İleri migren atakları

Merhabalar , son 2 yıldır migrenim var . fakat son 1 aydır nerdeyse her iki gündebir sabah şiddetli baş ağrısıyla uyanıyorum ve bulantı kusmayla devam ediyor . ağrı tek taraflı sağ göz arkası ve çok şiddetli , ağrı kesiciler ise artık pek fayda etmemekte . s0n 2 haftada 3 kere acilde ağrı kesici iğne olmak zorunda kaldım . aynı zamanda ciddi bir denge sorunuda yaşamaya başladım (tabii arastırdıgıma gore sanırım avmigranın da yan etkilerinden biriymiş) , ağrı başlayınca ilerlerse titreme başlıyor . ve son zamanlarda belli zamanlarda bulanık görmekteyım , göz yorulması gibi fakat cok sık olmaya basladı (göz doktoruna gıttım birsey cıkmadı) .. yardımcı olmanı dileğimle .. iyi çalışmalar iyi günler..

3 yorum “İleri migren atakları

 1. sümeyyye

  yaklaşık 3 yıldır migrenim vardı ama şuana kadar hiç böyle ağrılaryaşamamıştım ağrısa bile 2 3 haftada bir yada ayda bir geliyodu. şu 1aydır her sabah uyandığımda başımda çok ciddi baş ağrıları oluyo baş dönmesi mide bulantısı oluyo ama bi türlü kusamıyorum. baş ağrısı hiç geçmiyo 1 2 saatliğine geçiyo tekrar başlıyo. boynumla birlikte alnımda ve gözlerimi ağrıtıyo. ders çalışmaya oturuyorum en fazla 10 dakika okuyabiliyorum sonra bi baş ağrısı giriyo okuduğumdan bişey anlamıyorum ama yinede belki geçer niyetinde çalışmaya devam ediyorum bu seferde dayanılmaz derecede ağrılar oluyo. vücudumda dengesizlik yapıyor bunun sebebi ne olabilir migren çok ilerlediği için mi yoksa başka bir haslığım olabilir mi ?

 2. Ağrı geldiği zaman, karanlık bir odada sırt üstü yatmak oldukça etkilidir. Ayrıca, hazımsızlığı önlemek, haftada iki kere ılık banyo yapmak, sebze yemek ve kahve, çay, sigara, içki, gibi zararlı şeyleri terk etmek gerekir.

   

  Ağrı kesiciler, baş ağrısını giderir ancak ağrının nedenini ortadan kaldırmaz. Ağrı ilk ortaya çıktığında alınırlarsa en iyi etkiyi gösterirler. Ancak daha çok ilaç içmenin daha çok rahatlama sağlayacağı düşüncesi büyük bir yanlıştır. Ayrıca bu durum, ilacın gereğinden fazla kullanımına bağlı baş ağrılarına da neden olabilir (rebound baş ağrıları).

   

  Migren ağrısını önlemeye yönelik ilaçlar, ağrıların sıklığını gidermek için kullanılmaktadır. Ağrı kesicilerden farklı olarak baş ağrısı olmasa bile her gün alınmaları gerekmektedir. Bu ilaçlar baş ağrılarını önlemese bile baş ağrısı yaşama sıklığını ve ağrıların şiddetini azaltmaktadır. Diğer yandan migren tedavisinde ilaç almaktan başka yaşam biçimi değişikliği de faydalıdır.

   

   

  Migrenin ilaç tedavisinde iki yol izlenir:

   

  1. Akut tedavi (atak tedavisi):Atak tedavisi için basit ağrı kesiciler kullanılabilir, ya da migren ataklarına özel ilaçlar alınabilir.

   

   

  2. Önleme tedavisi :Özellikle ataklar çok sıksa ve yaşam kalitesini çok bozuyorsa önleme tedavisi uygulanır. Bu tedavide migren atağı olsun olmasın, her gün ilaç alınır. Önleme tedavisi atakların sıklığını ve şiddetini azaltmaya yöneliktir.

   

   

  Migreni önleme tedavileri:

   

  Yaşam biçimi değişiklikleri: Migren ataklarını önlemek için alınacak önlemlerden ilki, parlak ışık, rüzgar, keskin kokular gibi tetikleyicilerden uzak durmaktır.Düzenli ve vücudu aşırı zorlamayan yürüyüş, yüzme, bisiklet gibi egzersizler kaslardaki gerginliği azaltır, dolaşımı artırarak atakları önler.

   

   

  Dikkat edilmesi gereken noktalar:

   

  Ancak, sık olmamakla birlikte baş ağrılarının daha ciddi rahatsızlıkların habercisi olabileceğini unutmamak gerekir. Bu nedenle aşağıdaki gibi baş ağrıları varsa muhakkak bir doktora danışmak gereklidir:

   

  Baş ağrısı aniden ortaya çıkıyor ve Geçmiyorsa,

  Çift görmeye neden oluyor, halsizliği artırıyor veya duyu kaybına neden oluyorsa

  50 yaşından sonra ortaya çıkmışsa

  Başa gelen bir darbe veya kaza sonrası ortaya çıkmışsa

  Boyunda sertlik veya ateş şeklinde kendini gösteriyorsa

  Alışılmadık bir durum yaratıyorsa

  Şu ana kadar hiç böyle ağrımadığı düşünülüyorsa

   

   

   

  MİGREN DİYETİ

   

  Aşağıda verilen şekilde bir diyet listesine uymak migren ataklarından önlenmesinde faydalı olabilir.

   

   

  Müsaade edilenler: Kafeinsiz kahve, meyve suları, soda (Kahve çay kola gibi kafeinli içecekler günde 2 fincanı geçmemelidir), donmuş veya taze her türlü et,her türlü unlu mamul(kepek ekmeği, buğday,yulaf ezmesi), pirinç, sınırlı olmak üzere süt, yoğurt, peynir (ancak bazı peynir cinsleri yenmemelidir), meyveler(örneğin kaysı, elma, armut), şeker,bal.

   

  Sakınılması gerekenler: Çikolata, kakao, alkollü içecekler,işlemden geçirilmiş konserve veya eskimiş etler,salam,sucuk ve sosis gibi yiyecekler,tuzlanmış ve kurutulmuş balık,çikolatalı süt,eski peynir,rokfor,mozeralla ve cheddar tipi peynir,peynir içeren ekmek ve krakerler,kakaolu kek,ekşi mayadan yapılan ekmek, çikolata veya fındık- fıstık- ceviz gibi kuru yemişleri ihtiva eden ekmek ve tahıl mamulleri,pancar,mercimek,bezelye bakla,soğan,zeytin,bazı meyveler(avokado,incir,kuru üzüm,kırmızı erik),çikolatalı şekerlemeler,keçi boynuzu,pizza,dondurma,soya sosu, mono sodyum glutamat içeren yiyecekler(örneğin Çin yemekleri),kabuklu yiyecekler ve tohumlar(yer fıstığı, susam, ayçiçeği ve kabak çekirdeği),turşu ve salamura halindeki yiyecekler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.