Tüm sorunlarınız için tek Adres Deva

Anasayfa > kalça ve bacak ağrısı Hastalığı ve Tedavisi

kalça ve bacak ağrısı

Soru :

uzun süredir kalçamda ve bacağımda ağrılar var dinlenme ile azalan bi ağrı fakat ağrı özellikle adet dönemi öncesi artış gösteriyo bazen bacağıma kalçama ve belime kramp şeklinde sorun üreme organlarından kaynaklanıyor olabilirmi?

Aranan Kelimeler:

Etiketler: ,

20 Ekim 2010

Benzer yazılara bakmanızı öneririm

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın

“kalça ve bacak ağrısı” için 15 Yorum

 1. fatmagül diyor ki:

  merhabalar
  5 yaşında bir kız çocuğu yüksek ateş nedeniyle doktora başvuruldu ve tifosunun yüksek olduğu belirlendi ilaç tedavisiyle mikrop vücuddan atıldı ama bu sürede kol kasılmaları bacak kasılmaları ve tutmamaları başadı kalça ağrıları ve üzerine basamama gibi mikrop kalça boşluğunda toplanmış ve ameliyatla alındı 1 2hafta sonra aynı rahatsızlık diğer kalça tarafında nüksetti bunun nedeni ne olabilir kısa bir bilgi verirseniz çok faydalı olucaktır. Çok teşekkür ederiz.

 2. melise diyor ki:

  32 yaşında 9 ay önce öğrendiğim fmf hastalığım var. 12 yıl önce de spondiloartropati gecirdim o zaman tedavi gördüm. Gayet iyiydim. Bir sene önce sol kalçam takılmaya başladı. Zamanla kalçamdan kaba etlerime dizime ayak topuk ve parmaklarıma kadar uzanan ve saat 5ten sonra bir iki adım bile atmakta güçlük çekiyorum. Agridan ziyade güçsüz ve uyuşuk oluyor bacaklarim. Romatolojide tedavi görüyorum mr ve tahlillerim temiz cikiyor. Ama ben kendimi sanki ifade edemiyorum. Birşeyin yok diyorlar. Acaba hangi bolum bu rahatsızlığımdan anlayabilir bilemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 3. sebahattin diyor ki:

  sayın doktorum kalça ve bacak ağrılarıy ilgili değerli bilgilerinizi site nizde okudum sağolun varolun ben 2003 buzda düştüm ve sol kalçam kırıldı kalın
  kemik ve ameliyat oldum 30-40 santim pilatin takıldı halada duruyor aldırmaya
  cesaret edemedim ilk ameliyatta 7.ünite kan verdiler insüline balı şeker hasta
  sıyım günde 4×3 ünite apidra insülin alıyorum gecede 12 ünite lantus alıyorum
  ve sol bacağım 2.5 sntim kısaldı ayakkabımın içine 1.5 cm yükseltici koyuyrum
  bazen 5-600 metre yürüdüğümde sanki sol ayağımı boşluk hissediyorum
  ve belden bacağıma kadar ağrılar oluyor adım atamıyorum oturup 3-5 dakika
  dinlendikten sora ağrılar geçiyor ve yürümeye devam ediyorum bununla
  ilgili açıklama yazarsanız size çok teşekkür ederim saygılarımla

 4. EBRU diyor ki:

  SOL KALÇAMDA ANİDEN AĞRI OLUŞTU 3 GÜN ÇEKTİM SONRA SOL AYAK BALDIRIMA VURMAYA BAŞLADI NEDEN OLABİLİR

 5. songül diyor ki:

  18 yaşındayım .benim kalçadan başlayarak tüm ayağıma yayılan bir ağrı var ve sürekli kasılı kalıyor gece daha fazla oluyor. kollarımda da agrı ve yanma oluyor bazen agak tabanımda da ve elimde yanma oluyor

 6. songül diyor ki:

  karınboşluğumda 9cm kis var buğün adet oldum ve sağ bacamda kalçadan bileğime kadar ağrı var uyuşma tarzında ikikez ameliyat oldum kis aldırdım sol tüp alındı sol yumurtam kayıp denildi dokdorum üçüncü ameliyat çözüm değil dedi korkuyorum ne olcak şimdi benim bir tane oğlum var evli değilim ilerde çocuk sahibi olabilirmiyim kis içimde kalsa bana zararı ne olur lütfen yardım edin çok korkuyorum bacak ağrısı kisle alakalımı aydınlatırsanız salığınıza dugacı olurum saygılar

 7. mukadder diyor ki:

  ben 48 yaşındayım. kilom 77. sağ kalçamda ağrı var daha çok ayakta kalınca ve merdiven çıkarken bazen belimde de bir şey saplanıyor. ayağımdaki ağrı yanma tarzında oluyor. merdiven inip çıkarken daha çok ağrıyor belimle birlikte. sağ ayağımın da şiştiğini hissediyorum. sabahları üstüne basmakta zorlanıyorum. önerilerinizi bekliyoruz teşekkür ederiz…

 8. KÜbra diyor ki:

  merhaba ben adet döneminde bacak ağrımdan duramıyorum. Bu normal bi ağrı mı yoksa bi hastalığın sendromu olabilirmi?

  • Deva diyor ki:

   sevgili kübra backa ağrılarının bir çok sebebi vardır bunları ayırt etmek için klinik muayene gerekiyor

 9. gul diyor ki:

  merhabalar öncelikle. sabahları kalkarken bacak arka kısım olmak uzere kalçadan başlayan bı agrı ve ayaga basamıyorum sanki çekilme gibibiraz yuruyunce açılıyor ve ayrıca otururken kalkarkende kalça ve bacaklarda agrılar oluyor yurumede zorlanıyorum. acaba tedavisi nedir. hangi uzmanlık alanına giriyor.nerden randevu almam icap eder.sizden bu konuda yardım biyol göstermenizi rica ediyorum.acil olarak saygılarımla.

 10. Deva diyor ki:

  Bu konuda ayrıntılı bir yazıyı sizinle paylaşmak isterim
  bacaklarda ve ayaklarda ağrı ve uyuşma yapan bir çok hastalık vardır…

  bu hastalıklar ile uyuşma nedenlerinn yüzdesine değinecek olursak ;

  1- BEL FITIĞI: (%66)

  Bel omurları arasında bulunan ve disk adı verilen yapının fıtıklaşarak kalça ve bacağa giden sinir köklerine bası yapmasıdır. Tedavisinde istirahata ve kas gevşetici ilaçlara rağmen hastanın şikayetleri devam ediyorsa fizik tedavi uygulanmalıdır. Fizik tedaviye rağmen hastanın ağrıları devam ediyorsa veya geriletilmeyen bir güç kaybı, bacakta incelme, dayanılmaz ağrılar varsa veya çekilen tomografi veya MR filmlerinde diskten bir parça koptuğu tespit edilirse çözüm cerrahi müdahaledir. Ameliyatla omurilikten çıkan sinirlere olan mekanik bası giderilmelidir. Eğer cerrahi müdahale yapılmaz ve sinire bası devam ederse hastada idrarını tutamama, seksüel gücün kaybı, ayaklarda felç gibi sorunlar gelişebilir. Maalesef halk arasında ameliyat olursam sakat kalırım, uzun süre yataktan kalkamam, korse takmak zorunda kalırım veya fıtığım tekrarlar, tekrar ameliyat olurum gibi inanışlar mevcuttur. Ancak Mikrocerrahi sayesinde bu tip korkulara gerek kalmamıştır.

  2- OMURİLİK KANAL DARALMASI: (%10)

  Tıpta lomber spinal stenoz denilen kanal darlığı omuriliği çevreleyen kemik ve bağ dokusu kireçlenmesiyle omuriliğe bası oluşması olayıdır. Bu bası sonucu her iki bacakta ağrı yanma karıncalanma ve yürüme güçlüğü gibi belirtiler gözükür. Kişi kısa bir mesafe yürümeye çalışsa bile sık sık durup dinlenme ihtiyacı hisseder.
  Otururken vücudunu öne doğru eğer, anacak böyle rahatlar. Hastalık ilerlerse bacaklarındaki uyuşukluk ve yanmalar gece hastayı uyandırır, uyandığında bacaklarını bir kütük gibi hisseder, bacaklarını nereye koyacağını bilemez. Hastalığın ilerlediğini gösteren diğer bir belirti de bacaklara sık sık kramp girmesidir. En ileri safhada ise cinsel güç kaybolur, hasta idrar kaçırmaya başlar. Sadece uyuşmanın veya yanmaların olduğu dönemde hastaya fizik tedavi, yüzme ve eksersizler önerilir. er bu darlık ileri derecedeyse yani hasta yürürken sık sık dinlenmek ihtiyacını duyuyor veya geceleri uyuşukluk nedeniyle uyanıyorsa mutlaka ameliyat gerekir.

  3- BEYİN KANAMALARI, DAMAR TIKANMALARI: (%2)

  Halk arasında felç de denilen bu rahatsızlığın belirtileri:

  Vücudun bir tarafında halsizlik Bu his eldeki bir eşyayı tutamayıp düşürmekten, kolu bacağı kaldıramamaktan tam paralize olmaya kadar türlü türlü biçimlerde olabilir. Diğer belirtiler gibi bu da bazen geçici olur ve birkaç dakika, bir kaç saat, hatta bir kaç gün kadar sürer ve sonra kaybolur. Bu nedenle kişiler olayın üzerinde fazla durmaz ve ihmal ederler. Vücuttaki bu halsizliğin belki yatakta biçimsiz bir pozisyonda uyumuş olmaktan kaynaklandığını sanırlar, Vücudun bir kısmında uyuşma veya hissizlik Ayağın uyuşması gibi, Eşyayı çift görme, Ayak üstünde dururken sendelemek Bazen bununla birlikte bulantı hissi de olabilir, Gözün tamamen veya kısmen görme yeteneğini yitirmesi, Konuşmakta veya konuşulanları anlamakta güçlük çekmek, Şiddetli ve nedeni bilinmeyen başağrısı. Bu ağrı gerginlikten veya migrenden kaynaklanan baş ağrısına benzemez. Ağrı aniden ve gök gürlemesi gibi gelir,oldukça şiddetli ve diğer bütün baş ağrılarından daha kötüdür. Gerek kendinizde gerekse ailenizin bireylerinde bu tür belirtileri gördüğünüz zaman göz ardı etmeyiniz. Belirtiler felcin her an gelebileceğinin habercisi olabilir. En iyisi hemen ya doktora veya bir hastanenin acil servisine gitmektir. Yerinde müdahale ile felç önlenebilir veya etkileri hafifletilebilir.

  4- BEYİN VEYA OMURİLİK TÜMÖRLERİ: (%1)

  Yukarıda sayılan tüm belirtiler tümörlerde de görülür.

  5- BEYİN VEYA OMURİLİĞİ TUTAN ENFEKSİYONLAR: (%1)

  Felç belirtilerine yüksek ateş, lökosit sayısında ve sedimantasyon hızında artış da eklenir.

  6- ŞEKER HASTALIĞI: (%5)

  Şeker hastalığı, kan şekerinin çok yüksek olmasıyla kendini gösteren kronik bir hastalıktır. Dünyadaki en yaygın hastalıklardan biridir. Vücut glikozu enerjiye dönüştüremediği zaman ortaya çıkar. Glikozun enerjiye dönüştürülmesi pankreastan salgılanan insülin hormonu yardımıyla olur. Eğer pankreastan insülin salınımı azalır veya kaybolursa, glikoz kanda kontrolsüz bir şekilde yükselir ve şeker hastalığına yol açar.

  7- HUZURSUZ BACAK SENDROMU: (%2)

  Huzursuz bacak sendromu olan kişiler genellikle yatağa girip hareketsiz kaldıklarında bacaklarında fark ettikleri ancak tam olarak da tarif edemedikleri rahatsız edici hislerden yakınırlar. Bu hisler kişiler tarafından “baldırlarım ağrıyor”, “bacaklarıma derinden bir şeyler batıyor”, “yanıyor”, “uyuşuyor”, “bacaklarımla böcekler yürüyor”, “küçük bıçaklar saplanıyor” gibi çok farklı şekillerde tarif edilirBu hislerin ortak özelliği istirahat halinde ortaya çıkıp, hareket ile kaybolmalarıdır. Bu nedenle bu hisler sadece yatarken değil gün içinde özellikle uzun süre hareketsiz kalındığında da (televizyon, sinema seyrederken, seyahat sırasında) ortaya çıkar ve kişi bacaklarını hareket ettirme ihtiyacı duyar.Huzursuz bacak sendromu kalıtsal geçişi olan bir durumdur. %95 oranında sebebi belirsiz olarak ortaya çıkar, %5 oranında da demir eksikliği, şeker hastalığı, üremi, vitamin B12 eksikliği, kalsiyum veya magnesium eksikliği, bel fıtığı, bacak varisleri nedeni ile de ortaya çıkabilmektedir.

  8- KANSER METASTAZLARI: (%1)

  Akciğer kanseri, uzak organlara yayıldığında şu belirtilere sebep olabilir: Kemik ağrısı, Nörolojik belirtiler (bir bacak veya kolun uyuşması, baş dönmesi, göz kararması), Sarılık (deri ve gözlerin sararması).

  9- BACAK KIRILMALARI: (%1)

  Eğer kırılan kemiklerin arasında sinirler sıkışırsa uyuşma hissedilir.

  10- VİTAMİN EKSİKLİKLERİ: (%3)
  Özellikle akşam saatlerinde hissedilen bacaklardaki uyuşmaların demir ve folik asit yetersizliğinden kaynaklandığı biliniyor.

  11- HEMATOLOJİK HASTALIKLAR: (%1)

  Özellikle myelodisplastik sendromda görülür. Myelodisplastik sendromda kemik iliğinde yapılan kan hücrelerinin olgunlaşamaması yanında kemik iliğindeki kan hücrelerinde normal hücrelerden farklı olan gelişim bulunur. MDS’li hastalarda kan yapımında azalmanın sonucu olarak kan hücrelerinde azalma (anemi) ve kan hücrelerinin kalite bozukluğu vardır.

  12- DONMA: (%1)

  Donma olayında en önemli belirti el ve ayak parmak uçlarının uyuşması ve karıncalanmasıdır. Derhal ayakkabı bağlarını gevşetip sert darbelerle ayaklarınızı yere vurun ve ellerinizi birbirine vurarak uyuşmanın geçmesini sağlayın. Böyle bir durumda aşırı ısı kaynağına uyuşan bölgenizi yaklaştırmayın. Uyuşmadan sonraki en tehlikeli belirti, artık iyice hissizleşen çimdikleme veya sert uçlu darbelere tepki vermeyen organlardır. Böyle bir durumda donan kısım battaniye ile sarılmalı, eller mümkünse koltuk atlarına sokulmalıdır.Büyük donmalarda 37 dereceye ısıtılmış su ile donan bölge ovulmalıdır. Ancak bu şekilde çözünen doku tekrar donma tehlikesi ile karşılaşırsa donan bölgede büyük hücre kayıpları olur ve organ kangren olabilir. O nedenle bu işlem açık arazide yapılmamalıdır.

  13- MULTİPL SKLEROZ: (%1)

  Nörolojinin en önemli hastalıklarından biri olan ve son yıllarda görülme sıklığı artan MS hastalığı, doktorların tabiriyle sinsi bir hastalık. Daha çok 15-40 yaşlarındaki yetişkinlerde görülen, baş dönmeleri, uyuşmalar ve bacaklarda halsizlik gibi birtakım belirtiler gösteren MS hastalığının ne yazık ki kesin bir tedavisi de yok.

  14- DİĞER: (%1)

  Tuzak nöropatiler, kronik böbrek yetmezliği, romatizmal hastalıklar, varis gibi hastalıklar da bacaklarda uyuşmaya yol açar.

  benim size önerim ; bizzat bir fizik tedavi uzmanına muayene olarak bacaklarınızdaki ve kalçanızdaki ağrının esas nedeninin tespit edilerek tedavisinin yapılması olacaktır.
  geçmiş olsun dileklerimi sunar , acil şifalar dilerim.

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz


Sağlık Ekibi Sağlık Kategorileri

 • Ağız ve Diş
 • Akciğer Hastalıkları
 • Bağırsak ve Anüs
 • Beslenme Hastalıkları
 • Beyin ve Sinir
 • Böbrek ve İdrar Yolları
 • Bulaşıcı Hastalıklar
 • Cilt Hastalıkları
 • Cinsel Hastalıklar
 • Çocuk Hastalıkları
 • Diğer Hastalıklar
 • Diyet
 • Doktora Sor
 • Eklem Hastalıkları
 • English Health
 • Erkek Hastalıkları
 • Estetik
 • Genetik
 • Göz Hastalıkları
 • Hastalıklar
 • Hormon Hastalıkları
 • İlk Yardım
 • Kadın ve Doğum
 • Kalp ve Damar
 • Kan Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kas Hastalıkları
 • Kategorilenmemiş
 • Kemik Hastalıkları
 • Kulak Burun Boğaz
 • Laborant
 • Laboratuvar Günlüğü
 • Mide Hastalıkları
 • Ruh Hastalıkları
 • Sağlık Haber
 • Sağlık Sözlüğü
 • Sağlıkta Pratik Bilgiler
 • Şifalı Bilgiler Kitabı
 • Solunum Hastalıkları
 • Doktor Deva