 2. metin diyor ki:

  Merhaba…
  tetkik sonuçlarım aşağıda belirttiğim gibi, bu sonuçlara göre biyopsi olunması gerekiyor mu?
  1- HBsAg : Reaktif
  2- HBV-DNA : 94415IU/ml
  3- Ultrasonografi sonuç : Normal sonografik bulgular
  4- HBeAg : Negatif, Anti HBe : Pozitif
  5- MR incelemesi sonuç : Normal sınırlarda üst batın MR incelemesi

 3. zeynep diyor ki:

  merhaba, erkek arkadaşımın hepatit b taşıyıcısı olduğunu öğrendim. ben çocukuluk dönemimde hepatit b aşısı olmuşum. ancak bunun ömür boyu koruyuculuğunun olup olmadığını bilmiyorum. herhangi bir cinsel temas sırasında bana bulaşma olasılığı var mıdır? sizce tekrardan aşı olmam gerekir mi?

 4. muhammet diyor ki:

  sevgilim sarılık hastası ve hepatit b oldugunu söylüyor cinsel ilişki yaşamadık ama dudaklarımız temas etti geçmiş midir? ve ailem bana sende hasta olursun telaşında bu hastaıgın bir tedavisi varsa onun hakkında bilgi isteyecektim veya korunma yolları hakkıında bilgi verirseniz sevinirim

 5. murat diyor ki:

  ben hepatit b taşıyıcısıyım evlenmeden önce eşime aşı yaptırdım çoçuklarada da dogumdan sonra yapıldı sonra da 2 yaşına kadar yaptırdık tamamladık eşime ve çoçuklarıma bulaşma oldu ise ne olur ayrıca devletin tanıdıgı sosyal iş maaş v.b varmı çünkü
  bu taşıyıcılık yüzünden fabrikaya alınmadım raporda çıktı , çoçuklarım iş durumu ne olur aşılı oldugu halde işe yani polislige memurluga özel sektöre girebilirlermi teşekkürler

 6. serdar diyor ki:

  Merhabalar, 4 ay önce evlendim, evlenme aşamasında sağlık raporları alacağımız zaman eşimin hepatit b taşıyıcısı olduğunu öğrendik,2 doz aşımı oldum 3. aşım 1 ay sonra bende şu an hepatit b yok,eşimin kontrollerini düzenli olarak yaptırıyoruz.Karaciğerinde şu an herhangi kötü bir durum yok. 1 ay sonra son aşımıda yaptırdıktan sonra çocuk yapmayı düşünüyoruz. Çocuğun doğumunda ne gibi sorunlar çıkabilir ve hepatit b çocuğa bulaşırmı bulaşırsa nasıl bir önlem alınır. Bir de internet üzerinde bir bitki evi 4-6 ay arasında kullanımda hepatit b nin tamamen iyileşeceğini iddia ediyor hepatit b taşıyıcılığı tamamen iyileşir mi? Teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  • Deva diyor ki:

   Hepatit-B hastalığı geçirenlerin % 90’ı tamamen şifaya kavuşur, vücuttan hastalık mikrobu yok olur. Ancak hastaların % 10’unda mikrop vücutta kalmaya devam eder.

   Hastalığı geçirdikten sonra mikrop taşımaya devam edenlere Hepatit-B taşıyıcısı (portörü) denir. Halk arasında da “gizli sarılık” diye adlandırılan durum budur.

   Taşıyıcıların genelde önemli bir şikayeti yoktur. Ancak bir sağlık kontrolü sırasında veya çoğunlukla kan bağışında bulunulduğunda yapılan tahlillerde tespit edilir.

   Bu durum hayat boyu devam edebilir.

   Hepatit-B taşıyıcılığının iki riski vardır.

   1.Özellikle yakın çevresine bulaşması,

   2.Hastalığın aktifleşerek karaciğer sirozu veya karaciğer kanserine dönüşebilmesi.

   Hepatit-B taşıyıcılığında günümüzde uygulanan tedavi yöntemi yoktur. Ancak taşıyıcılığın siroza ve karaciğer kanserine dönüşme ihtimalinin düşük olması ve uygulanması kolay bir takım tedbirlerle bulaşıcılığın önlenmesi mümkün olduğundan taşıyıcılar için endişelenecek ve normal yaşamlarını kısıtlayacak bir durum söz konusu değildir.

   TAŞIYICILIĞIN SİROZA İLERLEMESİ NASIL ÖNLENİR?

   Hepatit-B taşıyıcılarında karaciğer bir yük altındadır. Dolayısıyla taşıyıcılığın aktifleşerek siroza ve karaciğer kanserine ilerlemesini önlemek için karaciğeri ikinci bir yük altına sokmamak mantığıyla hareket etmek gerekir. Bu amaçla;

   -Alkol ve fermantasyon mahsulü içecekler(sirke vs.) kullanılmamalıdır.

   -Katı yağlar ve katı yağ ile pişirilmiş yiyeceklerden (tereyağı, margarin , etin yağlı kısımları gibi) mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

   -Bazı ilaçların karaciğere yan etkisi olduğundan doktor tarafından önerilmedikçe ilaç alınmamalıdır. Hasta doktorunu Hepatit-B hastalığı olduğu yönünde bilgilendirmelidir.

   -Doktorun önerdiği kontrollere aksatılmadan uyulmalıdır. Kontrol aralıkları hastalığın seyrine bağlı olarak doktor tarafından belirlenir.

   Kontrollerde hastalığın aktifleştiğini gösteren bulgular saptansa bile siroza dönüşeceği yönünde endişeye gerek yoktur. Çünkü bu durumda ilerlemeyi durduran tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Önemli olan kontrolleri aksatmayarak ortaya çıkacak olumsuz bir durumda tedavi şansını kaybetmemektir.

   HASTALIĞIN BAŞKALARINA BULAŞMASI NASIL ÖNLENİR?

   Hepatit-B mikrobunun alınan tedbirlerle taşıyıcılara zararı olmasa bile bir başkasına bulaştığında bulaşan kişinin daha ağır hastalanmasına neden olabilir. Bu nedenle bulaşmanın önlenmesi önemlidir.

   Hepatit-B mikrobu taşıyıcının özellikle kanında, menisinde, vagina salgısında, idrarında ve az miktarda olsa tükürüğünde bulunur. Çevreyi korumak için belirtilen salgıların başkalarına temasını önlemek mantığıyla hareket etmelidir. Bu amaçla;

   -Yakın çevrenin (aynı evde yaşayan tüm bireyler) gecikmeksizin kan tahlillerinin yaptırılarak gerekenler aşılattırılmalıdır. Özellikle eşler risk altında olduğundan eşlerin durumu anlaşılana kadar veya aşı yapılmışsa, aşıya cevap alınana kadar erkekler prezervatif kullanmalıdırlar. Aşılama risk gurubuna 0,1,2nci aylarda ve 1 yıl sonra olmak üzere 4 kez uygulanır. Aşı her 8 yılda bir tek doz olarak tekrarlanır.

   -Kan bağışı yapılmamalıdır.

   -Doktor ve Diş Hekimine gidildiğinde taşıyıcılık durumu bildirilmelidir.

   -Erkeklerin berbere sakal tıraşı, kadınların kuaförde manikür-pedikür yaptırmamaları önerilir. Alternatifi yoksa kullanılan jilet, törpü gibi malzemelerin başkasına kullanılmaması gerekir.

   -Kan bulaşması muhtemel araçlar (tıraş bıçağı, diş fırçası, tırnak makası, enjektör gibi) ortak kullanılmamalıdır.

   -Cilt kesileri bantla kapatılarak, kan bulaşmış malzeme çamaşır suyu ile temizlenmelidir.

   -Taşıyıcı bir gebe ise doğum doktoruna durum açıklanmalıdır. İlk gün içinde bebeğe koruyucu serum ve aşı yapılarak korumak mümkündür. Hepatit-B bebeklerde daha ağır seyrettiği için bu konu kesinlikle ihmal edilmemelidir.

   -Az da olsa tükürük ile de mikrobun bulaşabilmesi mümkün olduğundan özellikle ağza değen çatal, kaşık, bardak gibi eşyalar iyice yıkanmadan başkaları tarafından kullanılmamalıdır.

   Taşıyıcının kullandığı metal, cam ve plastik eşyalar tamamen temizlenmek istendiğinde bir çorba kaşığı çamaşır suyu içeren bir bardak suda 15 dakika bekletilir.

   Hepatit-B yukarıda bildirilen tedbirlerin alınması halinde el sıkışmak, kucaklaşmak, yanaktan öpmek, aynı masada yemek, aynı odada yatmak gibi sosyal faaliyetlerle bulaşmaz.

   Read more: http://www.saglikekibi.com/deva/doktora-sor/hepatit-b-tasiyicisi-17-haziran.html#ixzz1jERP3Enm

 7. ESRA diyor ki:

  MERHABA BİR KAÇ HAFTA ÖNCE EŞİMİN DİYALİZ HASTASI OLAN BABAANNESİNİN HEPATİT B OLDUĞUNU ÖĞRENDİK VE TÜM AİLE HEPATİT B İÇİN KAN TAHLİLİ YAPTIRDI SONUÇLARI ALDIK VE BENİM NEGATİF ÇIKMASI DOLAYISIYLA AŞININ 1.DOZUNU DÜN YAPTIRDIM.EŞİM İSE BU HASTALIĞI DAHA ÖNCE GEÇİRMİŞ VE BAĞIŞIKLIKI KAZANMIŞ OLDUĞUNU ÖĞRENDİK.EŞİMİN ANNESİ HEPATİT B TAŞIYISI ÇIKTI.VE BU KİŞİLERLE SÜREKLİ AYNI ORTAMDAYIZ.SİZE SORUM

  AŞININ 1.DOZUNU YAPTIRMIŞ OLMAM BENİ HERHANGİ BİR TEMAS DURUMA KARŞI KORURMU
  1 VE 3 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARIMIN AŞILARI TAMAMLANMIŞTI ONLAR HEPATİT B BULAŞMA DURUMLARINDAN BİRİYLE KARŞILAŞTIKLARINDA AŞI TAMAMEN KORURMU
  BULAŞIK MAKİNASINDA YIKANSA DA AYNI ÇATAL KAŞIK VS KULLANMAK VİRÜSÜ GEÇİRİRMİ
  EŞİM BAĞIŞIKLIK KAZANMIŞ OLDUĞUNDAN AŞI OLMADI BU DURUMDA TEKRAR GEÇERMİ

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva