insulin direnci ve hashimoto

Kan Sekeri: 79 mg/dl
Tokluk Kan Sekeri:88 mg/dl
Insulin:8.12 uIU/ml.
Insulin 120 Dak.: 12.33 uIU/ml.
TSH: 1.84 uIU/ml
Anti-M : 5.6 IU/ml
Anti-Tiroglobulin: 65.8 IU/ml

Merhaba,

26 yasinda 1.65 boyunda ve 70 kg agirliginda bir bayanim. Spor yapmama ve yediklerime dikkat etmeme ragmen kilo verememe sikayetiyle doktora basvurdum.

Doktorum bana yukardaki testleri yaptirdi ve Hashimoto Tiroiditi ile insulin direnci teshislerini koydu. Ayrica Tiroid USG cektirdim,hersey normal cikti bu yuzden doktorum simdilik sadece Selenyum kullanmami onerdi.

Aclik insulinim 8,doktorum 6’yi gecmemeliydi dedi ve insulin direnci icin Glifor 1000 mg kullanmami onerdi. Ilk hafta sabah yarim adet, 1 hafta sonra gunde iki kere yarim adet, 1 ay sonra da gunde 3 kere yarim adet.

Ayrica 1500 kalorilik diyet ve gunde 1 saat yuruyus onerdi.

Fakat ben bu ilacin yan etkilerinden korkuyorum, seker seviyemde bir anormallik yok suan, bu ilaci kullanirsam ileride seker seviyelerimde bozulmaya yol acar mi? Bu ilacin herhangi bir yan etkisi var midir?

Ilaci kullanmadan diyet ve sporu deneyip kilo versem, insulin seviyem normale doner mi?

Ayrica Hashimoto Tiroiditi icin suan sadece selenyum kullanmam yeterli mi? Kan tahlillerimi kac ayda bir tekrarlatmaliyim?

Cok tesekkurler

Iyi calismalar…

3 yorum “insulin direnci ve hashimoto

 1. Şeker yüklemesi yapılması tanı için iyi olacaktır. Testleri 3 ayda bir tekrarlamak gerekiyor

 2. esra

  bilgi icin tskler fakat sizce aclik ınsulin:8.12 uıu/ml olmasi yuksek bir degermidir? Normal bir insanda ne kadar olmasi gerekir?

  Sadece bu degere bakilarak insulin direnci teshisi koyulabilir mi? Seker yuklemesi yapilmasi gerekmiyormuydu?

  Ayrica hashimoto tiroiditi icin suan sadece selenyum kullanmam yeterli mi? kontrol amacli olarak kan tahlillerimi kac ayda bir tekrarlatmaliyim?
  tskler

 3. Sadece spor ve diyet yeterli olmayabilir o yüzden doktorunuzun verdiği tedaviye uymanız öncelikle yapılacak şey olmalıdır. Ayrıca Hashimoto tiroiditi hakkında geniş bir bilgi vermek isterim

  Hashimoto tiroiditi ; vücudun kendi koruma sisteminin tiroid hücrelerine saldırdığı bir bağışıklık sistemi hastalığıdır.

   

  Kadınlarda görülme sıklığı erkeklerden kat kat fazladır (10:1 ila 20:1) ve genellikle 45 ila 65 yaşı arasında rastlanır. Bu hastalık Kuzey Amerika da hipotiroidin başlıca sebebidir ancak Avrupa ülkelerinde bir diğer bağışıklık sistemine dayalı tiroid bozukluğu olan Ord tiroditi daha sık görülür.

   

  Tiroit bezi az çalışan binlerce insan bu hastalığının farkında olmadan yaşamaktadır. Bu kişilerde yorgunluk, saçlarda dökülme, kilo alma ve depresyon vardır. Özellikle yorgunluk ve halsizlik günlük hayatımızda çoğu zaman çok çalışmaya ve uykusuzluğa bağlandığı için tiroit bezi yetmezliği pek akla gelmez ve atlanır. Özellikle kadınlarda 55 yaşından sonra bu hastalığın sıklığı daha da artar ve her 8-10 kadından birisinde tiroit yetmezliği gelişir. Bazı kadınlar bu belirtilerin menopoza bağlı olduğunu sanarak yorgunluk, halsizlik ve unutkanlık içinde yaşar giderler.

   

  Hashimoto tiroiditi’nin belirtileri hipotiroid ve guatr belirtilerine benzer.

  Tedavi günlük olarak thyroxine alımı ile yapılır. Dolaşım sistemindeki thyroxine seviyelerini acil olarak artırmak için hastaya thryoxine liothronine’in sodyum tuzu verilir.

  Bazı kişiler ise önceden tiroit ameliyatı geçirmiştir ve günün birinde tiroit hormon yetmezliği gelişebileceğini bilmeden bu şikayetlerle birlikte yaşarlar. Oysa ameliyat geçiren tiroit hastaları veya radyoaktif iyot tedavisi gören kişiler belirli aralıklarla tiroit hormon tetkiklerini yaptırmak zorundadır. Belki bu kişilere hastaneden ayrılırken bu konu söylenmemiş olabilir.

  Çok uyuyan, üşüyen, eli yüzü şişen bir kişide de tiroit bezi yetmezliği olabilir. Kilo alımının bir nedeni de tiroit bezinin az çalışmasıdır.

  Özellikle kilo vermek istediği halde bir türlü zayıflayamayan kadınlarda tiroit bezi az çalışıyor olabilir. Bu kadınlar bir çok diyet yöntemleri uygulamalarına rağmen bir türlü kilo veremezler, ta ki tiroit hormon tetkikleri yapılıncaya kadar.

  Hashimoto tiroiditi diğer bazı otoimmun hastalıklalarla birlikte olabilir. Basedow-Graves hastalığı %50 vakada Hashimoto tiroiditi ile birlikte bulunur. Daha az sıklıkla birçok glandı tutan sendromlarla birlikte, mesela hipoparatiroidi, Addison hastalığı ve kronik mukokutanos kandidatis ile görülebilir. Ayrıca; Tip 1 şeker hastalığı ve Addison hastalığı ile veya vitiligo, pernisiöz anemi, myasthenia gravis, romatoid arthrit, sistemik lupus eritromatosis, Sjögren sendromu, polmiyalji, sistemik sklerosis, kronik aktif hepatit, primer safra yolları sirozu, dermatitis, otoimmun trombistopeni gibi otoimmun hastalıklarla birlikte bulunabilir.

  Hashimoto tiroiditi yalnız başına bulunduğu gibi , Basedow-Graves hastalığı, tiroit nodülü, multinodüler guatr ve tiroit kanserleri ile birlikte bulunabilir. Yani, Hashimoto zemininde her türlü tiroit hastalığı mevcut olabilir.

  Depresyondaki kişilerde de hipotiroidi sık olarak bulunabilir. Depresyonda iseniz mutlaka tiroit hormonunuza baktırınız. Diğer hormon yetersizlikleri ve kan şekerindeki düşüklükler de bazı kişilerde depresyona neden olabilir. Bu nedenle depresyonunuz varsa bir Endokrinoloji uzmanına başvurarak hormon kontrolü ve şeker yükleme testi yaptırmanız sağlığınız için çok önemlidir.

  Çocuğunuzda dişler geç çıkıyorsa, geç yürüyorsa, geç konuşmuşsa, sık sık enfeksiyona yakalanıyorsa veya okulda başarısız, konsantrasyonu bozuk ve hiperaktif ise tiroit yetmezliği yönünden mutlaka araştırılmalıdır.

  Şeker hastalığınız varsa sizde tiroit yetmezliği gelişme riski fazladır. Bu nedenle yılda bir defa TSH hormonu ölçtürerek kontrollerinizi yaptırmayı unutmayınız.

  Ailenizden birisinde tiroit yetmezliği varsa sizde veya çocuklarda da ortaya çıkabilir. Bu nedenle anti-TPO antikor ve TSH ölçümlerini siz de yaptırınız.

  Tiroit bezi yetmezliği olan bazı kadınlar adet bozukluğu nedeniyle Kadın-Doğum uzmanlarına giderler. Eğer tiroit hormonlarının ölçümü unutulursa ve altta tiroit bezi yetmezliği varsa tedaviden sonuç alamazlar.

  Bu hastalıkta düşük yapma, hastaların 2/3’ünde postpartum tiroidit olma ihtimali daha fazladır. Bu nedenle hamilelikte tiroit antikorlarının araştırılması gerekir.İstediği halde çocuğu olmayan (kısır) veya sık düşük yapan kadınların bazılarında tiroit yetmezliği veya kanlarında tiroit bezine ait anti-TPO antikor yüksekliği olabilir. Bu kadınların mutlaka tiroit hormon tetkikleri yaptırması gerekir, aksi takdirde uygulanacak tedavilerden fayda görmeleri çok zordur.

  Göz altları şiş, çok uyuyan, üşüyen ve kansızlığı olan ve seks isteği azalmış kişilerde de tiroit yetmezliği olabilir.

  Kan kolesterol düzeyi yüksek olan ve bu amaçla kolesterol düşürücü ilaçlar kullanan ve diyet yapan bazı kişilerde kolesterol bir türlü düşmez. Bu kişilerin bazılarında tiroit hormon yetmezliği olabileceği ve bu nedenle kolesterolün yüksek olabileceği akla gelmezse tedavilerden sonuç alınamaz.

  Kansızlığı olan kadınların bir kısmında tiroit yetmezliğine bağlı demir ve B12 vitamin eksikliği olabilir. Tiroit yetmezliği fark edilmez ise yapılacak kansızlık tedavileri başarılı olamaz ve kansızlık bir türlü geçmez.

  Bazı hastalarda, bu hastalığın ilk belirtisi depresyon olabilir. Psikiatri kliniklerine depresyon şikayetleri ile başvuran hastaların %15’inde subklinik hipotiroidi veya aşikar hipotiroidi olduğu tespit edilmiştir. Bu hastaların levotiroksin tedavisinden sonra depresyonlarının devam ettiği gösterilmiştir. Bu nedenle depresyonla birlikte görülen Hashimoto tiroiditinde ayrıca depresyonun tedavisi gerekir.

  Tiroit bezi yetmezliği TSH, serbest T3 ve serbest T4 hormonlarının ölçülmesiyle kolayca tanınır ve tedavisine başlanır. Tedavi için yapay T4 hormon ilacı kullanılır (Tefor veya Levotiron). Bu ilaçlar aç iken iyi emildiğinden aç karna alınır. İlacı önerilen dozda aldığınız halde şikayetleriniz geçmiyorsa, ya ilaç az geliyordur yada emilişi bozuktur. Böyle bir durumda doktorunuzla konuşunuz.

  TSH düzeyinin 1.5-2.5 civarında olması sizin için idealdir.

  Sigara, Hashimoto tiroiditinde hipotiroidi gelişmesinde önemli bir risk faktörüdür. Japonyada yapılan bir çalışmada sigara içen Hashimoto hastasının %76.4’ünde hipotiroidi geliştiği gösterilmiştir. Yine İsveç’te yapılan başka bir çalışmada sigara içenlerde subklinik hipotiroidinin içmeyenlere rağmen daha fazla olduğu bildirilmiştir.

  Bu hastalarda ayrıca total kolesterol ve düşük dansiteli lpoproteinlerin LDL’nin yüksek olduğu saptanmıştır.Sigaranın tiroid üzerine olan bu menfi etkisinin nasıl olduğu tam olarak bilinmemekle beraber tiroid hücrelerine iyot transportunu önleyen ve sigarada fazla miktarda bulunan thiocyanate’ın neden olduğu düşünülmektedir.

   

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>