Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > hiatal yetmezlik nedir Hastalığı ve Tedavisi

hiatal yetmezlik nedir

Soru :

Aranan Kelimeler:

Etiketler: , ,

25 Haziran 2010

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“hiatal yetmezlik nedir” için 15 Yorum

 1. elmira diyor ki:

  hocam ben elmira barin ben idirda oturuyorum kendim nahcivanliyim midem cok ariyo sizden anlayis bekliyorum bunu cevaplandirin

 2. gamze diyor ki:

  Merhaba hocm,
  1 aydır mide ağrım var son bir haftadır çok şiddetli oktora gittim kullandığım ilaçlar fayda vermedi bende gastrit var uzun yıllardır 25 yaşındayım.
  bugün endoskopi yapıldı Grade II hiatal yetmezlik- pangastrit-özofajit-pilorik bölgede polip-ICD-10 kodları: K29, K21, K20

  ÖZOFOGUS: servikaltorakal ve abdominal özafogus izlendi. Distal özofogus mukozası eritemli ve ödemli idi.
  Mide: Pilor anttrum, korpus, kardiya,funus ve kardioözofageal bileşke izlendi. Pilorda yaklaşık 1 cmlik polip bulundu.
  parça alındı patalojiye gönderildi sonuç haftaya alınacak.
  sizden ricam bu arada beni aydınlatırmısınız lütfen
  teşekkür ederim.

 3. oncay diyor ki:

  ilk önce saygılarımı sunarım merhaba ben 36 yaşındayım 23.01.2013 tarihinde endoskopi yapıldı verilen evrekta şikayet. epigastrik agrı PREMEDİKASYON..dormicum 3 mg iv CİHAZ..pentax epk-i ÖZOFAGUS.normal MİYDE. TÜM MİDE MUKOZASI HİPEREMİK VE ÖDEMLİ OLUP ANTRUMDAN BİYOPSİ ALINDI.PİLOR FORME VE SANTRALİZE.RETROFLEXİYONDA ENDOSKOPUN KAVRANMASI GEVŞEK. DUODENUM <1.VE 2. KITA NORMAL TANI.HİTAL YETMEZLİK PANGASTRİT NEDİR BU SONUÇ BEN KANSERMİYİM TEDAVİ Sİ YOKMU BANA ALLAH RIZASI İÇİN YARDIN DEDİN HOCAM YARDIMINIZI BEKLİYORUM BENİ BİLGİLENDİRİNİZ HABERİNİZİ BEKLİYORUM ARTIK KENDİMİ ODAYA KAPATTIM ÇOCUKLARIMDA ÇOK ÜZLÜYOR BANA YARDIM ELİ UZALTINIZ SAYGILARIMLA ALLAHA EMANET OLUN

 4. ayşe diyor ki:

  selamün aleyküm ben midemde olusan yanma ve agzıma acı su gelme yemek yiyememe ve kusma gibi rahatsızlıktan dolayı bir hafta hastanede yattm orada sürekli ilaç ve serum tedavisi gördüm bir hafta sonunda bana hastanede endoskopi yapıldı ve endopskopi sonucunda reflü,gastirit,mide asidi,gardia gevşemesi teshisi konuldu hiç bişey yiyemiyordum doktor bir hafta sonunda iyilesmediğimi söleyip bir hafta daha hastanede yatmamı söledi ben serum ve ignelere dayanamagımı söleyip çıkmak istedm ve çıktm bi kaç gün snra iyilestigimi sandım ama aynı belirtiler tekrar olustu ve doktoruma tekrar gidip aynı belirtilerin şikayetlerimin oldugunu söledm 25.09.12 tarihinde tekrar endoskopi yapıldı
  endoskopi raporum:LOKAL ANESTEZİYİ TAKİBEN İŞLEME BAŞLANDI.ÖZAFAGUS NORMALDİ.MİDE CORPUS NORMAL ATRUM HİPEREMİK PYLOR DİLATE BULBUS VE POSTBULGER BÖLGE NORMALDİ.RETROFLEKSİYONDA HİYATAL YETMEZLİK VARDI.ANTRUMDAN BIOPSI ALINDI.
  TANI:ANTRAL GASTRİT-HİYATAL YETMEZLİK.
  GÖRÜLDÜ ANTRAL GASTRİT-HİYATAL YETMEZLİK NEDİR?NASIL Bİ HASTALIKTIR TEDAVİ YÖNTEMİ NEDİR? VE NELERE DİKKAT ETMEM GEREKİR,KORKULACAK VE TEHLİKELİ BİR HASTALIK MIDIR? DİKKAT EDİLMESSE NELERE YOL AÇAR? BANA BU KONU HAKKINDA BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK AMA ÇOK SEVİNİRİM BİDE BENDEN İNCELEME İÇİN PARÇA ALDILAR AMA ONUN SONUCU 20 GÜN SNRA ÇIKÇAK DEDİLER SONUÇ GELDİĞİNDE TEKRAR YAZARM AMA BU KONU HAKKINDA KESİN VE NET BİLGİ VERİRSENİZ SİZE MİNNETTAR KALIRIM AMA TAM KESİN Bİ BİLGİ LÜTFEN!ŞİMDİDEN ÇOK TESEKKÜR EDER SAYGILAR DİLERİM

 5. engin diyor ki:

  iyi akşamlar hocam ben bu gün endoskopi yaptırdım ancak
  daha iyi bi bilgi alabilmek için burdan size ulaşmayı denedim
  umarım yardımcı olursunuz.

  (endoskopi raporundan yazan lar)

  ŞİKAYET : EPİGASTRİK AĞRI.

  PREMEDİKASYON : DORMİKUM 3 mg IV.

  CİHAZ : PERTAX EPM-3500 – MEDGATE GÖRÜNTÜ AKTARMA SİSTEMLERİ

  ÖZOFAGUS : DOĞAL.Z ÇİZGİSİ 40 CM DE GEÇİLDİ.

  MİDE : FUNDUS VE KOPRUS NORMAL . HİATUS GRADE 2 YETMEZLİK MEVCUT . ANTRUMDA HİPEREMİ VE ÖDEM MEVCUT

  DUODENUM : DOĞAL

  BİYOPSİ : ANTRUM

  TANI : ANTRAL GASTRİT + HİATAL YETMEZLİK …!

  BUNLARIN ANLAMI NEDİR BENİ AYDINLATIRSANIZ COK SEVİNİRİM ŞİMDİDEN İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM .

 6. Emel diyor ki:

  03/04/2012 bu gün endeskopi yaptırdım.Raporumda yazanları aşağıda paylaşıyoum.Konu ile ilgili sizden yorum bekliyorum.
  Özafagus proksimal,orta ve distalkısım mukozası normal olarak gözlendi.38 cm’de gastroözofajial bileşke geçilerek mideye girildi.Mide içerisinde bol açlık sıvısı sekresyonu gözlendi.Antrum mukozası hiperemik,ödemli olarak gözlendi. (Antrumö bölgesinde CLO test için biopsi alındı) U dönüşünde kardioözofajial sfinkter yetmezliği gözlendi.Pilor ödemli,deforme ve desantralize olarak gözlendi.Duodenum 1. (bulbus) ve 2. kıta normal olarak gözlendi.HP-UREASE TEST : (+) pOZİTİF
  Tanı:Anrtal gastrit
  Hiatal yetmezlik
  Pylor deformasyon
  İlgişniz için şimdiden teşekkür ederim.

 7. melis diyor ki:

  gastirit ndr?

 8. kübra hilal diyor ki:

  hiatal yetersizlik nedr?

 9. AHMET İDRİS diyor ki:

  KEFİR İSİMLİ SÜT İÇECEĞİ BU HASTALIKTA İYİ BİR YARDIMCI DESTEK TEDAVİ ÜRÜNÜDÜR. İLKE ECZANESİ.SARIÇAM-ADANA.FİTOTERAPİST ECZACI AHMET İDRİS ULUTAŞ.

 10. BİROL diyor ki:

  15.02.2011 tarihinde endeskopi oldum.
  özopagus:normalgörünümde z cizgisi 39 cm de gecildi.
  mide: mide hareketleri normal izlendi korpus,antrum ve pilor normal izlendi retrofleksiyonda minimal hiatal yetmezlik izlendi.
  duodenum:bulbus ve duoenum 2. kıta normal izlendi.
  clo: +
  tanı: hiatal yetmezlik
  yardımcı olursanız sevinirim TEŞEKKÜRLER

 11. hasan diyor ki:

  kalbimde arada gelen bir agrı oluşuyor kalple ilgili herşeyi yaptırdım normal cıkıyor anjiyo da oldum sonuc iyi benim kendime göre midemden gazdan bu agrıları yaptıgını sanıyom agrı olunca el ve ayaklarım uyuşuyor bu nun icin her ilacı denedim neyi tavsiye edersiniz nereye gideyim
  bunlar gazdan olurmu
  tşk.kolay gelsin

 12. selin diyor ki:

  iyi akşamlar annem bugün endoskopi oldu ve sonuçları şu şekilde çıktı

  Özefagus : Aritenoidler normaldi. Özefagus mukozası normaldi Z çizgisi 6 cm de gastrik pililerin proximalinde ve düzenlidir. Hiatus diafragmaticus 36 cm dedir. Alt özefagus sfinkleri gevşekti.

  Mide : Kardiya, fundus ve korpus normaldi. Antrum eritemli ve ödemliydi. Antrumdan iki adet biyopsi alınd.

  Duodenum : Pilor normaldi. Bulbus ve . segment normaldi.

  Endoskopik Tanı : Hiatal yetmezlik – Endoskopik Eritematöz Antral gastrik

  bunların ne anlama geldiğini açıklayabilirmisiniz Şimdiden teşekkürler

 13. buse diyor ki:

  merhaba ben 7 ocak 2011 cuma günü endoskopi oldum ve sonucunda şöyle yazıyordu=retroflexionda hiatal yetmezlik saptandı . Kardia ve fundus mukozası doğal idi korpus doğal idi antrumda eroziv alanlar gözlendi antrumda doğru safra reflüsü gözlendi biopsi alındı pilor forme idi )
  diyo bunların ne anlama geldiğini açıklayabilirmisiniz ?

 14. Özgür diyor ki:

  Ben 1 hafta önce endoskopi oldum.endoskopi raporumda sunlar yazılıydı.Korpus ve antrum mukozası minimal hiperemik ve ödemliydi.mide içinde yoğun safra mevcuttu.pylor santralize idi geçirilerek dudodenuma girildi.bulbus minimal ödemli idi.ve hiperemikti.ikinci kıta normaldi.cardia ve fundusa bakıldı.Hietal yetmezlik gözlendi.
  Tanı :GASTRODUODENİT HİETAL YETMEZLİK
  midemin üstünde yumruk gibi şey bunlarla alakalı mıdır .Ursafalk adlı ılaç tedavide faydalımıdır.Rahatsızlığım düzelir mi merak ediyorum

 15. Doktor Deva diyor ki:

  hiatal yetmezlik tekbaşına tedavi gerektiren bir durum olmayabilir. şikayetleriniz ne olduğu bilinmeldir. Şikayetlerin geneli mide ağrısı ve hazımsızlık olduğu için bu konuda genel bir bilgi vermek isterim

  Diyette protein içeriği arttırılırken yağ içeriğinin azaltılması beklenir. Mideyi aşırı doldurup gerginlik ve basınç oluşturmamak için sık aralıklarla ancak küçük porsiyonlar tercih edilmelidir.

   

  İki saatte bir olacak şekilde diyet düzenlenmeli ve bunu sağlayabilmek için iş yerinde, arabada, çantada kolay taşınacak besinler bulundurulmalıdır. Mideyi fazla şişirmemek için ana öğünlerde sıvı alımı kısıtlanmalı ve günlük sıvı ihtiyacımızın 2-2.5 litre olması gerektiği unutulmadan ara öğünlerde sıvı alımına dikkat edilmelidir.

   

  Sıvılar çok soğuk veya çok sıcak olmamalı ve bir kere de hızlıca tüketmek yerine yudum yudum yavaşca içilmelidir.

   

  Mide asidinin uyarılmasını önlemek için acılı baharatlar, domates, portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi turunçgiller ve onların suları, karbonatlı içecekler (gazoz, kola vs.) ile kahve, koyu çay tüketiminden kaçınmak gerekir. Çikolata, çiğ soğan, sarmısak ve nane yine reflüye neden olabilecek gıdalardandır.

   

  Alkol, özofagus irritasyonuna neden olduğu ve mide asidini arttırdığı için mutlaka kısıtlanmalıdır. Geç saatte alkol ile birlikte yenen ağır bir yemek ve üzerine içilen kahve, sigara bir reflü hastası için en kötü kombinasyondur.

   

  Yağda kızartmalar, yağlı etler, mayonez ve soslar, kaymak, krema gibi aşırı yağlı yiyecekler ile yağda kızartmalar, açma, poğaça, yağlı börekler reflü şikayetlerini arttırır. Bazen simitin susamları bile şikayetleri tetikleyebilir. Süt, yoğurt ve peynirin yağsız veya az yağlı olanları kullanılmalıdır. Baklava, şöbiyet gibi ağır tatlılar kısıtlanmalı yerine sütlü tatlılar veya meyve ile yapılmış tatlılar tercih edilmelidir.

   

  Yemekleri pişirme şekli de önemlidir. Genellikle sıvı yağ tercih edilmeli ancak çok az yağ kullanılmalıdır. Yemek yaparken çok soğan, salça, domates ve baharat kullanılmamalıdır. Haşlama, ızgara veya fırınlama yöntemi tercih edilmekle birlikte en iyisi buharda pişirmektir.

   

  mide ağrısını provoke eden faktörlerden biride şişmanlıktır. Bu nedenle eğer kişinin kilo fazlalığı varsa mutlaka uygun bir diyetle zayıflaması gerekir.

   

  Dar giysiler ve sıkı kemerler şikayetleri arttırdığı için önerilmez. Yemeklerden sonra dik oturmak veya hafif bir yürüyüş yapmak şikayetleri azaltacaktır. Yatmadan 3 saat önce yemek yenmemeli, atıştırma yapılmamalıdır. Gece uyurken yatak başı uygun bir şekilde yükseltilmelidir.

   

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva